SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr,
pajzsmirigy megbetegedésben szenvedek. Vizsgálati eredményeim a következők: TSH 3,850mlU/l, FT4 10,7pmol/l, TG 41,7ng/ml, ATG 3 IU/ml, ATPO 5 IU/ml. A bal oldali lebenyem gócmentes, tartalma korábban 2,5ml volt, most 3,5ml. A jobb oldali lebeny tartalma korábban 12ml volt jól kitapintható göbbel, melynek mérete 23mm volt, a legutóbbi vizsgálat során pedig tartalma már 14,5ml, a göb mérete 21x29mm. Az isthmus 3mm.
Az orvosom mielőbbi laparoszkópiás műtétet javasol.
Kérdeseim a következők lennének:
1., Ön szerint is nélkülözhetetlen a műtét vagy egyéb gyógykezeléssel is orvosolható a probléma?
2., Milyen műtéti következményekre lehet számítani (hangszalagbénulás, a teherbe esés lehetőségének csökkenése, magzati rendellenesség a terhesség során stb.)?
3., Feltétlenül szükséges-e a műtét után állandó gyógyszeres hormon kezelést alkalmazni vagy egyéb módon is megoldható a hormonpótlás? Károsítja-e ez az életminőséget?
4., Korábban a felnőttkori pattanások megszüntetésére AKNENORMINT (izotretinoint) szedtem, közel 3 éve pedig TRIQUILAR fogamzásgátlót használok. Okozhatták-e ezek a zavart a pajzsmirigy működésében és a göbös strúma kialakulásában? Családtagjaim közül ugyanis senki sem szenved effajta betegségben. Esetleg a korábbi gyulladásos megbetegedéseim maradványai is kiválthatták a problémát?
5., A pajzsmirigy megbetegedés kiválthat-e allergiás reakciókat (fej és fül viszketegség)? Az allergológiai vizsgálat során ugyanis kiderült, hogy nem vagyok allergiás.
Mielőbbi megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Szilvia
Tisztelt Szilvia!
A mététre vonatkozó kérdéseire egyértelmű választ azért nem adhatok, mert így - vizsgálat nélkül- sem szakmai, sem etikai szempontból ezt nem tartanám megfelelőnek.
Az allergiával kapcsolatos kérdésére a következőket mondhatom:
Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiaiialg aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Jó egészséget kívánok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-08-26 11:15:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja