SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Megszeretném kérdezni, hogy mi a véleménye, mennyire tesz jót, göbös, hashimoto pajzsmirigy betegség esetén fogamzàsgàtló tablettàt szedni? A tsh-m legutóbb 3,5 volt, de nem sokkal koràbban 2,2. Sajnos az alulműködés jelei màr mutatkoznak nàlam, erős fàradtsàg, stb... Sajnos a pajzsmirigy göbök szàma és mérete is növekszik, az orvosom 25 mg letrox szedésének megkezdését javasolta, illetve ha tovàbb romlik a pajzsmirigyemen àllapota, annak kivételét javasolta. Nagyon félek ettől, mert akkor màr életem végéig gyógyszerszedésre lennék ítélve. Koràbban egy rövid ideig màr szedtem pajzsmirigy hormont, de rosszul voltam tőle,.mert alapjàraton is 100 fölött szokott lenni a pulzusom. Nem tudom, a fogamzàsgàtló nem ront-e tovàbb ezen a göbösödésen, illetve a tsh-m nem emeli-e, mert hallottam róla hogy fehérje megkötő hatàsa miatt nem jó, és aki pajzsmirigy gyógyszert szed, annak emelni is kell az adagot fog.gàtló mellett.Így én, hogy 1àltalàn nem szedek még pajzsmirigy hormont, gondolom , nem tesz jót a tabletta. Cytológia 2 szer is történt a pajzsmirigyemből, nem igazolódott a malignitàs, de orvosom szerint a növekedés miatt fontolandó meg a műtét.Megtisztelő vàlaszàt előre is nagyon köszönöm és vàrom!
Tisztelt Kérdező!

Vizsgálat nélkül részletes javaslatot adni nem volna helyes, ezért az elvi részt emelem ki.
Válaszomat két részére osztom:
I.A Hashimoto thyreoiditis, amennyiben a göb jóindulatú, akkor műtét nem szükséges (ha csak nem okoz kompressziós tüneteket!). A gyulladás kezelése volna megfontolandó.A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmirigy specifikus) vizsgálat


II.Ami a fogamzásgátlót illeti:
A pajzsmirigybetegség kezelésben részesülők körében gyakran felmerülő kérdés, hogy nem okoz-e problémát, ha a kezelés alatt, fogamzásgátlás miatt más hormonokat is szednek.A kérdés azért is összetett, mert a fogamzásgátló tabletták a hormonok kötéséért felelős fehérje termelődését is befolyásolják, ezért a pajzsmirigy hormonjai szintjére is hatnak, a kettő együttes szedése tehát némiképp módosíthatja a pajzsmirigy gyógyszerek adagolását. Fontos még tudni, hogy a pajzsmirigy a szervezet energia háztartásának irányítója. Túlműködése esetén más anyagok (pl. gyógyszerek) mennyisége hamarább bomlik le a szervezetben, így esetleg a fogamzásgátló tabletta sem nyújt kellő védelmet a nem kívánt teherbeesés ellen.
A tabletták szedését minden esetben személyre szabottan határozzuk meg, az alapbetegség függvényében:
1. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
2. Ha a pajzsmirigy működése fokozott, azaz hipertireózis áll fenn, akkor a szervezet anyagcseréje felgyorsult és ennek következtében a fogamzásgátló tabletta hormontartalma gyorsan csökkenhet, ezért hatástalanná válhat. Ilyen esetekben biztosabb megoldást – mechanikus fogamzásgátlás, például óvszerrel - tanácsos választani.
3. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon (tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges.
4. Rosszindulatú, vagy súlyos pajzsmirigy betegségben a fogamzásgátlás nem javasolt és más megoldást kell választani.

Végezetül alapvető, hogy a családtervezéskor a fogamzásgátló tabletta elhagyása után sor kerüljön a pajzsmirigy hormonjainak és az autoimmun gyulladásért felelős antitesteknek a meghatározására is. Ez különösen fontos azokban, akiknek már volt pajzsmirigy betegségük vagy családjukban hasonló betegség már előfordult.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-11-03 16:42:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja