SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr!
37 éves, házasságban élő, gyermektelen nő vagyok. Számos, látszólag nem összefüggő (szerintem igen), tünettel fordulok segítségért Önhöz!
Előzmények:
1974-ben 3 éves koromban, egy petefészek cysta miatt, eltávolították a j.o.-i petefészkemet. Idézem: Vérzéses elhalás a tubában és az ovariumban. A hámbélés hiánya miatt az ovarialis cysta pontosan nem osztályozható. Enyhe subacut jellegű appendicitis. Malignitasra, spec. folyamatra utaló jel nincs.
Vérzésem rendszeresen jelentkezik.
16 éves korom óta, a mai napig szenvedek pattanásoktól. Teleszórva a hát, kar és a combok felületét is. Az arcomon kordában tudom tartani őket különböző kozmetikai szerekkel, de ez nyilván nem kivitelezhető ekkora kiterjedt felületen, bár tettem rá kísérletet több ízben is. Az évek alatt számos bőrgyógyász látott, de sikerrel nem jártam.
2002-ben készült labor lelet: FSH: 5,2; LH :4,8; Prolactin: 14.9; TSH:1,41; Ösztradiol:106 (!).
Nőgyógyászom a hormonvizsgálatot a gyermektelenség miatt kérte. Erre gyógyszeres kezelést nem kaptam, de kaptam hüvelyszárazság miatt Ovestin hüvelykúpot, amit négy évig használtam, minimális dózisban. Ezt sajnos, egy, a mellemben megjelenő cysta miatt abba kellett hagynom. Bár a tájékoztatóban az szerepel, hogy a hüvelykúpnak szisztémás hatása nincs, én nem ezt tapasztaltam. A kúp felhelyezését követően 24 órán belül, mellfeszülés és vízvisszatartás jelentkezett. A kúp elhagyását követően (2006), lassan, de biztosan elkezdett hullani a hajam. Fejtetőn ritkul és fülszélességben a halántékomon. Bár elmondtam az előzményeket a bőrgyógyásznak, azt mondta, hogy ez szerinte nem hormonális hajhullás és Alpicort oldatot írt fel, de nem is az „F”-et csak a simát. Nem szeretnék szteroidot használni, így egyenlőre halogatom a kezelést, bár már látszik a fejbőröm.
2008 októberében szívproblémák jelentkeztek, tachycardia formályában. Teljes labor készült. Össz koleszterin: 6,8. ( soha életemben semmilyen zsíros ételt nem ettem, csak kizárólag szárnyasokat és vékony testalkatú vagyok ) TSH rendben volt.
A szívultrahang mitralis prolapsust állapított meg regurgitációval. Szedek béta blokkolót, de így is nagyon sok extrát érzek, sőt néha össze-vissza érzem remegni a szívem pár másodpercig, aztán visszaáll a normál ritmus. Ha a férjem ilyenkor a közelben van és megkérem, hogy a fülét a mellkasomra téve hallgassa meg a szívem, addigra rendeződik a ritmus, és nem hall semmi furát, bár néhány extrát már sikerült elcsípnie. Így van tanúm a panaszaim valós voltára, mert természetesen az orvosnál mindig normál sinus ritmusban vagyok.
Vérzésem, bár rendszeresen jelentkezik, egyre kevesebb a mennyisége.
Azt gondolom, hogy ezek a panaszok a hormonháztartás zavarából erednek és ilyen formán összefüggnek egymással. Ha korai menopauzám van/lesz, akkor az tudatos életvitelt követel. Csontsűrűség vizsgálat stb. Ezt nyilván nehéz lesz tudomásul venni, akkor, amikor én még nem tettem le a gyermekvállalásról sem, annak ellenére, hogy ehhez orvosi segítséget igazán nem kaptam. Az az érzésem, hogy minden szakterület próbálja kezelni a maga területén jelentkező panaszokat, de nem túl hatékonyan, mert véleményem szerint ezek a panaszok egy tőről fakadnak, így a kezelést is egy kézben kellene összefogni.
Kérem Professzor Urat, hogy írja meg a véleményét, és adjon tanácsot, hogy merre induljak tovább!
Válaszát előre is köszönöm!
Krisztina
 

Kedves Krisztina!
Panaszai és betegségei valóban összetettek (s valószínűleg részben összefüggőek) és csak holisztikus úton oldhatók meg.
Számos kérdés vetődik fel:
1. Mi a helyzet jelenleg a petefészkét illetően (cysta?, PCO?)
2. Van-e metabolikus synd. betegsége?
3. Van-e mellékvese hormonális érintettsége
És a kérdéseket még tovább sorolhatnám.
A hajhullás oka lehet endokrin, esetleg immunológiai tényező egyaránt. Nem hanyagolnám el a psychés összefüggéseket (gyermektelenség!).
Válaszom: a hajhullás helyileg kezelhető Alpicort F oldattal, de jó volna a kiváltó okokat is tisztázni.
Mielőbbi javulást és teljes gyógyulást kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-03-16 12:00:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja