SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Tizenvalahány éve kezelnek pajzsmirigy alul működéssel , a diagnózis: vélhetően autoimmun eredetű hipothyreosis. A Hashimoto szót egyszer sem hallottam orvostól, TPO mérésre nem emlékszem, most én csináltattam TPO mérést, 100 lett az eredménye. A pajzsmirigyem az évek során egyre kisebbedett, a hormon ellenőrzés, beállítás rendszeresen megtörténik.
A pajzsmirigy zavar megállapítása előtt Sjögren szindróma gyanújával vizsgáltak, immunológia szempontból nem volt eltérés, azt mondták lehet egy korábbi stádium. Azóta nem vizsgáltattam, a tüneteim(nyálkahártya szárazság, stb.) megvannak.
A kérdésem: most ismertem meg a pajzsmirigy alul működés lehetséges tüneteit és a tünetek, illetve betegségek 80 %--ával(többek között a depresszióval) érintett vagyok. Lehet, hogy jól beállított hormonszint ellenére az alul működés tünetei fennállnak? Mit jelent az Ön értelmezésében, hogy nem a leleteket, hanem az okokat kell vizsgálni?
Köszönettel: Hámor Éva
Tisztelt Hámor Éva!

Nagyon aktuális kérdést tett fel, amelyet a múlt hónap 14,-én a Kispesten tartott előadásomban is érintettem.
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is).
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők, és ami még fontosabb az, hogy a „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.).
A leletek gyakran nincsenek összhangban az életminőséggel. Napjainkban már nem csak egyes leleteket vizsgálnak, hanem azt is, hogy mennyiben segít egy kezelés a betegnek, tehát holisztikus megközelítés lenne kívánatos (Qualioty of Life!).
A pajzsmirigy csökkent működése ugyanis valóban több tünettel társulhat, pl depresszióval is. Konkrét kérdése arra vonatkozott, hogy a jól beállított hormonszint (de melyik hormonszint?) mellett sem érzi jól magát. Valószínűleg további vizsgálat és oki kezelés válhat szükségessé.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-11 12:28:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja