SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
KEDVES DOKTOR ÚR!VOLT 2 VETÉLÉSEM,AZ 5.,ILLETVE A 6. HÉTEN.EZEK UTÁN PETEÉRÉSSERKENTŐKET KAPTAM,AMITŐL CISZTÁM LETT EGY 5*8CM-ES AMIT MEGOPERÁLTAK.12 ÓRÁVAL KÉSŐBB ISMÉT FELNYITOTTAK BELSŐVÉRZÉSSEL.A 6 HETES KONTROLON ISMÉT CISZTÁM VOLT,DE MONDTÁK,HOGY NE AGGÓDJAK MERT EZ LELÖKŐDIK.INNENTŐL KEZDVE SAJNOS MINDEN HÓNAPBAN HOL AZ EGYIK HOL A MÁSIK PETEFÉSZKEMBEN CISZTA LETT,AMI PERSZE LELÖKŐDÖTT MINDÍG,DE A PROBLÉMA NEM OLDÓDOTT MEG.CSINÁLTAK HORMONVIZSGÁLATOT AHOL KIDERÜLT,HOGY NINCS TÜSZŐREPEDÉSEM.EZ KÖZEL 2 ÉVIG ÍGY MENT,MIRE ELKEZDTEM FOGAMZÁSGÁTLÓT SZEDNI,HOGYHA MÁR SEMMIT NEM CSINÁLNAK,AKKOR LEGALÁBB NE LEGYEN MINDEN HÓNAPBAN CISZTÁM.VISZONT MOST ISMÉT RÁSZÁNTAM MAGAM(LELKILEG),HOGY BABÁT SZERETNÉK,DE NEM TUDOM,HOGY MERRE INDULJAK.HALLOTTAM MÁR A PROFASI NEVŰ TÜSZŐREPESZTŐRŐL,DE EZIDÁIG NEKEM MÉG SENKI NEM AJÁNLOTTA FEL,HOGY EZZEL MEGTUDNÁ OLDANI A PROBLÉMÁMAT.A PETEÉRÉSEM RENDBEN VOLT ,SEMMI MÁS GONDOM NICS MINT A FUNKCIONÁLIS CISZTÁK.MIT TEGYEK,MILYEN LEHETŐSÉGEK VANNAK AMIRŐL TUDNIA KÉNE EGY PÁCIENSNEK?KÖSZÖNETTEL ZSUZSI
Kedves Zsuzsi!

Sajnos az elmondottakból nem derül ki, hogy un. PCOS találtak korábban vagy nem. Amennyiben igen, akkor lehet segíteni.
A PCOS a serdülőkortól kezdődően okozhat panaszokat, menstruációs zavart, infertilitást, illetve hyperandrogen tüneteket: hirsutismust, acnékat, valamint androgén jellegű hajhullást. A PCOS súlyfelesleg esetén gyakrabban manifesztálódik, ezért gyakori a túlsúly vagy elhízás. A PCOS és a metabolikus szindróma (MS) között olyan szoros kapcsolat van, hogy tágabb értelemben a PCOS a MS egyik manifesztációja. A PCOS a szénhidrát anyagcserezavar vonatkozásában – különösen, ha elhízás is társul – jelentős kockázati tényező: a relatív kockázat az IGT-re nézve négyszeres, a 2-es típusú diabéteszre pedig 7,5 szeres.

Előfordulási gyakoriság
A PCOS gyakori, de pontos prevalenciáját csak becsülni lehet: a nők 5-10 %-a lehet érintett. Fontos tudni, hogy morfológiailag a PCO (a polycystás ovarium maga) még gyakrabban mutatható ki, kb. a nők 30 %-ában, klinikai tünetek és panaszok nélkül is. Egyéb hyperandrogen állapotok másodlagosan is okozhatnak PCO-t.

Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha 1./ két tünet jelen van a következő háromból: a./ oligo- vagy anovuláció, b./ androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei, c./ ultrahanggal igazolt PCO és 2./ nem más endokrin kórkép okozza a tüneteket.
Ebben az esetben el meg kell csinálin a „alapvizsgálatokat”: a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, 17-hidroxiprogeszteron, ösztradiol, prolaktin. Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása (össztesztoszteron (nmol/l)/SHBG (nmol/l) X 100, ami 4 feletti érték esetén számít emelkedettnek). Jellegzetes, de nem kellően érzékeny jel a ciklus elején mért, emelkedett, kettő feletti LH/FSH arány. A ciklus második felében (szabályos ciklus esetén a 21-25. nap között) mért progeszteron szint az ovuláció megítélésére szolgál, különösen fontos a kezelés hatásosságának lemérése során.
Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából TSH vizsgálatra, valamint a Cushing-kór mérsékelt gyanúja esetén is, ennek megfelelő érzékenységű szűrővizsgálatra.
Bizonyos többletinformációt szolgáltathatnak a következő vizsgálatok, anélkül azonban, hogy a prognózis vagy a kezelés meghatározása, illetve követése szempontjából alapvető szerepük megfelelően bizonyított lenne: androszténdion, DHEAS, inzulin szint, illetve – ebből és a vércukorból – a HOMA-IR számítása. Hazánkban inkább csak elvi jelentősége van a vizelet steroid profil meghatározásának (az 5 alfa reduktáz aktivitás PCOS-re jellemző emelkedése az 5 alfa és béta steroidok arányának növekedése formájában mutatható ki).

Differenciál diagnózis
- Prolactinoma (prolaktin emelkedés mértéke alapján)
- Hypo-, hyperthyreosis
- Egyéb eredetű szekunder amenorrhoeák (terhesség, korai menopausa, postpill amenorrhoea, gyors fogyás, fizikai megterhelés, stb.)
- Késői manifesztációjú congenitalis adrenalis hyperplasia (17-hidroxiprogeszteron emelkedés)
- Cushing-kór
- Androgén termelő tumor (jellegzetes a tünetek romlásának az üteme és mértéke – a hyperandrogen bőrtüneteken túli virilizáció, valamint a tesztoszteron-emelkedés mértéke – >6 nmol/l)
- Kortizol rezisztencia (hyperandrogen állapot magas, dexamethasonnal megfelelően nem szupprimálható kortizol szint, a Cushing-kór jelei nélkül)
- Idiopathiás hirsutismus

Kezelés

A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek és az endometrium karcinóma kockázatának csökkentése.
A vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek: 1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek). 2. A nemi hormon hatások normalizálása, így a gonadotropin-elválasztás normális arányú negatív és pozitív feed-back-jének helyreállítása (az SHBG szint emelésével, androgének elválasztásának és/vagy hatásának csökkentése, illetve ovuláció indukció révén). 3. Az ACTH elválasztás glükokortikoidokkal történő gátlása.
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, vagy legalábbis késleltetve a későbbi fertilitási esélyeket
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-11-13 07:23:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja