SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
42 éves kétgyermekes anyuka vagyok. 3 éve műtöttek jóindulatú pajzsmirigy göbre, melyben ciszta is volt. A műtétet követően L-Thyroxin szedését javasolták. Az aktuális adag, amit szedek napi 1 tabletta. Közben már voltak problémáim a menzeszemmel, rendszertelenné vált, több hónapot kimaradt. Sokszor érzem úgy, mintha szívritmus zavarom lenne.Több orvosnál jártam, hormonvizsgálatot is végeztek, így megállapították, hogy korai klímaxban szenvedek. Kb. 1 hónapja ismét rendszertelen vérzés jelentkezett és azóta sem múlik el. A nőgyógyász felírta a Provera nevű gyógyszert, amit 10 napig kellett szednem és mellé az Exacyl vérzéscsökkentőt is. Változás nem történt, sőt még erősödött a vérzésem és a hasam is görcsöl. Azt szeretném kérdezni, hogy Ön szerint van-e köze ennek az L-Thyroxin és a Provera egyidejű szedésének? Esetleg csökkenthetem-e az L-Thyroxint? Legutóbbi vérvétel eredményem márciusban volt és akkor nem volt rosszirányú eltérés a TSH értékében.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm. Nagyné Ágnes
Tisztelt Nagyné Ágnes!
Több kérdés nem tisztázott még a panaszait illetően. Csak néhánydologra hívom fel figyelmét.
A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége (pl gyulladása) állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.

Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek

• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.

Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-08-10 12:28:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja