SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztel Professzor Úr!

Gyermekeim születése óta autoimmun pajzsmirigy gyulladással küzdök. TSH értékem jobb-rosszabb volt az elmúlt időszakban, ( legtöbbször "jó" ), mégis a az érték megfelelősége sem tükrözte a kedélyállapotom illetve súlyom változását. Sportolok, egészségesen étkezek, a kilók mégis nagyon lassú tempóban távoznak.
Rengeteg diétát kipróbáltam, több dietetikusnál is voltam, minek hatására fogytam kb. 10 kg-t, de ez nem volt tartós illetve tartható számomra. Ahány helyen voltam, annyiféle kcal sávot adtak meg, az 1200-1900 kcal- os étrendig mindennel próbálkoztam, egyik dietetikus szerint az anyagcsere felett, míg másik szerint alatta kell enni valamivel. A nagy információdömpingben pedig teljesen elbizonytalanodtam ( paleo, gluténmentes, tejmentes stb diéták ). Ön szerint valóban szükséges a glutén és tejet teljesen elhagyni az autoimmun pm. gyulladás esetén? Mennyire van ennek tudományos alapja? Sajnos ezek az élelmiszerek sokkal drágábbak és nem tudom van-e értelme valóban huzamosabb ideig átállni. A keresztes virágúak ( melyek egyébként egészségesek ) valóban tiltólistásak alaposabb főzés után is?
Más: A szemöldököm majdnem teljesen kihullott. Van esély, hogy valaha is vissza tudom növeszteni? Ez nagyon elszomorított és rontja az önértékelésemet is.
Bőr: hosszas mellékezelés ( bőrgombának gondoltam az egyik orvos a piros foltokat ) után egy másik orvos megtalálta az okot a kiszáradt, piros foltos bőrömre, atopias termatitis. Ennek lehet köze az pajzsmirigy gyulladáshoz? Soha előtte nem volt ilyenem, nyáron jött ki a nagy melegben mikor visszatértem dolgozni gyes-ről. Utóbbi azért fontos információ, mert nagyon rossz a munkahelyi légkör és arra gondolok köze lehet hozzá, mivel az orvosom megkérdezte nem-e vagyok valakire "allergiás".
Adókedvezmény: Egy ismerősöm volt Önöknél az endokrin központban, ugyan úgy autoimmun pajzsmirigy gyulladása van. Őt ott kapott igazolást az adókedvezményhez és már meg is kapta visszamenőleg is a pénzt
visszamenőleg is. Tudna abban segíteni, hogy milyen igazolás szükséges és hogy csak szakorvos vagy háziorvos is kiadhatja-e?
Előre is nagyon köszönöm a válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
• A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
• A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben. A fiú gyermekek nemét az Y kromoszóma határozza meg. A fiú magzatból származó Y kromoszóma detektálható az anya pajzsmirigyének szövetében. Az ábrán látható nyillal jelzett piros pont az anyai pajzsmirigyében kimutatott Y kromoszómát jelzi. Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, szelén hiány, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
• A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
o Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
o a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
o a beteg lakóhelyének jódellátottságát
o a beteg nemét
o az évszakot
o napszakot
o a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
o az alkalmazott gyógyszereket!
o a vizsgálati módszereket
o az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
o felszívódási viszonyokat
o TSH elleni antitest jelenlétét

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy jelenleg van-e aktív autoimmun gyulladása!
A gluténmentes diéta segíthet, de csak akkor, ha igazolt a fennálló glutén intolerancia!
Igazolást a gondozó szakrendelés adhat.

Összegezve: lehet segíteni a megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után oki kezeléssel (06-30-631-9309)


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-02-05 17:12:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja