SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném megkérdezni hogy hol tudnék Önhöz bejelentkezni és személyesen találkozni a leleteimmel? 10éve tart már a kálváriám.Vagyis akkor derült ki hogy a TSH értékeim nem jók. Az iskola orvos vette észre hogy valami nincs rendben nálam mert egészségesen étkeztem,sokat mozogtam,mozgok és nincsenek káros szenvedélyeim. Jelenleg 29éves vagyok és semmilyen előre haladás nem történt az ügyemben azon kívül hogy közölték tornázzak 6órát. Véremet nézegették egy ultrahang készült 10éve. Töb orvost is megjártam de sehol nem foglalkoztak a problémámmal csak a labor eredményt nézték.
A nőgyógyászom küldött újra endokrinológushoz de akihez kerültem úgy írt A/4 oldalnyi megvizsgálási dokumentumot hogy semmi se igaz.
Csak a kg-om, mert azt megmérték(de azt sem jó kedvel és ruhástul,cipőstul...) de semmit nem vizsgált meg rajtam és beírt olyan dolgokat hogy csak néztem.Ilyen orvos kezébe nem merem az életem tenni.
Az Ön szaktudása bizalmat ébresztett bennem és szeretnék önhöz elmenni amennyiben ennek nincs más akadálya.
Tisztelettel: Herczeg Ágnes
Tisztelt Herczeg Ágnes!
Köszönöm részletes levelét. Mindenek előtt elérhetőségem: 06-30-631-9309
Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Ilyenkor az igazi ok csak vérvétellel, a TSH T3, T4 szint mérésével állapítható meg. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is. Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy alulműködése jól kezelhető hormonpótlással.

Fontos a megfelelő jódfogyasztás megelőzési célzattal, de a pajzsmirigy betegek számára nem javasolt. Mivel Magyarország nagyrészt jódhiányosnak számít, ezért erre különösen oda kell figyelni. Terhesség, szoptatás idején megnő a jódszükséglet, a magzat fejlődéséhez alapvető a megfelelő jódellátottság. Gyermek- és serdülőkorban szintén elegendő mennyiségű jód szükséges a normális fejlődéshez.
Ha "túlpörög"
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreasis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység , idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent melegtűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért.
A pajzsmirigy gyulladásos megbetegedései
A krónikus autoimmun pajzsmirigy gyulladás főleg a nőket érinti. Gyakran tünetmentes, de együtt árthat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat.
A pajzsmirigy komponensei: a Thyreoglobulin és a TPO elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet.
Az utóbbi évek nagy epidemiológiai vizsgálatai újradefiniálták a TSH normál határait az eloszlási mintázatának megfelelően .. Amíg a 0,3 mU/l körüli normál alsó határ messzemenően megfelel az eddigi határértékeknek, addig a 2,1-2,5 mU/l felső határ jelentősen eltér az eddig megszokott 4-5,5 mU/l értékektől. Ezek az eredmények intenzív vitát váltottak ki a TSH normál határainak újradefiniálásával és a felső határ csökkentésével kapcsolatban. Az európai és USA-beli modellszámítások szerint az eddig euthyreoid kategóriába sorolt betegek körülbelül 10-15%-a ebben a tartományban van.. Ezen páciensek átsorolása a betegek közé tetemes egészségügyi-gazdasági következményekkel járna. Ezért messzemenő egyetértés áll fenn abban a tekintetben, hogy az eddigi normál határok megtartásával összefüggő egészségkockázatot pontosan meg kell határozni, mielőtt az eddigi gyakorlat megváltoztatására kerülne sor. Ez a vita szorosan összefügg azzal a kérdéssel, hogy már a pajzsmirigy enyhe működészavara is kezelést igényel-e.
Az úgynevezett szubklinikus hiper- illetve hipotireózis a pajzsmirigy működésének legenyhébb zavara, ami a normálértékekhez képest emelkedett vagy csökkent TSH-szérumszint és az ugyanakkor normális pajzsmirigyhormon-koncentráció határoz meg. Ez a definició implicit módon alapvetően függ a TSH és a pajzsmirigyhormonok normálértékeitől . Az átsorolás, illetve annak megbeszélése előtt, hogy mikortól kell egy ilyen konstellációt kezelni, világosan meg kell válaszolni a TSH meghatározását zavaró potenciális tényezőkkel és a terápiás beavatkozás klinikai következményeivel kapcsolatos kérdéseket. A következőkben az ezzel kapcsolatos problémákat és a TSH-határértékek módosításának céljait tárgyaljuk meg, szem előtt tartva a terápiás konzekvenciákat.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-03-30 13:04:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja