SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
50 éves többször szült nő vagyok, 170 cm 48 kg. A következő problémámmal keresem Önt: az elmúlt évek folyamán 2-szer volt igazolt Lyme fertőzésem. Tavaly májusban kértem háziorvostól teljes vérképet, állandó fáradékonyságra, álmatlanságra, hajhullásra és csökkent koncentrálási képességre hivatkozva, ekkor az értékeim ezek lettek: TSH 15,4100 ; FT4 6,440 ; FT3 3,73. Akkor az eredményeimre gyógyszert nem kaptam, innentől elkezdtem gluténmentesen táplálkozni. Idén januárban felkerestem a Zalaegerszegi Endokrinológiát, mert továbbra is fennálltak a panaszaim. A január 31-ei eredményeim ezek lettek: TSH 7,9300 ; FT4 6,900 ; FT3 3,10 ; Anti-TPO 1723,00 ; Anti hTg 2577,00. Erre 50 mikrogrammos Letroxot írt fel a Doktornő. Következő kontroll laborra is kaptam beutalót március végére, de itt csak TSH meghatározást kért(a többi nem is érdekelte, szerinte a TSH érték a fontos tényező). Kérdéseim: 1. A Novotiral készítmény szedése segíthet-e? 2. A roppantul emelkedett Anti-TPO és Anti hTg értékemet hogy lehetne normalizálni, vagy legalább csökkenteni? 3. Az Epstein-Barr vírus esetleges jelenlétét érdemes elkezdenem megszüntetni?
Köszönettel várom válaszát:
Drigán Kata
Tisztelt Drigán Kata!

Értelemszerűen vizsgálat nélkül kezelésre javaslatott nem tehetek.
A Lyme fertőzés akkor igazolható, ha az IgM pozitív, ha az IgG , akkor védett!
A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata.
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Egyénre szabott, oki (!)kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-02-18 17:43:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja