SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Ur!

Parommal 2 es fel eve probalkozunk sikertelenul.
Pajzsmirigy alulmukodessel kezelnek 2016 ota.

Jelenlegi eredmenyeim:

19.napi ciklusvervetel (24.napra jott meg)
TSH 1,790 0,4-4
FT4 1,190 0,89-1,76
progesteron 7,950 follikularis 0-12,8
lutealis 0-25,3
postmenopauza 0-11

Ciklusaim 24-29 nap kozott szoktak megjonni, sosem napra pontosan. Vannak nehezebb ciklusaim amikor a fajdalomtol elegge nehezen mozgok.

2018ban elvegeztek az atjarhatosagit amivel nem volt semmilyen problema.

2016ban hagytam abba a fogamzasgatlo szedeset melyet elotte 5 evig szedtem.

Most az endokrinologusom clostylbegyt szedeset javasolta 3 honapig. Kerdesem az lenne, hogy ezt a gyogyszert orvosi felugyelet alatt lehet csak szedni vagy eleg a 3 honapos kura utan?

Parom spermatesztjere azt mondtak, hogy nem zarja ki hogy ne tudjon teherbe ejteni, csak kicsit lustabbak a spermai.
Volumen ; 2,2 ml 1,5-5 ml
viszkozitas; normal normal
megjelenes; sarga,enyhen opalos sargasfeher opalos
cseppfolyositas: <60min <40min
koncentracio : 42millio ml 15-200 millio ml
ph 7,2 >7,2

mozgekonysag %
A gyors progressziv 15 A + B > 40%
B lassu progressziv 22 A > 15
C neprogressziv 20

sperma morfologiaja %
normal 12
fejhibak 38 >4% normal formai
hibak a kozbenso darabon 28
farokhibak 22

csirasejtek 1%
leukocitak SUB 1 millio ml <1 millio ml
agglutinacio jelen tavollet

kovetkeztetes: normal sperma

Erdemes lenne valamilyen terhes vitamint elkezdeni szedni ill a paromnak is kellene szednie valamit?

Ezekkel az eredmenyekkel milyen eselyunk van hogy osszehozzuk a babat?

Letrox szedese gatolja valamiben a teherbeesest?
Mennyi ideig erdemes peteeres serkentot szedni?

Azt nem emlitette az orvos az eredmneyek alapjan hogy PCOS vagy inzulinrezisztenciam van e.
Ezeket honnan lehet tudni?

Cukorterheleses vizsgalaton 2018ban voltam.
Glukoz 5,2 3,5-6,1
30 perces 9,4 3,1-8,5
60 perces 9,5 3,1-10,5
120 perces 7,5 3,1-7,5

inzulin 2,6 1,9-23
30 perces 28,0
60 perces 31,6
120 perces 23,7
HOMA IR 0,6 -4,4

Anti TPO 0,4 0,0-9,0

2018ban voltam tobb huvelyi ultrahangon is.
6.ciklusnap jo 6-9 mm foll
bo kis foll
endom vekony

11.ciklusnap jo 14 mm foll
bo kis foll
endom 6 mm
13.ciklusnap jo 16 mm foll
bo kis foll
endom 6,2 mm
15. ciklusnap jo ovulacio utani allapot
bo kis foll
endom 8,5 mm

Masik ciklusnal pedig amikor az atjarhatosagihoz ellenoriztuk mikor lehet csinalni
8. nap mko 6-8 mm foll
endom 3 mm

Az endomnak milyen vastagsagunak kell lennie hogy a megtermekenyitett petesejt be tudjon agyazodni.
Illetve a sejteknek milyen nagysagunak kell lennie ahhoz hogy meg lehessen termekenyiteni oket?
A cukorterheleses vizsgalat alapjan van ra eselyem hogy inzulin rezisztens vagyok?

Koszonom a segitseget!
Tisztelt Kérdező!

Valóban több probléma lehetséges. A leletei közül néhány dolgot nem találtam.
1.Amennyiben az áldott állapot spontán nem jön létre, akkor is a további okokat keressük. Nem ritka, hogy a petefészek által termelt Az ún. Anti-Müllerian Hormon (AMH) mennyisége az életkorral, a petesejtek érése során folyamatosan csökken, aktuális szintjéből éppen ezért meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását, azaz azt, hogy körülbelül mikor „fogynak el” az érett petesejtek. Amennyiben például az AMH értéke alacsony, nincs esélye az in vitro fertilizációs központokban alkalmazott stimulációs módszer, azaz egy bizonyos mesterséges megtermékenyítési eljárás sikerének.
Az AMH segítségével fiatal korban is meg lehet becsülni az esetleges korai menoapuza bekövetkeztének valószínűségét. A hölgyek mintegy 10 százaléka válik az átlagosnál jóval korábban, akár már a huszadik éveik végére (!) terméktelenné, és mivel egyre többen vállalnak gyermeket későbbi életkorban, lényegessé válhat a klimax várható időpontjának megismerése. A petefészek kapacitás, ami az éretlen petesejtek számával és minőségével jellemezhető, folyamatosan csökken az életkorral, csökkentve a nők teherbeesési képességét. Az érésre kész petesejtek mennyisége már az élet nagyon korai szakaszában eldől, melyből pubertás korra 300-500 korai fejlődési stádiumban levő előalak marad, és amely nagy része a fejlődése során elvész, kivéve abban az esetben ha FSH (Follikulus Stimuláló Hormon) stimulus éri. A túlélő petesejtek közül általában mindössze egy válik dominánssá, ami az LH (Luteinizáló Hormon) hatására megérik (ovuláció). Ez a ciklikus folyamat egészen addig zajlik, amíg a petefészek ki nem merül, tehát a menopauza (klimax) eléréséig. A menopauza előtt a megtermékenyítési képesség jelentősen csökken és a menstruációs ciklus általában rendszertelenné válik. Számos olyan kórképet ismerünk, amely nagyban befolyásolhatja a petefészek működését, például a korai menopauza vagy a policisztás ovárium szindróma (PCOS). Az egyéni petefészek kapacitás (stimulálható petesejt tartalék) meghatározásra általában a ciklus korai szakaszában mért szérum FSH és ösztradiol mérést alkalmazták. Napjainkban egyre jobban elterjed az AMH mérése, mivel ennek a hormonnak a mennyisége csökken a petesejtek érése során. Ez a specifikus tulajdonsága teszi alkalmassá az AMH-t, hogy az éretlen petesejtek számáról pontos képet alkossunk. Amennyiben a mért szérum AMH értéke alacsony, akkor a petefészek rezervoár kimerült és ekkor a jelenleg ismert, az in-vitro fertilizációs (IVF) centrumokban is alkalmazott stimulációs módszerekkel sem lehet sikert elérni. Ezért egy IVF kezelés előtt mindenképpen érdemes AMH szintet is mérni, hiszen így az ab-ovo sikertelenségre ítélt megtermékenyítési procedurákat el sem kell kezdeni, megkímélve a betegeket. Az AMH arra is használható, hogy fiatal korban megbecsüljük az esetleges korai menopauza bekövetkeztének valószínűségét egyes nőkben. Az AMH fontos szerepet játszik az embrió nemi differenciálódásában. Nőkben a hormonszint jól jelzi a petefészek működését, információt ad a petefészek tartalékjairól és stimulálhatóságáról. Férfiakban a hormonszint a spermatogenezist jellemzi és előrejelzi az IVF-ben alkalmazott meddőségi eljárás eredményességét.
AMH vizsgálat végzésének indikációi:
• női infertilitás
• petefészek működésének megítélése
• polycystás ovárium szindróma (PCOS): ezekben az esetekben magas az AMH
• petefészek stimulálhatósága
• petefészek hyperstimulálás (OHSS)
• IVF előtt
• menopausa
• petefészek tumor
• férfi infertilitás
• spermatogenezis megítélése
• ICSI előtt
2. Kapott-e folátot tartalmazó készítményt?
3.Milyen a cervicalis nyák?
A méhnyálkahártya egyszerűen a méhnyak által kiválasztott folyadék, amelynek termelését az ösztrogén hormon stimulálja. A menstruációs ciklus során a nyaki nyálkahártya mennyiségének és minőségének ingadozása ingadozik, és e változások figyelembevételével elkezdheti megjósolni a ciklus legtermékenyebb napjait.
Ahogy közeledik az ovulációhoz, az ösztrogén szintje elkezd túlfeszültséget, ami a méhnyakhoz több méhnyaki nyálkahártyát termel, amely úgynevezett "termékeny minőség". Ez a termékeny minőségi nyálkahártya, más néven tojásfehér nyaki nyálka (EWCM), tiszta és nyújtható, hasonló a tojásfehérjék konzisztenciájához, és tökéletes védőközeg a sperma számára a textúra és a pH szempontjából.
Ha elegendő tojásfehér nyaki nyálka van a termékeny ablak alatt, valóban javítani fogja a fogamzás esélyeit. És ha észreveszed, mikor termel a tojás fehér nyaki nyálka, akkor képes lesz azonosítani a legtermékenyebb napjaidat. Az alábbi információk leírják a méhnyaki nyálkahártyák mennyiségének és minőségének jellemző alakulását, amelyet a menstruációs cikluson átmenő mozgás során számíthat:Menstruációs periódusa után: A cervicalis nyálkahártya termelése a legrövidebb idő alatt következik be, és néhány nő "szárazságot" jelentett ebben az időben. De az elkövetkező néhány napban több nyálka jelenik meg, s valószínűleg sárgás, felhős vagy fehér színű lesz, és kissé ragacsos az érintés.
Az ovuláció dátuma szerint: Amikor belép a termékeny ablaka közé, a nyaki nyálka mennyisége és nedvességtartalma nő. A színe megjelenésében krémszerű lehet.
Ovuláció idején: Az ovuláció előtti napokban a nyaki nyálkahártya termelése a legmagasabb lesz, és a nyálkahártya konzisztenciája és színe hasonló lesz a tojásfehérjékhez. Miután észlelte a termékeny minőségi nyaki nyálkahártya jelenlétét, tudni fogja, hogy a legtermékenyebb napjaiban vagy.
Ovuláció után: Az ovuláció után a nyaki nyálkahártya mennyisége csökken, és a konzisztenciában vastagabb lesz. Sajnos, a méhnyaki nyálkahártya változásainak nyomon követése után előfordulhat, hogy valóban nem termel nagyon termékeny méhnyálkahártyát az ovuláció idején. Vagy talán észre fogja venni, hogy a termelt nyaki nyálka "ellenséges", vagyis vastag és ragacsos, az ovuláció körüli vékony és nyújtható helyett. Bármelyik állapot megakadályozhatja reproduktív erőfeszítéseit, mivel megnehezíti a spermiumok hatékony és biztonságos közlekedését a petevezetékhez, hogy megfeleljen a tojásnak a megtermékenyítéshez. A termékeny minőségi méhnyálkahártya elégtelen termelése vagy az rossz nyaki nyálkahártya jelenléte számos tényezőből eredhet, beleértve az étrendet, a stresszt, a hormonális problémákat. Ha úgy látja, hogy nem termel jelentős mennyiségű méhnyaki nyálkahártyát a hónap termékeny idejében, vagy hogy nem "termőképes" a természetben, akkor a következő javaslatok segíthetnek a méhnyaki nyálkahigiénés mennyiségének és minőségének javításában .
A legfontosabb és legfontosabb, hogy megfelelően hidratált maradjon, ezért nagyon fontos, hogy sok vizet inni.
4. Van-e spermium elleni antitestje?
Az eddigi eredményei alapvetően biztatóak, látok esély a gyermekáldásra.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-03-10 10:05:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja