SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Óriási problémám van.39 éves vagyok. Jelenleg 20 hetes terhes vagyok a második gyermekemmel, de a TSH-fT4 érékemet csak nem sikerül beállítani.
2015. júliusában kivették a pajzsmirigyem (Basedow-kór miatt), 2017-ben megszületett az egészséges fiam.
2019-ben szeptemberben nem vártan teherbe estem. Akkor nem tudom, hogy milyenek voltak az értékek, de utána elkeserítőek.
1. 2019. szeptember 26.: TSH: 3.43 mU/l volt. A nőgyógyász nem javasolt kontrollvizsgálatot.
2. Nőgyógyász-váltás után 2019.11.12.: TSH: 5.223 mE/l, fT4:10.2 pmol/l. Az eredmény elkészülte utáni napon felemeltem a dózist váltakozva 100 és 150 ug/napra. 11.14-én endokrinológus kontroll. Ő felemelte 150 mikrogrammra.
3. 12.02-i eredmény: TSH: 0,82; fT4: 13.56. 2019.12.05-i endokrinológus kontrollon azt javasolták, a dózis legyen 125 és 150 mikrogramm/nap váltakozva.
4. 2020. január 2-i lelet: TSH: 0,213; fT4: 8,59!!!
A kontroll január 9-én.
Teljesen kétségbe vagyok esve, hogy mi lehet szegény gyerekkel, rendben fejlődik-e, mert már a méretei alapján így is elmarad egy 1 héttel a valódi korától.
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt ne izguljon, mert lehet segíteni! Gyógyszeres kezelst vizsgálat nélkül nem írhatok, de a következőek kiemelem:

1.Nem a TSH-t kell(ene) kezelni, hanem a beteget!
Fontosabb volna azt tudni, hogy van-e autoimmun pajzsmirigygyulladás! Miért?
Több alkalommal hallom, hogy a TSH-nak 1-2 között kell(ene) lennie. Köztudott azonban, hogy a TSH értéket számos tényező befolyásolja:
Figyelembe kell venni ugyanis a következőket:
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
• az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
• a vizsgálati módszereket
• a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Mi tulajdonképpen a TPO elleni antitest?
Az antitestekről általában azt gondolják, ill. vélik, hogy károsító hatásúak. A helyzet az, hogy éppen az autoimmun pajzsmirigybetegségek bizonyítják, hogy egy nem így van. Az antitesteknek azonban több típusa van:
• A védelmet szolgálják: pl. a kórokozók elleni antitestek egyes típusai (oltások után ezek megjelennek és hosszab- rövidebb ideig védik a szervezetet)
• Autoimmun antitesteknek is több típusa van:
- Sejtkárosítók , toxikusak, ezek a sejtek membránját bombázzák és elpusztítják a sejteket
- Stimulálók: ezek egy-egy sejt működését fokozzák, ilyenek a Basedow kóros betegekben lévő TSH-receptor elleni stimuláló antitestek, amelyek a pajzsmirigy túlműködéséért felelőek
- Neutrális, ill közömbös antitestek, amelyek a nem hatnak a sejtek működésére, de szabályozzák az imunrendszer működését
A TPO elleni antitestekről fontos tudni, hogy egy csoportot képeznek. Ez azt jelenti, hogy a méréseink során az antitestek teljes mennyiségét és határozzuk meg (azaz a toxikus, a stimuláló és neutrális antitesteket is). Ezért van az, hogy az antitestek szintjének változása nem feltétlen függ össze a pajzsmirigy állapotával. Ennek eldöntése a vizsgálatokat végző orvos feladata, amely adott esetben további vizsgálatokat is igényelhet.
Végezetül:a 2. héten a 125 ug thyroxin elegendő, későbbiekben kellene ellenőrizni és sze a dózist módosítani.
2. Viszont felhívom figyelmét az esetleges NAIT-ra.
Mi is ez?
A humán vérlemezke-antigén-1 (HPA-1) rendszer összeegyeztethetetlensége a magzati / újszülött allimmun thrombocytopenia (F / NAIT) leggyakoribb oka, és azt gondolják, hogy az antitest-opsonizált magzati vérlemezkék gyorsított clearance-ével közvetítik. Az anti-HPA-1a antitesteket tartalmazó anyai szérumok (F / NAIT szérumok) hatását in vitro megakaryopoiesisre vizsgáltuk. Összehasonlítva a kontroll anyai szérummal, 17 F / NAIT szérum közül 14 szignifikánsan csökkentette a megakariocita (MK) számot. Ez a megállapítás összefügg a megnövekedett apoptózissal és a korai MKs / MK progenitorok sejtes halálával, de a túlélő MK-k normális érésével és differenciálódásával. A születés előtti intravénás immunglobulin (IVIG) ± prednison terápia után az anyáknál született csecsemők vérlemezkeszámlálásának elemzése szignifikáns és közepesen erős összefüggést mutatott a tenyészetek MK növekedése és a születéskor született csecsemők vérlemezkeszámlálása között. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az anyai anti-HPA-1a antitestek elnyomják a magzati megakaryopoiesiseket a korai sejthalál elindításával és ez befolyásolja az újszülötti vérlemezkeszámot. Tehát az anyai antitestek azon képességének, hogy elnyomják az MK növekedést, potenciális prediktív faktor az anyai IVIG terápiás magzati válaszra.
A magzati / újszülött allimmun thrombocytopenia (F / NAIT) egyik leggyakoribb oka az emberi vérlemezkék antigén-1 (HPA-1) rendellenessége. A / NAIT a súlyos trombocitopénia újszülötteknél. az intravénás immunglobulint (IVIG) széles körben alkalmazzák postnatalis terápiában, valamint antenatálisan a korábban érintett terhességben szenvedő nőknél. A szülés előtti IVIG terápia (± szteroidok) aktuális protokolljai az esetek túlnyomó többségében növelik a magzati vérlemezkeszám-értéket> 50 × 109 / L-re, bár általában nem normális szintre.
Úgy gondolják, hogy az anyai antitest-opsonizált magzati vérlemezkék gyorsított clearance-e az F / NAIT thrombocytopeniára vezető 4, és nem tisztázott, hogy az anyai anti-HPA-1a antitestek hatással vannak-e a megakaryopoiesisre. Az autoimmun thrombocytopeniában (ITP) szenvedő felnőtteknél a megakaryopoiesis elnyomása hozzájárul a thrombocytopeniához. Ezt támasztja alá a csontvelő megakaryocyták (MKs) apoptotikus, para-apoptotikus vagy autofágikus tulajdonságainak feltárása, 5,6 a thrombocyta-termelés in vitro szuppressziója anti-integrin αIIb vagy β3 autoantitestekből az ITP szérumából, 7,8 csökkentett számok a retikulált vérlemezkék, 9 az antitest-bevonattal ellátott vérlemezkék 10,11-nél hosszabb ideig tartott túlélése és az ITP-betegek thrombopoietikus szerekkel szembeni klinikai reakciója. In vitro tenyésztési rendszert alkalmaztunk a szérum terhes nők anti-HPA-val -1a antitestek a magzati / újszülött megakaryopoiesisben. Megvizsgáltuk a megakaryopoiesis in vitro szuppresszióját az anyai szérum és az újszülöttek vérlemezkeszám-értékei között az IVIG ± prednisone előtti kezelést követően.
Mi a teendője?
A legközelebb a thrombocyta számot is érdemes volna ellenőriznie!!!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-01-06 17:00:01
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja