SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr! 2002 óta vagyok alulmüködéses pajzsmirigy beteg(sajnos több betegségem is van).Nem régen olvastam egy cikket Öntöl, hogy a pajzsmirigybetegeknél elöfordulhat a libido csökkenése.Nálam is fellépett ez a probléma,amivel azelött sosem volt gondom.Boldog keresztény családban élek férjemmel és 2 gyermekemmel(2.5 és 4.5 évesek). Szeretnék erre a problémámra megoldást találni! Tudna ebben segíteni nekem? Elöre is köszönöm válaszát, (már többször írtam,de nem érkezett még): Noémi.

Tisztelt Noémi!
Ismételten elnézését kérem, ha a levelére nem kapott volna választ.
Most ezen a lapon és a Főszerkesztő asszony lapján is megteszem.
A libidó csökkenésének több oka van. A leggyakoribb, hogy a pajzsmirigyműködés csökkent!
Ilyenkor a megfelelő kezeléssel visszaállítható. A másik ok, hogy ezzel egy időben a mellékvese működése DHEAS termelődése is alacsony, esetleg a mellékvese stressz hormontermelése is károsodott. Ennek hiánya szintén pótolható, mivel paradox módon nőkben a libidó nem a női, hanem a férfihormon csökkent szintjével áll összefüggésben.
Az utóbbi évek kutatásai egyértelmű bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy mindkét nemben csökken a szexuális aktivitás a pajzsmirigy alul működése esetén.

Pajzsmirigyműködés és a libidó összefüggéses
Férfiak:
Alacsony libidó/kicsiny szexuális késztetés
Korai magömlés
Nők:
Csökkent libidó/kicsiny szexuális késztetés
Orgazmusra való képtelenség, hüvelyszárazság
 
Mi a teendő? A fenti tünetek esetén tisztázni kell, hogy pajzsmirigybetegség fenn áll-e. A fizikális vizsgálat mellett a legfontosabb hormonális és immunológiai tesztek mellett a pajzsmirigy izotópos, illetve ultrahangos vizsgálata lehet indokolt.
 
A kezelés a hiányzó hormonok bevitelében áll. A hatás néhány héten belül jelentkezik, s ezt követően kell a további szabályozása ("finomhangolása") a pajzsmirigy hormonoknak. Amennyiben autoimmun gyulladás is fennáll, akkor egyéb kiegészítő biológiai kezelés válhat indokolttá. Amerikai kutatók a libidó teljes visszatérését észlelték azokban a betegekben, akikben a tünetek hátterében a pajzsmirigy csökkent működése állott. Szükséges azonban megjegyeznünk, hogy a libidó rendkívül összetett biológiai folyamat, amelynek egyes típusai vezethetők vissza a pajzsmirigy megbetegedéseire.
Érdekes és fontos, hogy a nők libidójának létrejöttében a férfi hormonnak (tesztoszteron), a mellékvese hormonjának (dehidroepiandoszteron) meghatározó szerepük van. Gondot okozhat a depresszió elleni gyógyszerek tartós szedése, a tartós stressz, továbbá a megszakítás nélkül adott hormonális fogamzásgátlás.
 
A libidó kedvezőtlen alakulása (leggyakrabban csökkenése) gondos endokrin kivizsgálást igényel, amelynek része a tünetek, előzmények megbeszélése, a hormonok meghatározása és a kezelés elindítása, ellenőrzése.
Mielőbbi javulást, és áldott ünnepeket kívánok!

 

06-30 631 93 09
Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-04-08 16:28:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja