SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Örömmel látom, hogy van lehetőség így kapcsolatba lépni önnel, azért írok, mert elvileg minden rendben, és megsincs semmi sem rendben. Egy baleset miatt el kellett távolítani a pajzsmirigyem 70%-át. Mindennek ellenére az összes pajzsmirigy hormon értékem a normál tartományba esik. (2019.május.- TSH:1.423, SzabadT4: 8.78, AntiTPO:2.0, Anti-tireoglobulin:0.9, D-vitamin:215, B12vitamin:599, Szelén:1.65, Natrium:133.)
Több orvos, elutasítás, és különféle alternatív gyógymód kipróbálása után, változatlanul produkálom a pajzsmirigy alulműködés tüneteit, és orvos által diagnosztizált klasszikus egész testre kiterjedő mixödémát. Nem vagyok betegtudatú, sem hipohonder, 34 éves aktív nő vagyok, lennék…
Ha nem akadályozna ebben a körülbelül +12 kiló víz(!) a testemen(testzsír 20%os), a folyamatos izom fájdalmak, a fáradtság és a napközbeni rám-rám törő teljes letargia, csak hogy párat említsek a tüneteim közül. Kardiológus szerint a szívemmel minden rendben, a pulzusom néha mégis ugrál, nem jó érzés. A nyirok drenázs és a különböző vízhajtók nem változtatnak érdemben az állapoton.
Nem voltam még pajzsmirigy specialistánál, ezért nagyon megörültem, mikor olvastam, hogy ön kreatívan és több nézőpontból kezeli az eseteket.
2 hónapig szedtem Letroxot 150mg/nap – viszont ezzel a kontroll vérvételen kiderült, hogy a SzabadT4 20.27re emelkedett, minden más pedig csökkent: SzabadT3: 4.69, TSH:0.166 így lecsökkentettük 75mg-ra, változás azonban semmilyen irányba nem történt, így azóta felhagytam a gyógyszer szedésével.
Sajnos a Doktor úrhoz csak 2020 márciusra kaptam időpontot, de ez nagyon távolinak tűnik, problémám nem esztétikai jellegű, kihat a magánéletemre, a munkámra, nem vagyok jól, és az állapotom folyamatosan romlik. Természetesen tudom, hogy orvosi utasítást nem adhat látatlanban, de ha mégis volna valami ötlete, tanácsa, amit megtehetek magamért azt nagyon megköszönném!
Olvastam cikkjeiben, hogy a jód pótlás hasznos lehet ezekben az esetekben, mit gondol napi egy Iodoral (12.5) tabletta szedése indokolt?
Mi az amivel addig is lehetne csökkenteni – kihajtani a vizet?
Létezik e az, hogy nekem a T4 nem alakul át T3-á, illetve T3 nem hasznosul? Hiszen az orvosok szerint minden értékem jó.
Mit feltételez mi lehet az oka annak, hogy miden látszólagos ok ellenére mégis produkálom a tüneteket? Lehet, hogy nem is a pajzsmirigy az oka?
Javasol valamilyen vizsgálatot, amivel meg tudom segíteni a diagnózis felállítását?

Megtisztelő válaszát előre is Köszönöm,
Adrienn
Tisztelt Adrienn!

Mindenek előtt köszönöm kitűnő kérdéseit.
Fontos a bevezetőben hangsúlyoznom, hogy lényegesen korábban is kaphat időpont (a megadott dátum csak ideiglenes). Az előjegyzést nem én végzem. A gond az, hogy a betegek (miként az tegnap is történt) az előjegyzés és az előző napi telefonos megbeszélés, értesítés ellenére "elfelejtenek" bejönni, vagy sokat késnek és felborítják az egész előjegyzést. Éppen ezért arra biztatom, hogy kérjen értesítést, amikor a kedves betegünk valamilyen ok miatt nem tud bejönni és erről értesít, ilyenkor mód van lényegesen korább vizitre!
Kérdéseire pontról pontra válaszolok:
1. Ami a leletekre vonatkozik:Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ez egy ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
2. Ami a jódot illeti.
Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigy betegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver (!), az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!. Gyakran csodálkozva fogadom azokat a javaslatokat, hogy szedje jódot, mert az minden pajzsmirigy problémát megold. Ilyenkor egyetlen kérdésem van az ezt javaslóktól, hogy tudják-e, hogy az illetőnek van-e jódhiánya. Hazánkban vér jód tartalmát csak két helyen végeztük el! Ez olyan dolog,mintha valakinek úgy adnák inzulint. hogy nem érnénk meg a vércukor értékét, illetve úgy adnánk vérnyomás csökkentőt, hogy nem mérjük meg a tenzióját (!). A jód (szervetlen jód) kezelést nem javaslom.
3. A kezelést egyénre szabottan célszerű beállítani
4. Befolyásolja-e a pajzsmirigy hormonjai a szív működését?
Egyre átfogóbb vizsgálatok vannak ebben a tekintetben is.
Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
5. A betegek részéről gyakori megállapítás: „Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet.

Tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
A csökkent pajzsmirigybetegség legfontosabb tünetei
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.

További vizsgálatot és egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-27 12:55:51
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja