SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr,
rengeteg cikkét, tanácsát olvastam, nem tudok jelenleg még egy hasonló nagytudású személyt/személyeket mondani, felsorolni, aki ilyen mélyen ért az orvosláshoz és ennyi rengeteg embernek segített. Csodálatos, mennyire elszánt és lenyűgöző, hogy az egész életét mások gyógyításának szentelte. Rendkívül tiszteletreméltó. Ön mint szakember tud valamiféle jó tanácsot írni a mindenkit érintő vírusról? Tudjuk esetleg immunrendszerünket felturbózni valamivel? Csak a saját immunrendszerünkben bízhatunk? Miket tehetünk? Kérem, ha tud némiféle jó tanácsot írni, szívesen fogadom mindenki nevében.
Köszönettel:
Klaudia

Tisztelt Klaudia!

Mindenek előtt nagyon köszönöm megtisztelő és túlértékelő sorait. Ez nem álszerénységből írom, mivel tudom, hogy a hiúság nagy úr (de nálam nem az!), mindig próbáltam tenni a dolgom, tettem és teszem gyógyító munkámat most is (a karantén ellenére), amire a Teremtő megtanulni és dolgozni engedett.
Kérdésére kitérve: évtizedek óta azon vagyok, hogy a szervezet természetes és szerzett immunitását javítsuk. Sajnos, a gyakran fölényes, lekezelő, néha pökhendi tudományos világunkban erre nem figyeltek fel. Most a sok gőgös egyén aki lekezelte a védőoltásokat, aranyat adnának egy koronavírus elleni oltó anyagért!.....
Pedig az influenzavírus (főleg a koronavírus variánsa!) biztosan őrzi vezető helyét a legtöbb megbetegedést okozó világméretű járványok képzeletbeli ranglistáján. Az influenzavírus egyedülálló képessége, hogy egy hónap alatt akár a világ népességének 30%-át képes megfertőzni. Ennek egyik oka, hogy cseppfertőzéssel emberről-emberre könnyen terjed. Másrészt az influenza A-vírus antigén szerkezete állandóan változik, és a változás mértékével arányosan nő a fertőzőképesség. Így rendszeres helyi-szezonális járványok, vagy kb. 20-40 évente akár minden kontinensre kiterjedő érintő pandémiák alakulhatnak ki. Bár az influenzafertőzés közvetlen mortalitása alacsony, 0,1-2% közötti, világméretű járvány kitörése esetén egy év alatt mintegy 135 millió ember halálát okozhatja.
Mit tudunk eddig erről a vírusról? Ezt tudom nem könnyű megemészteni, de leírom!
Az január vége óta ismert, hogy az új koronavírus S-fehérjének egy alegysége (RBD, receptorkötő domén) a korábbi SARS-vírushoz hasonlóan az emberi sejtek felszínén levő ACE-2 receptorhoz kapcsolódik. Ennek segítségével jut be a sejtbe, ahol aztán a sejt genetikai gépezetének eltérítésével elkezdi megsokszorozni magát. Február elejére kiderült, hogy egy másik, a sejtmembránban lévő enzimfehérje, a TMPRSS2 is szükséges a vírus sejtbe való bejutásához. Egy március 4-én a Science folyóiratban megjelent tanulmány ennél is tovább visz annak megértésében, hogy miként kerül be a vírus a sejtekbe. A kutatók ugyanis feltárták az ACE-2 receptor és a B(0)AT1 aminosav-transzportfehérje által alkotott komplexum, illetve a vírus ehhez kapcsolódó S-kötőfehérje alegységének (RBD, receptorkötő domén) szerkezetét. A szerkezet nagy felbontású vizsgálata elárulta a kutatóknak, hogy két S-fehérje trimer köt egyszerre egy ACE-2 dimerhez. Mindez pedig lehetővé teheti akár az ACE-2-höz, akár a vírus S-fehérjéjéhez jól kötő hatóanyagok létrehozását. Egy március 5-én, a Cell folyóiratban közölt tanulmány alapján úgy tűnik, már van is egy ilyen hatóanyag! A szerzők egy klinikai használatra elfogadott TMPRSS2 enzim-blokkolót teszteltek, amely sikeresen blokkolta a vírus sejtbe jutását.
A BAJ AZ, HOGY NINCS MÉG SPECIÁLIS GYÓGYSZER A VÍRUS ELLEN! A jelenlegi vírus elleni készítmények nem biztosan hatnak erre a vírusra. A SARS-CoV-2 vírus ellen több már engedélyezett vagy kísérleti stádiumban lévő antivirális gyógyszer merült fel potenciálisan hatásos kezelési lehetőségként.
A talán legígéretesebb ezek közül a Gilead gyógyszercég kísérleti antivirális gyógyszere, a Remdesivir. Ez, az eredetileg az Ebola-vírus ellen kifejlesztett hatóanyag az RNS-nukleozid-analóg antivirális gyógyszerek közé tartozik. Ezek meggátolják a vírus RNS-ének szintézisét azáltal, hogy a folyamat során „alapanyagként” beépülnek a növekvő nukleinsavláncba, majd blokkolják a szintézishez szükséges RNS-polimeráz enzimet.
A korábbi tudományos kísérletek alapján potenciálisan hatásos Remdesivirt még január végén alkalmazták egy amerikai páciens kezelésére. Február elején pedig a COVID-19 gyógyításában mutatott hattesztelésére Kínában kezdeti klinikai vizsgálatot indítottak a Gilead együttműködésével.
Közben egy február közepén, a PNAS folyóiratban megjelent tanulmány eredményesnek találta a Remdesivirt a MERS-koronavírus-fertőzés ellen, legalábbis a rézuszmajmokban, ami egybevág korábbi kutatások eredményeivel. A PNAS-ban megjelent tanulmány szerzői kísérleteik alapján elképzelhetőnek tartják, hogy a Remdesivir a COVID-19 megbetegedés kezelésében is szerepet játszhat.
Potenciálisan a SARS-CoV-2 ellen bevethető gyógyszerként felmerültek HIV ellen alkalmazott LPV/r proteáz blokkolók (melyek gátolják a vírus sejtekben való szaporodását a vírus felépítéséhez nélkülözhetetlen érett fehérjék keletkezésének megállításával), illetve más hatóanyagok is. Az egyik ilyen a Galidesivir, amely a Remdesivirhez hasonlóan egy nukleozid-analóg antivirális hatóanyag, ami korábbi alapkísérletekben hatásosnak bizonyult más koronavírusok ellen.
A legfontosabb fejlemény a potenciális gyógyszerek ügyében, hogy a WHO szerint március közepe után érkezhetnek meg a kínai klinikai vizsgálatok eredményei. Ezekből kiderül majd, hogy hatásos-e valamelyik gyógyszer a COVID-19 megbetegedés kezelésére. A klinikai tesztek a Remdesivir mellett az LPV/r proteáz blokkolókat is érintik.
Szintén klinikai tesztek alatt áll a malária és autoimmun betegségek elleni klorokin nevű gyógyszer is, amely egy február eleji tanulmány szerint potenciálisan meggátolhatja a SARS-COV-2 vírusok sejtbe jutását és működését. Emellett az immunválaszt enyhítő hatása paradox módon szintén javíthatna a legbetegebb páciensek állapotán. A klorokin további előnye az lenne, hogy széles körben, olcsón elérhető, régi gyógyszerről van szó. De talán pont ezek miatt is még nagyobb óvatossággal kell kezelni addig, amíg nincsenek meg a klinikai vizsgálatok eredményei.
Tehát két út van addig is:
• Az immunstimulánsok alkalmazása (itt nem sorolom fel azokat a vitaminokat, amelyekkel teli van minden újság és reklám). Ezeknek óriási választéka van: Isoprinosine tbl, Virtegyt tbl..
• A megbetegedett egyénekből származó (tehát akiknek vérében már van biztosan ellenanyag, akkor ezeknek az immunglobulinoknak a bevitele. Erre egyelőre legnagyobb esélyük a gyógyult kínaiak véréből szeparált savónak (immunglobulinoknak) van.
Az immun stimulánsokról könyvtárnyi irodalmat írhatnék, de most nem ez az érdekes, hanem a megértés és a cselekedet. Most ebben a tragikus helyzetben nem „tudóskodás” a fontos, hanem a közös cselekedet.
Mindenki azt hiszi, hogy állandóan csúcsra lehet járatni az immunrendszert, holott ha meggondoljuk: még egy sportoló sem tud mindig csúcs közelben teljesíteni, az előbb-utóbb visszaütne.
Mit tegyünk? Mindenek előtt melyek az immunrendszer főbb elemei?
Miből áll az immunrendszer?
• Immunsejtekből
• Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
1. Öröklőtt
2. Szerzett
1. Az öröklött (természetes!) immunitás: védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immunvédelem létrejöttét és működését. Az öröklött immunitás korral változik, az életkor növekedésével, öreg korban egyre gyengébb, azért vagyunk kitéve jobban a járványnak, a daganatos betegséeknek ebben a korban.
2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról, vírusokról, baktériumokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek. Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket, antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását segítik elő. Ezek a sejtrendszerek felelősek a specifikus, tehát egy adott kórokozóval szembeni védelemért, tehát a vírusok elleni védelem specifikus katonái. Az adott oltóanyag hatására olyan antitestek képződnek 10-21 nap alatt, amelyek valódi védelmet jelentenek.
Az influenza elleni védekezésben megkülönböztetünk tehát specifikus, és nem-specifikus eszközöket. A nem specifikus védekezés a fontos higiénés rendszabályokat foglalja magában: a közösségekben, közlekedésben szájkendő viselését, a gyakori kézmosást, a nagyobb összejövetelektől való tartózkodást jelenti. Ne együnk közlekedési járműveken! A megfelelő mennyiség vitaminpótlás, nyomelem pótlás aspecifikus módon stimulálja az immunrendszerünket.
A specifikus védekezés alapja a védőoltás. Az oltás ma már nálunk is legyengített vírussal történik és a Egészségügyi Világszervezet (WHO) általában ezt javasolja mindenkinek megelőzés céljából.
Kik kapják elsősorban, ha van megfelelő az oltóanyag!
- 65 évnél idősebbek
- vese-, máj-, szív- és daganatos betegek
- asztmában, mozgásszervi, vagy vérképző szervi betegségben szenvedők
- endokrin betegek közül a cukorbetegek
Melyek a vírus elleni hatású ételek gyógynövények
• Erős paprika
A csípős paprika fajtáiról az a hír járja, hogy erőteljes fertőtlenítő és vírusellenes hatású fűszerek-ételek. Az állítás részben igaz: a paprika fertőtlenítő hatású, ami főként az ételfertőzések megelőzésében és kisebb bakteriális fertőzések kezelésében lehet hasznos – vírusellenes hatása azonban a mai tudásunk szerint mérsékelt.
• Méz
A méz az egyik legősibb gyógyszer, ősidők óta alkalmazzák sebek kezelésére, meghűlések gyógyítására. A méz bizonyos típusainak antibakteriális és gombaellenes hatását kutatások is igazolták, ezért különösen a vírusos fertőzések miatt kialakuló további megbetegedések ellen javasolt alkalmazni.
• Citrusfélék
A citrusfélék mellett szól, hogy a C-vitamin – a kutatások szerint – lerövidítheti a nátha időtartalmát és enyhítheti a légúti fertőzések tüneteit. Az aszkorbinsav – ha cinkkel kombinálod – várhatóan gyorsíthatja a fertőzések leküzdését. A citrusfélék nagy előnye, hogy számos antivirális összetevőjük van – szemben a mesterséges étrend-kiegészítőkkel.
• Zöld és fekete tea
A mézes-citromos teáról – bár betegségek ellen gyakran alkalmazzák – általában keveset tudunk. A tea valóban hatékony mikrobaellenes, sőt a vírusellenes finomságok közé sorolható. A teaivók – a kutatások szerint – védettebbek lehetnek a különböző influenza-típusok ellen, és ezek az italok az antibiotikumokkal végzett baktérium-ellenes terápiát is hatékonyabbá tehetik.
• Bíborszínű kasvirág
Közismert immunrendszer-erősítő gyógynövény a lángvörös kasvirág (Echinacea purpurea és rokon fajai). A kasvirág fokozhatja a szervezet ellenálló-képességét a vírusfertőzések (például az influenza) ellen, illetve csökkentheti a fertőzések és a különböző gyulladások tüneteit is.
Végezetül néhány szubjektív megjegyzés:
• Ez a járvány alapvetően alakítja át világunkat, s Isten adja, hogy többen megélhessük és alakíthassuk. Rá kell döbbenünk, hogy (miként a középkorban is volt) csak a közös összefogás, nem az egyedieskedő életszemlélet hozhat eredményt.
• Egymásra és a Teremtőre vagyunk szorulva, még ha „mindent megváltó tudományunk azt sugallja, hogy legyőztük a Természetet”. Talán nem a Marsra kellene előbb eljutni, hanem EGYMÁSHOZ!
• Credómban vallom:
Hiszek egy Istenben, hiszek a képére teremtett emberben.
Hiszek a lélek és test egységében.
Hiszek a hit gyógyító erejében még akkor is, ha tudom, hogy nem győzhetünk a testi fájdalmak, a kín és a halál felett.
Hiszem, hogy csak az én hal meg, mert aki önönénjével él, halálával él.
Nem hiszek a tévedésben, de tudom, hogy létezik.
Hiszek a reménytelenségben is bizakodó, földhözkötöttségében is szárnyaló emberi szellemben, amely nem akar a becsvágy őrületében Isten trónjára ülni!
Hiszek az orvosban, aki szamaritánusként teszi dolgát a betegek jerikói útján.
Hiszek az orvoslás humánumában és a humánus gyógyításban,
amely Veronika kendőjét nyújtja a verejtékkel érkezőknek,
a keresztet hordozóknak és a fájdalommal távozóknak.
Amen



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-15 12:21:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja