
Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus
A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
Endokrinológus
A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
A szaktanácsát szeretném kérni!
2007 óta pajzsmirigy alulműködésem van! Kezdetben 50 mikrogramm levothiroxint szedtem, majd az évek alatti folyamatos adagemelés mellett elértem a jelenleg is szedett napi 125 mikrogrammot. Időközben megállapították, hogy Hashimoto thyreoiditisem van.
Én minden évben rendszeresen jártam laborba, és Uh vizsgálatra is. 2017-ben megállapította az UH-os orvos, hogy egy 7 mm-es göb van a pajzsmirigyembem, majd rá 1 évre egy másik Uh-os orvos ezt megerősítette, de már 2 göböről tett említést, egy 6 mm-esről, és egy 10 mm-esről. Most augusztus 25.-én ismét voltam ultrahangon. Megállapították, hogy a göbök 1-1 cm-t nőttek. A belgyógyász szakorvos beutalt biopsziára az UH eredményem alapján. Viszont a biopsziát végző orvos a legnagyobb megdöbbenésemre közölte velem, hogy nekem nem is göbös a pajzsmirigyem!!!! Hanem az egész gyulladásban van, és ő nem göböket lát, hanem a gyulladás következtében kialakuló inhomogén szerkezetet! Meg lett a citológia eredménye, ami a gyulladást igazolta, daganatra utaló jeleket szerencsére nem.
Ultrahang leletek:
2017.03.23:
Pajzsmirigy jobb lebenye 16x18x29, Isthmus 7 mm, bal lebeny: 13x15x24. A pajszmirigy egészében durvább, inhomogén szerkezetű. Állományán belül számos 1-3 mm-es echoszegény területek látszanak. Emelett a jobb lebeny alsó pólusában megfigyelhető dorsalisan egy 4 mm-es kifejezetten echoszegény, hypovascularisalt elváltozás, valamint az isthmus kp. harmadában egy 7 mm-es göb. A vascularisatio a pajzsmirigy egész állományát tekintve fokozottan látszik. A parotisok és submandibularis nyálmirigyek norm. méretűek, szabályos szerkezetűek. A nyaki nagyerek mentén nagyobb nyirokcsomó nem detectálható.
2018.06. 26.: ezt már egy másik ultrahangos orvos készítette
A pajzsmirigy mk. lebenye tömegesebb, a jobb lebeny 17x21x40 mm. Az isthmus szélesebb, 11 mm. A bal lebeny 17x20x38 mm. Mk. lebeny alapállománya durva, inhomogén szerkezetű, j. o.-n az alsó harmadban a lebeny – isthmus határon 10 mm-es csaknem homogenen mérs. echoszegény göb látható, b. o.-n szintén az alsó harmadban egy hasonló kisebb 6 mm-es göb van. Az alapállományban több vékony trabecula látható, mk. állomány egészét multinodularis megjelenésű, változó méretű göb tölti ki. A vascularisatio mk. o. fokozott. A parotisok és submandibularis nyálmirigyek norm. méretűek, szabályos szerkezetűek. A nyaki nagyerek mentén pathologias lgl. nem differenciálható.
2020. 08. 25.: az előző orvos által készített
Mko. megnagyobbodott pajzsmirigy lebenyek. Jobb loebeny 16x18x42 mm. Isthmus kiszélesedett 7mm. Bal lebeny18x17x35 mm. A jobb lebenyben az ismert nagy méretű göb jelenleg 20 mm. A bal lebenyben hasonló szerkezetű 16 mm legnagyobb átmérőjű göb van, mellettük néhány kisebb, kevert echogenitású, zömében echodús göb is megfigyelhető. A vascularizatio norm. A parotisok és submandibularis nyálmirigyek norm. méretűek, szabályos szerkezetűek. A nyaki nagyerek mentén pathologiás lgl. nem differenciálható. Mko. a norm. mérettartományba eső nycs-k ábrázolódnak.
2020. 09. 15.: újabb UH a citológia előtt! Ahol a 3. ultrahangos orvos azt mondja, hogy nekem egyetlen egy göböm sincs!!!!
Citológiai vélemény:
Savó, vvt-ek, vegyes lymphoid állomány, lymphocitákkal diszkréten keveredett degenerálódott follicularis hámsejtcsoportok, valamint Hürthle sejtek láthatóak a kenetekben. Szembetűnő magvacska, durva maghártya irregularitás, hyperchrom magok, sejtmag zárványok nem láthatók.
A cytológiai kép alapján autoimmun thyreoiditis lehetősége fölmerül.
Pár laboreredmény:
2012. 01. 03.:
ATG: 242,89, ATA: >1000.00
2018. 06. 01: itt pár hónapok nem szedtem rendszeresen a gyógyszert lelki okok miatt, azért lett ilyen magas TSH
TSH: 40,61uIU/ml
Szabad T3: 1, 84 pg/ml
Szabad T4: 0,64 ng/dl
anti-TPO: >1000.00 IU/ml
2018. 07. 17.: rendszeres gyógyszerszedés mellett 100 mikrogramm/nap
TSH: 15,92 uIU/ml
Szabad T4: 1,15 ng/dl
2019. 11. 04.: rendszeres gyógyszerszedés mellett 125 mikrogramm/nap
TSH: 8,48 uIU/ml
Szabad T4: 0,97 ng/dl
2020. 02. 05: rendszeres gyógyszerszedés mellett 125 mikrogramm/nap
TSH: 11,35 uIU/ml
Szabad T3: 2,80 pg/ml
Szabad T4: 1,24 ng/dl
2020. 08. 13.: rendszeres gyógyszerszedés mellett 125 mikrogramm/nap
TSH: 0.51 uIU/ml
Több kérdésem is lenne a Professzor Úrhoz:
Hogy lehetséges ez, hogy 2 Uh-os orvos is lát vmit., a harmadik meg nem? Esetleg kérjem ki egy 4. UH-os orvos véleményét is?
Olvastam, hogy a göbök lehetnek tömöttek v. cisztás göbök, amik folyadékkal teltek. Lehetséges az, hogy az én göbeim cisztás göbök voltak, és felszívódtak nyomtalanul 22 nap alatt? Ez idő alatt be kellett szednem úgy 2-3 szem vízhajtót, mivel dagadtak a lábaim.
A jelenleg szedett 125 mikrogramm levotthiroxin nem sok? Mert több emberrel is beszéltem már, akinek teljes egészében eltávolították a pajzsmirigyét, és ők 100 mikrogramm alatt szedik a gyógyszert naponta, és határértéken belül van a TSH-juk. Hogy lehetséges az, hogy nekem meg 125 mikrogramm kell, úgy hogy még megvan a pajzsmirigyem? 38 éves nő vagyok, 175 cm, és 75 kg.
A gyógyszert minden nap reggel szedem, miután megittam a kávém (tej és cukor nélkül, simán, fél csészével) Rá kb. 10 percre veszem be a gyógyszert 1 nagy pohár vízzel. Majd reggelizni csak jóval később szoktam, több órával a gyógyszer bevétele után.
Esetleg a kávé befolyásolhatja a gyógyszer felszívódását?
Hogyan lehetséges az, hogy az utóbbi hónapokban jóval a határérték fölött volt a TSH-m, majd ugyanennyi 125 mikrogramm melett a legutóbbi eredményem: TSH: 0.51 lett. Előtte 6 hónappal meg 125 mikrogram melett is 11 fölött volt a TSH-ám.
Az eredményeim alapján esetleg kell attól tartanom, hogy elrákosodhat a pajzsmirigyem? Olvastam egy cikket, ami kapcsolatot állapított meg a Hashimoto thyreoiditis és a pajzsmirigy carcinómák között.
Az eredményeim alapján esetleg indokolt lehet nekem a pajzsmirigy eltávolítása?
Milyen szövődményei lehetnek a pajzsmirigy krónikus gyulladásának?
Jelenlegi problémáim:
- bal kéz könyök alagút szindróma. Gyűrűs ujj, és kisujj folyamatos zsibbadása, kéz, ujjak erőtlensége, kb 5 hónapja folyamatosan. Voltam 2 hetes fizikoterápiás kezelésen vele, minimális mértékben javult az állapotom, sajnos azóta is folyamatosan zsibbad ez a két újj
- mindkét láb folyamatos vizesedése, dagadása. Vízhajtót írt fel az orvos.
- gyakran megjelenő kék-zöld foltok a lábon. Több is egyszerre 6-7 cm átmérőjűek. Nem ütöm be őket, maguktól jönnek ki. Rutascorbint javasolt rá a háziorvos.
- Egész testre kiterjedő vitiligo. Kb. 4-5 évvel ezelőtt kezdődött, már a testem 80% pigmenthiányos
- 2014 év végén kezdődött, egy elég súlyos urticaria, ami krónikussá vált kb. úgy másfél évig tartott. 2 hétig kórházban kezeltek mivel dagadtam is, és az egész testemet kiütések borították, még a szájnyálkahártyámat is. 32 mg medrol mellett is tele voltam kiütésekkel. A kiütések nem akart szűnni, majd ráálltam a gluténmentes táplálkozásra, és semmi olyan étel nem fogyasztottam évekig, ami bármiféle mesterséges adalékanyagot, színezéket, tartósítószert tartalmazott. Másfél év alatt megszűntek a kiütések.
A gluténmentes táplálkozásnak köszönhetem ezt az eredményt, v. magától is elmúlt volna?
Jelenleg már nem tartom a gluténmentes diétát, de csak minimális mennyiségben viszek be a szervezetembe glutént. Bár már egy kis adagtól is beindul az ellenanyag termelés, tudom. ☹
Néha előjönnek rajtam csalánkiütések, de csak ritkán, és akkor is csak 3-4 helyen egyszere, nem az egész testemen. Azóta tért vissza, mióta eszem glutént. A glutén okozhatja a kiütéseket? Antihisztamin elég rá szerencsére, és elmúlik.
Esetleg érdemes lenne visszatérni a gluténmentes táplálkozásra, hogy javuljon a pajzsmirigyem állapota? Olvastam, hogy kapcsolat lehet a két betegség között.
Cöliákiára eddig nem vizsgáltak ki, érdemes lenne megnézetnem?
A székletem inkább híg, mint kemény, apró darabos híg folyamatosan. Ritkábban pedig székrekedésem van. Egy hónapban max. 1-szer. Illetve rendszeresen puffad a hasam is.
Rengeteg zöldséget, gyümölcsöt eszem, ezek mellett fogyasztok még húst is rendszeresen, sokszor eszem tejfölt, illetve sajtot. Róbálom a cukorbevitelemet is minimálisra csökkenteni, csak nagyon ritkám eszek kenyeret és tésztát, és krumplit.
- a hajam folyamatosan hullik
- és 4 év alatt 58 kg-ról 75 kg-ra híztam! Sajnos még emellett a táplálkozás mellett sem tudom leadni a felszedett kilókat. 2-szer eszem 1 nap, max 3-szor, nem nagy adagokat. Legtöbbször vegyes zöldséget hússal.
Ezeket a panaszokat okozhatja a pajzsmirigyem állapota?
Olvastam, hogy a Hashimoto cukorbetegséghez, ischhaemiás szívbetegséghez is vezethet!
Ennek mekkora az esélye? Helyes táplálkozással ez kivédhető?
Egy esetleges pajzsmirigy eltávolítással megelőzhető lenne ezeknek a betegségeknek a kialakulása, esetleg a meglévő panaszaimnak a megszűnése?
Csak mert eléggé tartok tőle, hogy esetleg kialakul nálam valamelyik megbetegedés, a felmenőim között pl. nagyon sok a cukros! És már kialakult egy, a pajzsmiriggyel összefüggésbe hozható betegségem a vitiligo!
Mire számíthatok a jövőre nézve? Hova fog vezetni a folyamatos gyulladása a pajzsmirigyemnek! Elkerülhetetlen lesz a műtét, a pajzsmirigy eltávolítása?
Vagy esetleg indokolt lehetne a pajzsmirigy mostani eltávolítása?
Válaszát előre is köszönöm kedves Professzor Úr! Szeretném még továbbá megköszönni, az ingyenes tanácsadást, ami valószínűleg sok időbe és energiába kerül Önnek. Nagyon hálás vagyok a lehetőségért, hogy kérdezhetek Öntől! KÖSZÖNÖM! 😊
Szép napot kívánok!
A szaktanácsát szeretném kérni!
2007 óta pajzsmirigy alulműködésem van! Kezdetben 50 mikrogramm levothiroxint szedtem, majd az évek alatti folyamatos adagemelés mellett elértem a jelenleg is szedett napi 125 mikrogrammot. Időközben megállapították, hogy Hashimoto thyreoiditisem van.
Én minden évben rendszeresen jártam laborba, és Uh vizsgálatra is. 2017-ben megállapította az UH-os orvos, hogy egy 7 mm-es göb van a pajzsmirigyembem, majd rá 1 évre egy másik Uh-os orvos ezt megerősítette, de már 2 göböről tett említést, egy 6 mm-esről, és egy 10 mm-esről. Most augusztus 25.-én ismét voltam ultrahangon. Megállapították, hogy a göbök 1-1 cm-t nőttek. A belgyógyász szakorvos beutalt biopsziára az UH eredményem alapján. Viszont a biopsziát végző orvos a legnagyobb megdöbbenésemre közölte velem, hogy nekem nem is göbös a pajzsmirigyem!!!! Hanem az egész gyulladásban van, és ő nem göböket lát, hanem a gyulladás következtében kialakuló inhomogén szerkezetet! Meg lett a citológia eredménye, ami a gyulladást igazolta, daganatra utaló jeleket szerencsére nem.
Ultrahang leletek:
2017.03.23:
Pajzsmirigy jobb lebenye 16x18x29, Isthmus 7 mm, bal lebeny: 13x15x24. A pajszmirigy egészében durvább, inhomogén szerkezetű. Állományán belül számos 1-3 mm-es echoszegény területek látszanak. Emelett a jobb lebeny alsó pólusában megfigyelhető dorsalisan egy 4 mm-es kifejezetten echoszegény, hypovascularisalt elváltozás, valamint az isthmus kp. harmadában egy 7 mm-es göb. A vascularisatio a pajzsmirigy egész állományát tekintve fokozottan látszik. A parotisok és submandibularis nyálmirigyek norm. méretűek, szabályos szerkezetűek. A nyaki nagyerek mentén nagyobb nyirokcsomó nem detectálható.
2018.06. 26.: ezt már egy másik ultrahangos orvos készítette
A pajzsmirigy mk. lebenye tömegesebb, a jobb lebeny 17x21x40 mm. Az isthmus szélesebb, 11 mm. A bal lebeny 17x20x38 mm. Mk. lebeny alapállománya durva, inhomogén szerkezetű, j. o.-n az alsó harmadban a lebeny – isthmus határon 10 mm-es csaknem homogenen mérs. echoszegény göb látható, b. o.-n szintén az alsó harmadban egy hasonló kisebb 6 mm-es göb van. Az alapállományban több vékony trabecula látható, mk. állomány egészét multinodularis megjelenésű, változó méretű göb tölti ki. A vascularisatio mk. o. fokozott. A parotisok és submandibularis nyálmirigyek norm. méretűek, szabályos szerkezetűek. A nyaki nagyerek mentén pathologias lgl. nem differenciálható.
2020. 08. 25.: az előző orvos által készített
Mko. megnagyobbodott pajzsmirigy lebenyek. Jobb loebeny 16x18x42 mm. Isthmus kiszélesedett 7mm. Bal lebeny18x17x35 mm. A jobb lebenyben az ismert nagy méretű göb jelenleg 20 mm. A bal lebenyben hasonló szerkezetű 16 mm legnagyobb átmérőjű göb van, mellettük néhány kisebb, kevert echogenitású, zömében echodús göb is megfigyelhető. A vascularizatio norm. A parotisok és submandibularis nyálmirigyek norm. méretűek, szabályos szerkezetűek. A nyaki nagyerek mentén pathologiás lgl. nem differenciálható. Mko. a norm. mérettartományba eső nycs-k ábrázolódnak.
2020. 09. 15.: újabb UH a citológia előtt! Ahol a 3. ultrahangos orvos azt mondja, hogy nekem egyetlen egy göböm sincs!!!!
Citológiai vélemény:
Savó, vvt-ek, vegyes lymphoid állomány, lymphocitákkal diszkréten keveredett degenerálódott follicularis hámsejtcsoportok, valamint Hürthle sejtek láthatóak a kenetekben. Szembetűnő magvacska, durva maghártya irregularitás, hyperchrom magok, sejtmag zárványok nem láthatók.
A cytológiai kép alapján autoimmun thyreoiditis lehetősége fölmerül.
Pár laboreredmény:
2012. 01. 03.:
ATG: 242,89, ATA: >1000.00
2018. 06. 01: itt pár hónapok nem szedtem rendszeresen a gyógyszert lelki okok miatt, azért lett ilyen magas TSH
TSH: 40,61uIU/ml
Szabad T3: 1, 84 pg/ml
Szabad T4: 0,64 ng/dl
anti-TPO: >1000.00 IU/ml
2018. 07. 17.: rendszeres gyógyszerszedés mellett 100 mikrogramm/nap
TSH: 15,92 uIU/ml
Szabad T4: 1,15 ng/dl
2019. 11. 04.: rendszeres gyógyszerszedés mellett 125 mikrogramm/nap
TSH: 8,48 uIU/ml
Szabad T4: 0,97 ng/dl
2020. 02. 05: rendszeres gyógyszerszedés mellett 125 mikrogramm/nap
TSH: 11,35 uIU/ml
Szabad T3: 2,80 pg/ml
Szabad T4: 1,24 ng/dl
2020. 08. 13.: rendszeres gyógyszerszedés mellett 125 mikrogramm/nap
TSH: 0.51 uIU/ml
Több kérdésem is lenne a Professzor Úrhoz:
Hogy lehetséges ez, hogy 2 Uh-os orvos is lát vmit., a harmadik meg nem? Esetleg kérjem ki egy 4. UH-os orvos véleményét is?
Olvastam, hogy a göbök lehetnek tömöttek v. cisztás göbök, amik folyadékkal teltek. Lehetséges az, hogy az én göbeim cisztás göbök voltak, és felszívódtak nyomtalanul 22 nap alatt? Ez idő alatt be kellett szednem úgy 2-3 szem vízhajtót, mivel dagadtak a lábaim.
A jelenleg szedett 125 mikrogramm levotthiroxin nem sok? Mert több emberrel is beszéltem már, akinek teljes egészében eltávolították a pajzsmirigyét, és ők 100 mikrogramm alatt szedik a gyógyszert naponta, és határértéken belül van a TSH-juk. Hogy lehetséges az, hogy nekem meg 125 mikrogramm kell, úgy hogy még megvan a pajzsmirigyem? 38 éves nő vagyok, 175 cm, és 75 kg.
A gyógyszert minden nap reggel szedem, miután megittam a kávém (tej és cukor nélkül, simán, fél csészével) Rá kb. 10 percre veszem be a gyógyszert 1 nagy pohár vízzel. Majd reggelizni csak jóval később szoktam, több órával a gyógyszer bevétele után.
Esetleg a kávé befolyásolhatja a gyógyszer felszívódását?
Hogyan lehetséges az, hogy az utóbbi hónapokban jóval a határérték fölött volt a TSH-m, majd ugyanennyi 125 mikrogramm melett a legutóbbi eredményem: TSH: 0.51 lett. Előtte 6 hónappal meg 125 mikrogram melett is 11 fölött volt a TSH-ám.
Az eredményeim alapján esetleg kell attól tartanom, hogy elrákosodhat a pajzsmirigyem? Olvastam egy cikket, ami kapcsolatot állapított meg a Hashimoto thyreoiditis és a pajzsmirigy carcinómák között.
Az eredményeim alapján esetleg indokolt lehet nekem a pajzsmirigy eltávolítása?
Milyen szövődményei lehetnek a pajzsmirigy krónikus gyulladásának?
Jelenlegi problémáim:
- bal kéz könyök alagút szindróma. Gyűrűs ujj, és kisujj folyamatos zsibbadása, kéz, ujjak erőtlensége, kb 5 hónapja folyamatosan. Voltam 2 hetes fizikoterápiás kezelésen vele, minimális mértékben javult az állapotom, sajnos azóta is folyamatosan zsibbad ez a két újj
- mindkét láb folyamatos vizesedése, dagadása. Vízhajtót írt fel az orvos.
- gyakran megjelenő kék-zöld foltok a lábon. Több is egyszerre 6-7 cm átmérőjűek. Nem ütöm be őket, maguktól jönnek ki. Rutascorbint javasolt rá a háziorvos.
- Egész testre kiterjedő vitiligo. Kb. 4-5 évvel ezelőtt kezdődött, már a testem 80% pigmenthiányos
- 2014 év végén kezdődött, egy elég súlyos urticaria, ami krónikussá vált kb. úgy másfél évig tartott. 2 hétig kórházban kezeltek mivel dagadtam is, és az egész testemet kiütések borították, még a szájnyálkahártyámat is. 32 mg medrol mellett is tele voltam kiütésekkel. A kiütések nem akart szűnni, majd ráálltam a gluténmentes táplálkozásra, és semmi olyan étel nem fogyasztottam évekig, ami bármiféle mesterséges adalékanyagot, színezéket, tartósítószert tartalmazott. Másfél év alatt megszűntek a kiütések.
A gluténmentes táplálkozásnak köszönhetem ezt az eredményt, v. magától is elmúlt volna?
Jelenleg már nem tartom a gluténmentes diétát, de csak minimális mennyiségben viszek be a szervezetembe glutént. Bár már egy kis adagtól is beindul az ellenanyag termelés, tudom. ☹
Néha előjönnek rajtam csalánkiütések, de csak ritkán, és akkor is csak 3-4 helyen egyszere, nem az egész testemen. Azóta tért vissza, mióta eszem glutént. A glutén okozhatja a kiütéseket? Antihisztamin elég rá szerencsére, és elmúlik.
Esetleg érdemes lenne visszatérni a gluténmentes táplálkozásra, hogy javuljon a pajzsmirigyem állapota? Olvastam, hogy kapcsolat lehet a két betegség között.
Cöliákiára eddig nem vizsgáltak ki, érdemes lenne megnézetnem?
A székletem inkább híg, mint kemény, apró darabos híg folyamatosan. Ritkábban pedig székrekedésem van. Egy hónapban max. 1-szer. Illetve rendszeresen puffad a hasam is.
Rengeteg zöldséget, gyümölcsöt eszem, ezek mellett fogyasztok még húst is rendszeresen, sokszor eszem tejfölt, illetve sajtot. Róbálom a cukorbevitelemet is minimálisra csökkenteni, csak nagyon ritkám eszek kenyeret és tésztát, és krumplit.
- a hajam folyamatosan hullik
- és 4 év alatt 58 kg-ról 75 kg-ra híztam! Sajnos még emellett a táplálkozás mellett sem tudom leadni a felszedett kilókat. 2-szer eszem 1 nap, max 3-szor, nem nagy adagokat. Legtöbbször vegyes zöldséget hússal.
Ezeket a panaszokat okozhatja a pajzsmirigyem állapota?
Olvastam, hogy a Hashimoto cukorbetegséghez, ischhaemiás szívbetegséghez is vezethet!
Ennek mekkora az esélye? Helyes táplálkozással ez kivédhető?
Egy esetleges pajzsmirigy eltávolítással megelőzhető lenne ezeknek a betegségeknek a kialakulása, esetleg a meglévő panaszaimnak a megszűnése?
Csak mert eléggé tartok tőle, hogy esetleg kialakul nálam valamelyik megbetegedés, a felmenőim között pl. nagyon sok a cukros! És már kialakult egy, a pajzsmiriggyel összefüggésbe hozható betegségem a vitiligo!
Mire számíthatok a jövőre nézve? Hova fog vezetni a folyamatos gyulladása a pajzsmirigyemnek! Elkerülhetetlen lesz a műtét, a pajzsmirigy eltávolítása?
Vagy esetleg indokolt lehetne a pajzsmirigy mostani eltávolítása?
Válaszát előre is köszönöm kedves Professzor Úr! Szeretném még továbbá megköszönni, az ingyenes tanácsadást, ami valószínűleg sok időbe és energiába kerül Önnek. Nagyon hálás vagyok a lehetőségért, hogy kérdezhetek Öntől! KÖSZÖNÖM! 😊
Szép napot kívánok!
Tisztelt Kérdező!
Mindenek előtt köszönöm levelét és kedves sorait. Valóban igyekeztem már hosszú évek óta segíteni a betegeknek a legjobb szándékkal, sajnos az esetek döntő többségében köszönetet sem kaptam és kapok. Az elmúlt hónapokban a járvány miatt végzet távkonzultáció során tapasztaltam, hogy a beteg-orvos kapcsolat nem lehet igazán hatékony személyes találkozás nélkül (ezen a mesterséges intelligencia sem fog segíteni, nem tudja magában olvasztani egy élet tapasztalatát.
Ami a kérdéseit illet ilyeneket szinte naponta tesznek fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is), ahogyan ezt leírta és tapasztalta!
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Ráadásul a leleteket és az alkalmazott kezeléseket nem kommentálhatom sem etikai, sem jogi okok miatt! Éppen elegendő bajom (jogi is!) volt már ezekből a jó szándékú, segítő javaslatokból. Erre a legtalálóbb példa az egyik amerikai jogász javaslata az Európai Pajzsmirigy Kongresszuson:"Uraim nem baj, ha a beteg meghal, csak jól és a protokoll alapján legyen dokumentálva".......!
Ezt is a szemem előtt kell tartanom, amikor összeállítom a pajzsmirigy betegségek távkonzultációjának tematikáját a következő hónapokban.
Ezek után talán elfogadható, hogy konzultáció nélkül csak általánosságban írhatok (ezek ezen a honlapon megtalálhatja),a többit csak személyes találkozás után.
Végezetül:ez év márciusban Lombardiába kívántam utazni, hogy segítsek kollégáimnak, akikkel Bp.-en 2019 szept. elején az Európai Pajzsmirigy Kongresszuson is találkoztam, sajnos ez nem sikerült, mert március 15. után a határt lezárták. Utólag tudtam meg, hogy hármójuk közül ketten meghaltak!
Egyikőjük írta:
"Soha a legsötétebb rémálmomban sem gondoltam, hogy valaha látni és megélni fogom ezt, ami három hete történik itt nálunk a kórházban. Ez a szörnyűség egyre duzzad, és egyre megállíthatatlanabb.
Az elején csak páran jöttek, aztán százával... és most nem is orvosok vagyunk, hanem szelektálók...el kell döntsük, hogy ki éljen és ki menjen haza meghalni, pedig ezek az emberek becsületesen fizették az adókat Olaszországnak.
Most két hete, én és kollégáim ateisták voltunk.
Ez volt a normális, hisz mi a tudományban hittünk, ezt tanultuk. A tudomány pedig kiiktatja Isten jelenlétét. Mindig kinevettem a szüleimet, mert templomba jártak.
Kilenc napja, hogy egy 75 éves pásztor került be hozzánk, komoly légzési problémákkal.
Volt nála egy Biblia és ebből olvasott a haldoklóknak, miközben a kezüket fogta.
Mi már pszichikailag és fizikailag is ki voltunk merülve, és el voltunk keseredve, mikor időnk volt, leültünk és hallgattuk.
Most be kell ismerjük; mint emberek elértük határainkat, többet nem tudunk tenni! Naponta egyre többen halnak meg. Ki vagyunk merülve, két társunk meghalt, és a többiek is alig állnak a lábukon.
Rájöttünk, hogy az ember tudása véges, és szükségünk van Istenre! El kezdtünk imádkozni, amikor csak volt pár percünk. Hihetetlen, de megrögzött ateistaként oda jutottunk, hogy Istennél békére leltünk! Őt kérjük segítsen kitartani, hogy ápolni tudjuk a betegeket.
Tegnap meghalt a 75 éves pásztor, és mint soha eddig (pedig 120 halottunk volt az utolsó három hét alatt), mindannyian kikészültünk. Mert az öreg pásztor, amíg velünk volt, sikerült egy olyan békét hozzon, amit már nem is reméltem, hogy megtalálunk.
A pásztor elment az Úrhoz, nemsokára mi is követjük. Hat napja nem voltam otthon, nem tudom, mikor ettem utoljára, és rájöttem, milyen haszontalan voltam itt a földön.
Fel szeretném ajánlani a segítségemet másoknak, az utolsó leheletemig.
Boldog vagyok, hogy Istenhez tértem, miközben körbevesz az embertársaim szenvedése, halála"
Mielőbbi javulást kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-09-19 12:15:25
Mindenek előtt köszönöm levelét és kedves sorait. Valóban igyekeztem már hosszú évek óta segíteni a betegeknek a legjobb szándékkal, sajnos az esetek döntő többségében köszönetet sem kaptam és kapok. Az elmúlt hónapokban a járvány miatt végzet távkonzultáció során tapasztaltam, hogy a beteg-orvos kapcsolat nem lehet igazán hatékony személyes találkozás nélkül (ezen a mesterséges intelligencia sem fog segíteni, nem tudja magában olvasztani egy élet tapasztalatát.
Ami a kérdéseit illet ilyeneket szinte naponta tesznek fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is), ahogyan ezt leírta és tapasztalta!
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Ráadásul a leleteket és az alkalmazott kezeléseket nem kommentálhatom sem etikai, sem jogi okok miatt! Éppen elegendő bajom (jogi is!) volt már ezekből a jó szándékú, segítő javaslatokból. Erre a legtalálóbb példa az egyik amerikai jogász javaslata az Európai Pajzsmirigy Kongresszuson:"Uraim nem baj, ha a beteg meghal, csak jól és a protokoll alapján legyen dokumentálva".......!
Ezt is a szemem előtt kell tartanom, amikor összeállítom a pajzsmirigy betegségek távkonzultációjának tematikáját a következő hónapokban.
Ezek után talán elfogadható, hogy konzultáció nélkül csak általánosságban írhatok (ezek ezen a honlapon megtalálhatja),a többit csak személyes találkozás után.
Végezetül:ez év márciusban Lombardiába kívántam utazni, hogy segítsek kollégáimnak, akikkel Bp.-en 2019 szept. elején az Európai Pajzsmirigy Kongresszuson is találkoztam, sajnos ez nem sikerült, mert március 15. után a határt lezárták. Utólag tudtam meg, hogy hármójuk közül ketten meghaltak!
Egyikőjük írta:
"Soha a legsötétebb rémálmomban sem gondoltam, hogy valaha látni és megélni fogom ezt, ami három hete történik itt nálunk a kórházban. Ez a szörnyűség egyre duzzad, és egyre megállíthatatlanabb.
Az elején csak páran jöttek, aztán százával... és most nem is orvosok vagyunk, hanem szelektálók...el kell döntsük, hogy ki éljen és ki menjen haza meghalni, pedig ezek az emberek becsületesen fizették az adókat Olaszországnak.
Most két hete, én és kollégáim ateisták voltunk.
Ez volt a normális, hisz mi a tudományban hittünk, ezt tanultuk. A tudomány pedig kiiktatja Isten jelenlétét. Mindig kinevettem a szüleimet, mert templomba jártak.
Kilenc napja, hogy egy 75 éves pásztor került be hozzánk, komoly légzési problémákkal.
Volt nála egy Biblia és ebből olvasott a haldoklóknak, miközben a kezüket fogta.
Mi már pszichikailag és fizikailag is ki voltunk merülve, és el voltunk keseredve, mikor időnk volt, leültünk és hallgattuk.
Most be kell ismerjük; mint emberek elértük határainkat, többet nem tudunk tenni! Naponta egyre többen halnak meg. Ki vagyunk merülve, két társunk meghalt, és a többiek is alig állnak a lábukon.
Rájöttünk, hogy az ember tudása véges, és szükségünk van Istenre! El kezdtünk imádkozni, amikor csak volt pár percünk. Hihetetlen, de megrögzött ateistaként oda jutottunk, hogy Istennél békére leltünk! Őt kérjük segítsen kitartani, hogy ápolni tudjuk a betegeket.
Tegnap meghalt a 75 éves pásztor, és mint soha eddig (pedig 120 halottunk volt az utolsó három hét alatt), mindannyian kikészültünk. Mert az öreg pásztor, amíg velünk volt, sikerült egy olyan békét hozzon, amit már nem is reméltem, hogy megtalálunk.
A pásztor elment az Úrhoz, nemsokára mi is követjük. Hat napja nem voltam otthon, nem tudom, mikor ettem utoljára, és rájöttem, milyen haszontalan voltam itt a földön.
Fel szeretném ajánlani a segítségemet másoknak, az utolsó leheletemig.
Boldog vagyok, hogy Istenhez tértem, miközben körbevesz az embertársaim szenvedése, halála"
Mielőbbi javulást kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-09-19 12:15:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés