SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr!

Kérem segítsen!

(Levelemben a nagy nyilvánosságra való tekintettel nem nevezném meg a tanácsadó orvosokat.)

35 éves nő vagyok. 2002.-ben kezdődött pajzsmirigy túlműködésemet 2007. évben két alkalommal radiojód 450 MBq terápiával kezelték. Azóta a pajzsmirigyhormonjaimat Euthyrox gyógyszerrel tartom szinten. TSH, fT4 szintem tág határok között változott.
2009. évben 50-75-50 mikrogramm Euthyrox szedését javasolta orvosom. 2009. novemberében tájékoztattam Endokrinológus1 orvosomat, hogy babát tervezünk párommal. A gyógyszeradagomon nem változtatott, maradt az 50-75-50 mikrogramm Euthyrox. Már októberben elkezdtem szedni az Elevit terhes vitamint, de Endokrinológus1 javaslatára áttértem Gravidára, mert az Elevit nem tartalmaz jódot a Gravida pedig igen.
Referencia tartomány: TSH: 0,4 – 4,00; FT4: 10,30 – 24,45; FT3: 2,76 – 6,45
2009. 12. 28.-án a TSH: 0,292; fT4: 18,8; fT3: 6,34; értékű volt.
2010. 01. 21. Az utolsó menstruációm 1. napja
2010. 01. 29.-én TSH: 19,4; fT4: 12,00; fT3: 6,01; értékű volt. Akkor készült TRAK vizsgálat is ami a határértékeken belül volt.
Erről tájékoztattam Endokrinológus1 orvosomat, aki idézem: „…legjobb lenne ha elabortálna, mert hülye gyereke fog születni…” és napi 100 mikrogramm Euthyrox szedését javasolta.
2010. 03. 09. TSH: 38,1; fT4: 9,4; fT3: 5,67;
2010. 03. 12.-én (7 hetes terhesen) elmentem Nőgyógyász1-hez, hüvelyi ultrahang vizsgálaton a magzatot korának megfelelő fejlettségűnek találta. Sárgatesthormon szintem rendben volt. És elküldött Endokrinológus2-höz, aki idézem:”… ilyen pajzsmirigyhormon értékek mellett én az önök helyében nem tartanám meg a babát…”
Közben kerestünk új Endokrinológust lakóhelyünkhöz közelebb (Endokrinológus3) a további kezelésekhez aki szintén azt javasolta, hogy vetessük el a babát.
Nőgyógyász2 javasolta, hogy a műtét előtt keressük fel lakhelyünkön a genetikai tanácsadót, ahol Genetikus1 nem foglalt állást ez ügyben és elküldött Genetikus2-höz.
Genetikus2 telefonon konzultált Genetikus3-mal és elküldtek Endokrinológus4-hez aki idézem:
”…ezen értékek mellett 100%-ban garantálja, hogy a baba sem testi sem szellemi fejlődésében nem fog károsodni mert, az fT3 az aktívabb hormon amelynek szintje jó, így a baba a kívánatos jódmennyiséghez akadálytalanul hozzájut. Ilyen kis eltérést a méhlepény képes kompenzálni, „elveszi az anyától, ami a magzatnak kell”. Az idegrendszeri fejlődés amúgy is csak a 11. héten indul, tehát még nem vagyunk elkésve (ekkor volt 10 hetes a magzat). Egyébként is ha nem lett volna elég a T4 már elment volna magától a baba. Ráadásul az alulműködésre jellemző külső tüneteket nem látja rajtam …” Ezen véleményét a praxisából vett példákkal alá is támasztotta. Az Euthyrox adagot 150 mikrogammra emelte egy hétig, utána 125-150-125 mikrogrammot javasolt szedni.
Erre Háziorvos1 azt javasolta mégiscsak tartsuk meg a babát.
Ezek az ellentétes vélemények teljesen megzavartak engem is és a nőgyógyászomat is aki konzultált Genetikus4-gyel aki azt javasolta hogy az Ön szakvéleménye ismeretében hozzuk meg a végleges döntést.
11 hetes terhesen a megemelt gyógyszeradag hatására: TSH: 1,741; (2010. 04. 06.-án)

Kérem Professzor Úr, ezen információk ismeretében segítsen szakvéleményével, illetve kérem, arról adjon tájékoztatást milyen mértékű idegrendszeri és testi fejlődési rendellenességek léphetnek fel és milyen %-os valószínűséggel. Legkésőbb vasárnap estig meg kell hoznunk a döntésünket, mert kifutunk az időből. (kiskönyv vagy…)

Köszönöm megtisztelő válaszát: M Anikó
 

Tisztelt M Anikó!

A levele "kórjelző". Ezen okok miatt tartottam az elmúlt évben külföldi és hazai kongresszusokon előadást és írtam itthoni orvosi lapokban is. A legközelebbi éppen májusban fog megjelenni.
A sok ellentétes vélemény közül a leírtak alapján (vizsgálat nélkül!) nem tanácsos állást foglalni. Néhány dolgot azonban ki kell emelnem.
1. A TSH normál értéke nem a fenti, hanem 0.5-2.4 mU/l. Egyébként nem a TSH értéket kell kezelni, mert miként tapasztalta eléggé ingadozó.
2. A pajzsmirigybetegségének okát kellene, kellett volna tisztrázni
3. A jóddal kapcsolatban az elmúlt hónapban leírtam a lényeget, ehhez nem kívánok hozzátenni.
3.A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat (1 ábra). Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-04-09 08:18:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja