SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Doktor Úr!
Hajhullás miatt mentem kivizsgálásokra ahol kiderült hogy PCOS-em van, valamint a pajzsmirigyem alulműködik (TSH-5,4 VOLT, TESZTOSZTERON:1,6).
A pajzsmirigyemre L-THyroxint szedtem napi 1-et , a PCOS-re Meforalt kaptam. A 3 hónap múlva történt kontrolon az eredményeim javultak(TSH:1,4 TESZTOSZTERON:1,29), de a Meforaltól rosszul voltam ezért Merckformint kaptam. Sajnos a hajam továbbra is hullott és a következő,újabb 3 hónap múlva esedékes kontrolon már a laboreredményeim is romlottak: TSH:3,29 TESZTOSZTERON 1,49 ÉS A PROLAKTINOM TOVÁBBRA IS 500 FELETT VAN) Most a Thyroxint emeltük napi 1,5 szemre valamint Avandametet szedek(napi 2szemet) a Merckformin helyett. Szeptemberbe megyek újabb ellenőrzésre... A hajam viszont továbbra is hullik és a testem szőrös,lábam hasam mellek között mellek is pihések
kérdésem:
1.Hajszálaim egyre vékonyodnak és ritkul mindenhol a hajam,egyre rövidebb szálak nőnek van ahol már szőrszerű)Hajhullásom javulhat e ha a laborértékek normalizálódnak?
2.Elképzelhető hogy androgén,gyógyíthatatlan hajhullásom van a betegségek miatt?
3.Bőrgyógyász megállapította hogy a hajhagymáim nagy része telogén nyugalmi fázisban van. Javulhat e az állapot van rá gyógyszer?Okozhatja a telogén fázist a pajzsmirigybetegségem?
4.A bőrgyógyász BABE sampont és ELOCOM oldatot írt fel. Valóban ezek a szerek használhatnak az én problémámra? Az Elocom mellékvesekéreghormont tartalmaz ez nem veszélyezteti a hormonháztartásomat és a laborértékeimet mennyiben befolyásolhatja?
5.Szőrösödés megszűnésének milyen mértékű javulása várható?
Segítségét köszönöm: Krisztina

Tisztelt Krisztina!
Kérdései, miként problémája összetett. Utalok az erről írt, ezen a honlapon megjelent rövid összefoglalómra.
A hajhullás számos formája és oka ismert. Főként a nőknek, szülés után az anyáknak okoz gondot, komoly gondot. Sokan nem is gondolják, hogy a tünet hátterében immunológia folyamat áll az esetek jelentős részben. A férfias típusú kopaszodás mellett gyakori a foltokban történő hajhullás, amely az adott területen a haj teljes kihullásával jár (ábra). Ez a jelenség különösen gyakran társul a pajzsmirigy-gyulladásához. Az immunológiai eredetet tudták bizonyítani kutatók azzal a kísérlettel, hogy a betegek hajbőrét egerek bőrfelültére ültették és ott a hajhagymák egészségesen működtek, a kopaszság megszűnt. Kimutatták, hogy a hajhullás kialakulásáért egy olyan immunfehérje felelős, amely a pajzsmirigy-gyulladásban szenvedőkben gyakori. A kóros folyamat kialakulásában fontos az örökletes tényezők mellett a stressz és a stressz-hormonok szerepe. A szervezet immun és endokrin háztartásának időben történő helyreállításával az ilyen típusú hajhullás megszüntethető és a kopaszság megszüntethető.

Itt minden részletre kitértem, de igyekszem személyes kérdéseire is válaszolni:
1. A hajhullása javulhat, de nem egyszerűen a fentebb leírt hormonokat kell vizsgálni, hanem az un. szabad hormonokat
2. Az androgén eredetű hajhullás gyógyítható
3. A telogen fázis gyógyítható megfelelő kezeléssel
4. A szőrösödés és a hajhullás nőkben egymást kísérő tünetek
A férfi hormonok nőkben, a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
Menstruációs hormonális zavarok
Mellékvesék túlműködése és daganatai
Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
Petefészek egyes daganatai
Pajzsmirigy betegségei
Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb.)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyógyszerek, családi adatok felvétele.
A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
Bizonyos hormonális vizsgálatok
Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
A beteg korától
Az alapbetegség természetétől
A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!

Mielőbbi javulást és teljes gyógyulást kívánok!

06-30-631-9309
Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-08-19 18:10:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja