SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Doktorúr!
2-3 évvel ezelőtt (17-18 évesen) nyálmirigy gyulladásom idején nyaki ultrahang vizsgálaton vettem részt. Ekkor derült ki, hogy a pajzsmirigyem nem megfelelő szerkezetű, amivel az endokrinológiához fordultam, eredményeképpen napi rendszereséggel L-Thyroxin 50 Heninget szedek. Állítólag autóimmun pajzsmirigy gyulladásom van és kevés tsh termelődik. Kérdezném, hogy ennek mi lehet az oka, mióta tarthat, mivel szüntethető meg, és a gyógyszer felhagyásának milyen következményei lehetnek?
Válaszát várom és köszönöm:
Dávid

Kedves Dávid!
A kérdésére soron kívül, 30 percen belül válaszolok.
Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Ilyenkor az igazi ok csak vérvétellel, a TSH T3, T4 szint mérésével állapítható meg. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is. Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy alulműködése jól kezelhető hormonpótlással.
A krónikus autoimmun pajzsmirigy-gyulladás főleg a nőket érinti. Gyakran tünetmentes, de együtt járhat, átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat.
A pajzsmirigy komponensei: a Thyreoglobulin és a TPO elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet.
Veszélyeztetett tényezők
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki traumák, az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás.
Röviden: tisztázni kell a talált eltérés okát.
Mielőbbi gyógyulást kívánok!

Budai Immuno-Endokrin Központ
06/30-6319-309
Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2009-02-25 17:43:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja