SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

21 hetes kismama vagyok. Terhességem legeleje óta küszködöm ingadozó vérnyomással. illetve tachikardiával. Januárban megnézték laborban a pajzsmirigyemet mivel 5 évvel ezelőtt p.mirigy túlműködésem volt. Mivel semmi nem használt a rosszuléteimre újra elküldtek laborba s kiderült hogy januárban elrontották a laboromat s már akkor nem működött. Most ezt az eredményt kaptam: szabad T4: 65,7 pmol/L
TSH: 0,07 mU/L
Anti-TPO: 423 kU/L
Anti-TG: 32 kU/L
TRAK: < 1
Bocsánatot kértek de hát úgy-e eltelt 5 hónap a terhességemből. Nos a kérdésem az lenne hogy ez az 5 hónap mi eltelt s nem voltam kezelve mennyit ártott a babámnak? Hogy a szervezetemnek ártott az nem érdekel csak a babám. Elkezdtek velem szedettni: Propycilt 2x1-t. Ez a gyógyszer nem károsítja még jobban a babámat? S egyáltalán hogy hat a szervezetemre , mert anno 5 éve metotyrint szedtem de az teljesen tönkretette a szervezetemet., ez is úgy hat rá?
A Harmadik kérdésem , hogy külömböző okok miatt nem bízok a belgyógyászomban, s nem kórházban kellene beállítnai a TSH szintemet, főleg hogy terhes vagyok? Ha ön azt javasolja hogy jobb lenne kórházban, illetve hogy árt a babámnak akkor elmegyek a megye székhelyi kórházba.
Válaszát, és türelmét előre is köszönöm, remélem nem zavartam , csak nagyon aggodom.
Köszönettel:
Renáta
Tisztelt Renáta!
A kérdése nem ennyire egyszerű! Vizsgálat nélkül csak jóslásokba bocsájtkozhatnék.
A kérdés összetett voltát jelzi az, amit mellékelek.
A gátlószeres kezelések két formája terjedt el: metimazol és propiltiouracil. Mindkét gyógyszerben közös, hogy a peroxidáz enzim gátlásával a hormon szintézis csökkenését okozzák és immunmoduláns hatásuk van. Az autoimmun folyamat fékezésében szerepe van annak, hogy a metimazol gátolja a thyreocyták HLA-DR expresszióját, továbbá kifejezett gyökfogó hatású. A gátlószeres kezelés átlagos időtartama 12-18 hónap. A TSH-R elleni antitestek kimutatásának nemcsak a diagnózisban, hanem a prognózisban is jelentősége van. A TSH-R elleni antitestek összességét jelző radioreceptor teszt (TRAK=Thyrotropin receptor assay kit) hazánkban hozzáférhető, azonban szenzitivitása csak 49%, specificitása 73%. A stimuláló antitest viszont a kezeletlen betegek 90-95%-ában kimutatható és jó prognosztikus marker (szenzitivitása 88% specificitása 92%). A BG kóros anya placentáján a TSH-R elleni antitestek átjuthatnak és a csecsemőkben hyperthyreosist okozhatnak. Amennyiben a kezelő orvos gondol rá, nem okoz diagnosztikus problémát. A placentán átjutott autoantitest a keringésben átlagosan 12+/- 2,6 napig mutatható ki, ezért thyreostatikus kezelést nem igényel, ritkán van szükség béta-receptor blokkoló terápiára.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-04-29 11:46:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja