SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Nagyon sok levelét átböngésztem, de nem találtam az én problémámra választ. Mostanában, 1-2 hónapja néha-néha szédültem, és bedugult a bal fülem, olykor többször fájt a fejem, és egyre rosszabb lett a közérzetem. Elkezdett fájni a nyakam, szorító érzést éreztem, ami belesugárzott a fülembe, jobban a bal fülembe, amit bedugultnak éreztem. Vérvételen a TSH érték 15, a T3, T4 normál tartományban, és az anti TPO-m 407. Syntrexon 25-öt kaptam. Ha beveszem a gyógyszert, már egy hete szedem, olyan nyomás keletkezik a fejemben, hogy majd felrobban mindkét fülemben a a dobhártya. Legalábbis így tudom leírni. Feszül a tarkóm is. Fél 7-kor, reggel beveszem egy pohár vízzel a gyógyszert, nem kávézom, jön a rosszullét, és délután fél három körül érzem jobban magam. Akkor megszűnik a nyomás, és csak a bal fülemet érzem kissé bedugultnak, a közérzetem is jobb lesz, de nem érzem jól magam továbbra sem. Mivel a gyógyszert egy hete szedem, már félek bevenni, mert nem javít az állapotomon, hanem sokkal rosszabbul vagyok. Eddig semmilyen gyógyszert nem szedtem rendszeresen, ez az első alkalom, és nagyon tanácstalan vagyok. 163 cm, 55 kg vagyok.
Lehet, hogy még nem szoktam hozzá a gyógyszerhez? A 15-ös TSH esetelg mégsem alulműködésre utal?
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Kiss Zsuzsanna
Tisztelt Kiss Zsuzsanna!

Megtisztelő, hogy sok levelemet átolvasta. Ezekből kiderülhetett, hogy a TSH érték önmagában jelent diagnózist. Tisztázni kellene, hogy autoimmun folyamat fennáll-e, van-e valamilyen más ok is a háttérben. Lehet Hashimoto enkefalopatia (HE) betegsége is.
Mi ez a kórkép?
A Hashimoto enkefalopatia (HE) nem gyakori betegség és ezért az un. „ritka kórképek” közé sorolják. A baj csak az, hogy aki ezt a betegséget megkapja az hosszú ideig szenved, sokfelé küldözgetik amire a diagnózis kiderül és ráadásul a kezelés elkezdődik.. A pajzsmirigy működésére utaló hormonok nem mindig nyújtanak segítséget (akár normálisak is lehetnek!), az immunológiai vizsgálatok azonban fontosak. A pajzsmirigyhez kapcsolódó antitestek, például a tiroperoxidáz (TPO) antitest, a tiroglobulin (TG) antitest és a tirotropin receptor (TR) antitestek kimutathatók a rohamrendszeri betegségekben szenvedő HE-ás betegekben. Az immunterápia alkalmazása hatékonyan szabályozhatja, csökkenti a rohamok számát és teljes tünetmentességhez vezet.
A Hashimoto enkefalopatiát először Lord Brain ír le, előfordulási gyakorisága magasabb a nőknél (a női betegek 70–88% -a). A betegek átlag életkora 40 év. Klinikailag különböző megnyilvánulások fordulhatnak elő, mint például váratlan görcsrohamok vagy gyors progresszív kognitív károsodás, tanulási nehézség, gyors butulás, esetleg stroke-szerű elváltozások. A betegség lefolyása változó, javulás vagy fokozatos progresszió váltakozhat. Jellemzően ezeknek a betegeknek általában magas a tiroperoxidáz antitest titerje (TPOAb).
A HE diagnózisához szükséges, hogy gondoljunk erre az eshetőségre, a beteget megvizsgáljuk és oki kezelést minél előbb elkezdjük.
A Hashimoto enkefalopátia tünetei lehetnek:
• fülzúgás
• személyiségváltozások
• megtévesztő viselkedés.
• koncentrációs és memória problémák
• tájékozódási zavar
• fejfájás.

A betegség pontos mechanizmusa nem ismert, de az un. GABAerg neuronok káros működését teszik felelősség az autoimmun enkefalopatia kialakulásáért. A pajzsmirigy hormonjai (TH) közötti összefüggések legfrissebb bizonyítékai alapján joggal feltételezzük, hogy a pajzsmirigy hormonzavara hozzájárulhat a betegséég patogeneziséhez. A pajzsmirigy hormonjai, az autoantitestek az izgató glutamatergikus és gátló GABAerg receptrokra hatva befolyásolják neurotranszmissziót.
Jóllehet a betegség kialakulásának pontos háttere nem teljesen ismert, ami a legfontosabb: gyógyítható!
Ezek alapján egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-10 16:28:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja