SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném kikérni az Ön tanácsát lassan két éve húzódó problémám miatt. Én egy 28 éves nő vagyok, és 16 éves korom óta gyógyszert szedek pajzsmirigy alulműködésre. Mivel időközben göbösödés alakult ki a pajzsmirigyemen, ami egyre rosszabbodott, 25 éves koromra műteni kellett. A műtét során kivették a pajzsmirigy legnagyobb részét. A műtéten minden rendben zajlott, és a szövettan sem mutatott kóros eltérést. Azonban 2 éve, nem sokkal a beavatkozás után, olyan panaszok jelentek meg, amik korábban nem voltak jellemzőek. Emésztési problémáim lettek, sokkal fáradékonyabbá váltam, a memóriámra is romlott, néha extrasystole-kat is érzékeltem. A legfőbb panaszom, ami miatt most írok, hogy két éve folyamatosan fel van dagadva a nyakam, nyomást érzek a szájpadlásomban, az arcüregemben. Míg az emésztési problémáimra, a memóriára és a fáradékonyságra megoldást jelentett az életmódváltás ( vegetáriánus lettem, a tejtermékeket száműztem az étrendemből, valamint mindig figyelek arra, mit eszek) , addig az arcüreg fájdalom, a tompa nyomás a szájpadláson, a nyaki duzzanat szünet nélkül, folyamatosan jelen van. Nincsenek kimaradások, igazából állandó jelleggel érzem ezeket, ami időnként felerősödik, különösen menstruációt megelőző pár napban, vagy egy-egy stresszhelyzetben. Az endokrinológus, aki javasolta műtétet, azt mondta erre, hogy ennek nincs köze a pajzsmirigyhez, és más területen keressem a probléma forrását. Így megfordultam fül-orr gégészeten, neurológián, fogászaton, továbbá voltam ultrahang és CT vizsgálaton is. De semmi eltérést nem találtak. Időközönként nézetem a TSH, FT3, FT4 értékeket, valamint vitaminszintet is figyelem, de minden értékem a tartományon belül mozog. Jelenleg a Letrox 125 mg mellett, D-vitamint, és B12 vitamint szedek. A legutóbbi vérvételen TSH 3.492, T4 12.78, T3 3.80 értékeim voltak. Ön szerint a hormonpótlás okozhat ilyen jellegű panaszokat? Sajnos nem tudom, hova fordulhatnék. Mivel a pajzsmirigy probléma állandó része az életemnek, ezért felmerült bennem, hogy mégis erről az oldalról kellene a probléma okát megtalálni.
Nagyon köszönöm, hogy végigolvasott és előre köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A részletes leírásából az nem derült ki, hogy a műtéten kívül mi okozza összetett panaszait. A részéletes kivizsgálás után lehet teljes eredményt elérni.
Egyelőre azt tanácsolhatom, hogy az indiai gyógymóddal próbűéjon addig is segíteni állapotán.
Miért?
Az Ashwagandha nevű indiai cserjét hosszú ideje használják a hagyományos orvoslásban adaptogén (a szervezet működését harmonizáló) gyógynövényként a szervezet belső egyensúlyának a helyreállítására,30 ám napjainkban a modern tudomány azt is bebizonyította, hogy ezt az ashwagandha a pajzsmirigy működésére gyakorolt jótékony hatása révén éri el. A hatás egyrészt azon alapul, hogy a növény tartalmaz egy glyco-withanolide nevű bioaktív vegyületet, amely csökkenti a szervezet stressz- illetve a kortizol szintjét, és ezzel egyidejűleg növeli a vér T3 és a T4 hormon koncentrációját.
A dolog úgy kezdődött, hogy egy kísérletben egereknek adtak szájon át ashwagandha gyökér kivonatot, és figyelték pajzsmirigyhormonjaik szintjének alakulását. Azt tapasztalták, hogy az egereknek mindössze 20 nappal a kezelés megkezdése után már 18%- kal több T3 hormon és 111%-kal több T4 hormon volt a vérükben. Ezeket az eredményeket később humán vizsgálatok is igazolták. Az egyik kísérletben pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegek egy csoportja (a 60-ból 10) bipoláris zavarokkal is küzdött. A betegeket két hónapig napi 500 mg ashwagandhával kezelték, és a második hónap végére mindegyikük pajzsmirigyműködésében javulás állt be. A vérük T4 hormon szintje az eredetihez képest akár 24% -kal is nőtt.
A placebo csoportban, akik nem kaptak ashwagandhát, az eredeti T4 szinthez képest mintegy 23%-csökkenés mutatkozott, ami a pajzsmirigyműködés szignifikáns romlására utal. Az egyik nem kezelt beteg TSH értéke pedig a normális szint fölé ugrott, ami ugyancsak a pajzsmirigy nem megfelelő működésének a jele.
Mindebből az következik, hogy az ashwagandha-terápia nagyban hozzájárulhat a T4 pajzsmirigyhormon szintjének növeléséhez, és ezáltal a TSH szintjének normalizálásához.32
Az ashwagandha ezen kívül azzal is támogatja, illetve helyreállítja a pajzsmirigy egészséges működését, hogy csökkenti a kortizol nevű stresszhormon szintjét. A pajzsmirigybetegségben szenvedő emberek sokkal nagyobb százalékban szoronganak, lesznek depressziósak vagy szenvednek más stressz-okozta betegségben. A kortizolszint növekedése és az állandó stressz ugyanis fokozza a T3 hormon reverz T3-á (rT3-á) alakulását, gátolva ezzel a T3 jótékony működését.
Az ashwagandha adaptogén tulajdonságai kifejezetten hatékonyak a stressz leküzdésében, mivel segítenek helyreállítani az anyagcsere és más testi funkciók egyensúlyát. Egy humán vizsgálatban krónikus stresszben szenvedő embereknek napi 300 mg ashwagandhát adtak (teljes spektrumú gyökérkivonat formájában), miáltal jelentősen csökkent mind a stressz-szintjük, mind pedig a vérük kortizol szintje. Ennek alapján a tanulmány szerzői arra a végkövetkeztetésre jutnak, hogy "a nagy koncentrációjú, teljes spektrumú ashwagandha gyökérkivonat biztonságosan és hatékonyan alkalmazható emberek stressz tűrésének fokozására, ami jelentősen hozzájárul életminőségüket javulásához".
Jó egészséget, teljes gyógyulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-03-30 17:21:47
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja