SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!
A következővel fordulok Önhöz.
Kb. 8 éve pajzsmirigy alulműködésem van.
Pillanatnyilag Letrox 125-öt szedek.
Januári eredményem: TSH 0,352; T3 4,27; T4 22,8
Orvoshoz nem jutottam el, így szedtem tovább a Letrox 125-öt, ami lehet, hogy hiba volt.
Most úgy érzem, hogy már túlműködés tünetei jelentkeznek nálam. Erős szívdobogás, a pulzus általában 70-100 között van. Ma egyszer ugrott fel 120 körülire, nagyon enyhe kézremegés, gombóc a torokban.
Holnap megpróbálom elérni az orvosomat, de addig is szeretném a tanácsát kérni. Csökkentsem a Letrox adagot?
Ami még valószínűleg nem volt jó ötlet, hogy január óta Supradyn szedek, amiben van jód. Sajnos nem tudtam, hogy ez nem javasolt.
Mivel a mostani helyzet miatt nem tudok laborba menni, és orvoshoz sem, ezért kérem itt ki a véleményét.
Köszönöm előre is!
Tisztelt Kérdező!

Több probléma is van, amelyet eddig talán nem derítettek ki:

1. Nem derült ki a csökkent működés oka. Gyulladás! Ebben az esetben különösen nem volt jó ötlet a szervetlen jódot tartalmazó készítmény.
2.A Letrox dózisa évszakonként változik (jóllehet nem a TSH-t kell(ene) kezelni).
Mindenképpen a Letrox dózisának csökkentése javaslom (100 ug/nap)

A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigybetegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver, az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!.
Jó egészsége kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-04-14 16:53:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja