SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Többször megnyugtatott már, amit most is nagyon köszönök. Basedow-kórom van, ami kb. 4 hónapja derült ki. Azóta szedem a gyógyszert (Metothyrin). Szépen el is múlt az összes tünetem, már teljesen megkönnyebbültem. Az utóbbi pár napban viszont megint visszajött a remegés. A szapora pulzus nem (nagyon is alacsony 50 körül van, 1/4 Bisoprolollal este) és a többi tünet sem jött vissza, csak ez. A kérdésem az, hogy a túltermelés akar visszatérni, vagy a remegés lehet az alul termelés jele is. Vagy miért tért vissza? Igaz, Államvizsgára készülök, ez lehet az oka?
Nagyon köszönöm segítségét, Tisztelettel: Gabi
Tisztelt Gabi!
Ez érthető, a Basedow kór autoimmun betegség és egy idő után a túlműködés csökkent működésbe csaphat át. A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-07 12:24:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja