SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt doktor ur,
27 eves vagyok, es nemreg kiderult, hogy van egy kb 4 cm-s cisztam a petefeszkemen. A nogyogyaszom keresere veranaliziseket vegeztem a tesztoszteron szint kideritesere. Az elso eredmenyem 3,87nmol/L lett, majd 2 hetre ra 2,93nmol/L (ertekek: 0,22-2,9 - Electrochemiluminiscenta kit 2 modszer). A kerdesem az, hogy normalis ez a nagy kulonbseg vagy labor hiba is lehet? Ugyanakkor egy masik modszerrel 0,50ng/ml jott ki (ertekek: 0,05-0,73 ser MEIA modszer). A tesztoszteron ertekenek fuggvenyeben nogyogyaszom mas-mas fogamzasgatlot akar javasolni a ciszta kezelesere (Jeanine vagy Diane 35). On szerint mi a teendo? Hogyan ertelmezhetoek ezek az eredmenyek?
Koszonom valaszat,
Erika.
Tisztelt Erika,
Köszönöm bizalmát. A kérdése nagyon időszerű és szakszerű. A petefészek cisztás betegsége gyakoribb, mint gondolnák. Saját laboratóriumi gyakorlatom alapján mondom, hogy az elvégzett eredmények közötti különbség magyarázható az eltérő módszerekkel. Az alapvető elv azonban az, hogy nem a laboratóriumi adatokat kell kezelni, hanem a beteget. Mondom ezt azért, mert más klinikai adatról nem tudok ( pl. van-e fokozott szőrnövekedése, férfias típus?, van-e menstruációs zavara?, van-e testsúlyfeleslege?). Ezen túlmenően a petefészek cisztás betegsége u.n. PCO nem szokott egyedül jelentkezni, hanem más endokrin betegséggel is társul (pl pajzsmirigy gyulladás). Hiányzanak olyan kiegészítő adatok, amelyek az agyalapi mirigy működése és a cista miatt lényegesek (FSH-LH). A genetikai hajlam a cukorbetegségre és a PCO-ra is fennáll, de ma már az állapot javítható, kezelhető és gyógyítható megfelelő endokrinológiai szakgondozáson.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2008-08-15 23:25:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja