SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm, hogy az itt publikált válaszaival segíti a pajzsmirigy betegségek mélyebb megismerését.
Rengeteg válaszát elolvastam és nagyon sok értékes tudással gyarapodtam.
2008-ban diagnosztizálták nálam a pajzsmirigy alul működést (Hashimoto).75 mikrogramm L-Thyroxint szedek azóta. 62. életévemben járó női beteg vagyok. Rendszeresen járok ellenőrzésre. 2020.06-i eredményeim: TSH: 4,363 mIU/l, T4: 13,66 pmol/l, T3: 5,51 pmol/l. 2021.01-i eredményeim: TSH:6,79, T4:17,40 pmol/L, T3:5,00 pmol/L. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben ha a T4 és T3 a referencia tartományon belül van akkor kell-e a gyógyszeradagon változtatni? A magas GPT: (37 U/L,43 U/L) Gamma GT: (63 U/L,63 U/L) CRP (8,68 mg/L,10,60 mg/L) és Ferritin (339,8 µg/l,379,0 ug/L) szint velejárója a betegségnek? Többször rákérdezem és azt a választ kaptam, hogy ezek az eredmények gyulladást jeleznek a szervezetben. 2019-ben sarcoidosis betegséget diagnosztizáltak. Szerencsére, ahogy jött elmúlt. Gyógyszert nem kaptam csak ellenőrzésre jártam. Mindkét alkaromon csomók jelentkeztek a bőr alatt. Véletlenül vettem észre. Ide-oda való küldözgetés után mintavétel és szövettan után derült ki. Ennek a betegségnek a kialakulásában szerepet játszhat a pajzsmirigy alul működés?
A COVID19 elleni oltás felvételét javasolja számomra?
Köszönöm szépen Enikő









Tisztelt Enikő!

Mindenek előtt köszönöm kedves sorait, megtisztelő, hogy írásaimat olvasta. Valóban önként, un. társadalmi munkában minden elismerés nélkül végzem ezt a munkát, az Ön levele a kivétel!
Ami panaszait illeti: A legutóbbi nemzetközi adatok is jelzik, hogy nem a TSH a legmegbízhatóbb módszer, mivel számos tényező befolyásolja.
o Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél. Ezért nem javaslom a dózis emelését, ha így jól érzi magát!!

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik. Ezt ritkán szokták figyelembe venni!
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
o Az FT4 megbízhatóbb módszer: „Conclusions: Thyroid hormones levels, and in particular fT4 levels, seem to have stronger associations with clinical parameters than do TSH levels. Associations of clinical parameters with TSH levels can be explained by the strong negative population correlation between thyroid hormones and TSH. Clinical and research components of thyroidology currently based on the measurement of the thyroid state by reference to TSH levels warrant reconsideration” THYROID Volume 00, Number 00, 2020 Mary Ann Liebert, Inc. DOI: 10.1089/thy.2019.0535
o A Ferritin szint változása: Az anti-TPO pozitív hypothyreosis esetén a ferritin koncentráció emelkedett, tehát ez is az autoimmun folyamat jelzője. Ugyanakkor a hypothyreosis nem önmagában nem tekinthető vashiányos állapotnak.( Endocr Metab Immun Disord Drug Targets . 2020 szeptember 25. doi: 10.2174 / 1871530320666200925125404. Online nyomtatás előtt.)
o A sarcoidosisnak van olyan formája, amelyik a pajzsmirigyet érinti és ez is kapcsolatban van a Ferritin szinttel.
o A COVID19 elleni oltás felvételét feltétlenül javaslom, az első dózist már én is megkaptam!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-01-19 17:28:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja