SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

54 éves nő vagyok,2009-től kezelnek pajzsmirigy betegséggel(alulműködés),de van egy ún.forró göböm is. Évek óta csak TSH értéket néznek,évente egy ultrahang,így most magánúton készítettem egy teljesebb vérképet,melyben az anti TPO értékem 1300-nál nagyobb,a többi értéekm tulajdonképpen rendben van
TSH 1,29
FT417,14
FT3 4,86 Sajnos a teljes leletet nem tudom feltölteni

Az izotópos vizsgálat is 2009-ben volt csak, a diagnózis felállításakor.
Az évek során mindig Letrox tablettát szedtem ,jelenleg 125mikrogramm/nap,egyebet nem.
Állandóan igen alacsony a vérnyomásom ,és igen fáradékony is vagyok.Az orvos mindig azt mondja,hogy csak az értékeket tudja kezelni a tüneteimet nem. Évek óta elég rossz az emésztésem refluxxal is küszködöm,sokat romlott a memóriám és a koncentráló képességem is. Normál alkatú vagyok 158cm 57 kg. 10 éve nincs menzeszem és már elég nagyfokú csontritkulásom is van,hat évek óta kezel reumatológus Norifaz nevű gyógyszert szedek.
Az utóbbi hónapokban sokszor rám tör ok nélküli idegesség gyakran vannak alvás zavaraim is,sokszor tapasztalok pulzus emelkedést is(általában 60-70 között majd fölmegy 85-90-re is)ismét jelentkezett hajhullás is.Képes vagyok két nap alatt két kilót hízni majd minden beavatkozás nélkül pár nap alatt ugyanezt lefogyni.
Várnám tanácsát mitévő legyek?Indokolja e ez a magas Anti-TPO érték ,hogy foglalkozzam vele?
Köszönettel: Seemann Erika
Tisztelt Seemann Erika!

Nagyon sajnálom, hogy ilyen problémák között szenved. Valóban ez a baj: "Az orvos mindig azt mondja,hogy csak az értékeket tudja kezelni a tüneteimet nem." Ha nem haragszik, akkor ezt a mondását idézni fogom a legközelebbi előadásomon. Régóta mondom és írom: "Ne a laborlelettől várjon diagnózist!"
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.

- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.

Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.

Középpontban: az ember!
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Az anti-TPO tehát fontos lelet lehet. Egyik jelzője a fennálló autoimmun gyulladásnak, amennyiben igazolódik, akkor további kezelés szüksége lehet.
A hízás nagy valószínűséggel nem valódi zsír, hanem víz vissza-tartás, amelynek hormonális okai lehetnek.
További kivizsgálást és egyénre szabott, oki kezelés javaslok.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-09-29 12:35:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja