SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr!

 Már nagyon régóta olvasom a pajzsmirigybetegségekkel kapcsolatos cikkeit, és "társaim" nevében is szeretném megköszönni, hogy mindig friss információkkal lát el bennünket.


Sajnos nekem is van problémám és ezzel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni öntől. 

Jelenleg Németországban élek ezért fordulok önhöz e formában.


1994 ben pajzsmirigy műtéten estem át. A pajzsmirigyem egy része megmaradt . Azóta L Thyroxin Henning tablettás kezelésben részesülők hol kisebb hol nagyobb dózisban 50-75μg. Mostanáig 75 μg szedtem.

Idén március végén hirtelen a kezelt magas vérnyomásom megemelkedett, amit egy égő érzés kísért a felső testemben kisugározva a bal felkaromban mellkasom kivörösödött a nyakamtól a melleim- ig ,10 kg lefogytam 6 hónap alatt normális étkezés mellett.

azon kìvül alvás zavaraim lettek,éjszakánként órákat ébren szenvedtem az ágyamban.

Jártam orvosnál többször, de sajnos senki nem jön rá hogy mi lehet a tünetek hátterében. Vérvétel ,CT, UH.EKG.nincs eltérés.

Az endokrinológus doktornő véleménye minden rendben.

TSH:  0.80.   referencia : 0,20-4,20 mIU/I

T3:  0,28      ref: 0,20-0,44 ng/dl

T4: 1,85.     ref: 0,93-1,70 ng/dl

Anti TPO-AK :<9,0.  Ref . 0,0 -34,0 IU/ml

Trak:< 0,80 U/I/ml    Ref 0,00- 1,75

Az lenne a kérdésem  lehetséges az hogy a pajzsmirigy gyógyszertől vannak a tüneteim?

65 éves vagyok .168 cm magas és 76 kg.

Jelenleg 50 L Thyroxin szedek a tünetek valamivel enyhűltek ,de nem múltak el teljesen, alvásom és a vérnyomásom javult,de az égő érzés most is jelentkezik a naponta többször.

Válaszát előre is köszönöm!   Minden jót kívánok!

Veronika




Tisztelt Veronika!

Sajnos az nem derül ki a leírottakból, hogy miért volt műtét, ráadásuk a referencia tartományokban sok dolgot nem vesznek figyelembe.
Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében?
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigy betegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.

Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek? A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigy betegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára. A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek . Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus, egyénre szabott megközelítést igényel. Az életkor előrehaladtával kevesebb hormonpótlás szükséges. Tehát a gyógyszertől is lehetnek tünetei.
Jó egészséget kívánok,tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-10-07 17:47:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja