SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
61 éves vagyok, 15 éve kezelnek pajzsmirigy alul termelésem miatt. Napi 100 mikrogramm euthyrox nevű gyógyszert szedek. A problémám 15 éve az, hogy valamennyi nézett értékem jó, viszont az ellenanyag termelésem TPO-At:600.00,TG-AT:411.80
Kezelőorvosom külföldi konferenciákra járó, nagytudású szakember ismereteim szerint, azt mondja autoimmun betegség miatt ilyen magasak az értékek, jelenleg nem tudják az ellenszerét. Lehet,hogy nem is termel alul a pajzsmirigyem, csak az ellenanyag miatt látszik úgy? Esetleg van valami gyógymód rá Ön által ismerten? Köszönöm szépen a válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Sajnálom, ha az orvosok nem olvastak erről a kérdéskörről. amelyet az Orvosi Hetilap külön számában publikáltunk már 5 éve és több nemzetközi folyóiratban.

A szelén szerepe
az endokrin betegségekben
Balázs Csaba dr.1 ■ Rácz Károly dr.2
1Budai Endokrin Központ, Budapest
2Semmelweis Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, II. Belgyógyászati Klinika, Budapest
A szabad oxigéngyökök, a szuperoxid anion, hidrogén-peroxid és a hidroxilgyökök toxikus hatásukkal károsítják a
sejtmembránt. A szelén esszenciális nyomelem, amely komplex effektusát szabadgyök-fogó hatása révén fejti ki az
endokrin rendszerben. Ebben a mechanizmusban a szelént tartalmazó enzimek: dejodinázok, glutation-peroxidázok
és tioredoxinok antioxidáns és pajzsmirigyhormonokat reguláló tulajdonsága játszik szerepet. A szelénkezelés kedvező
hatásáról számoltak be Hashimoto-thyreoiditisben és Basedow–Graves-kórban, és az utóbbi időben endokrin
orbitopathiában is eredményesnek bizonyult. A gyógyszer szerepe diabetes mellitusban még vitatott, mivel egyesek
inzulinszerű hatást fi gyeltek meg, mások a betegség kialakulásának növekvő kockázatáról számoltak be. Mind a női,
mind a férfi autoimmun eredetű meddőségben kedvező eredményt tapasztaltak szelénkezelés után.
Orv. Hetil., 2013!, 154, 1628–1635.
A szelén lényeges szerepet játszik a pajzsmirigy működésében. Két fő hatása van: l. Befolyásolja a mirigy hormonjainak képződését és lebontását, mivel a szelén tartalmú enzimek (dejodinázok) döntőek a thyroxinnak (T4) trijódthyroninná (T3) történő konverziójában, tehát az aktív metabolit képzésében. 2. A pajzsmirigyben a hormonképzés során magas a szabad oxigén-gyökök szintje és a szelén, ill. a szelenoproteinek jelentős gyökfogó hatásuk miatt védik a szöveteket. A szelén bevitel csökkenése ezért több betegséggel, köztük a népbetegségnek számító pajzsmirigy betegségekkel is kapcsolatban van. Hazánkban a nemzetközi felmérések mind a szelén alacsony szérum szintjét (59 ug/l), mind a pajzsmirigy betegségeinek magas prevalenciáját (1,5/000/év) igazolták. Az autoimmun thyreoiditis (AT) olyan szervspecifikus betegség, amelynek létrejöttében az immungenetikai tényezők mellett környezeti faktorok játszanak oki szerepet. A betegség kialakulásában és diagnosztikájában a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni-, kisebb mértékben a thyreoglobulin (Tg) elleni antitestek felelősek. Ezen antitestek képződésének befolyásolásra azonban eddig nem állott rendelkezésünkre hatásos gyógyszer. Csak az utóbbi évek kísérletei vetették fel annak lehetőségét, hogy a szelén előnyös lehet az AT terápiájában.
A vizsgálat célja: az volt, hogy meghatározzuk a szelén kezelés hat-e a TPO elleni és a Tg elleni antitestek szintjére,van-e gyulladáscsökkentő hatása?.
Betegek és módszerek: 132 AT-es betegben kettős vak módszerrel teszteltük a szelén hatásait. A kezelt csoportban 70 beteg (68 nő, átlagéletkor 41,4 ± 9,5 év, TSH:1,9± 0,4 IU/l, TPO elleni antitest 986± 89 IU/l (norm. 50 alatt), Tg elleni antitest 864± 77 IU/l (norm 50 IU/l alatt). A placébo csoportban 52 beteg tartozott (51 nő, átlagéletkor 42,7± 8,3 év, TSH 1,7± 0,5 IU/l , TPO elleni antitest 957± 98 UI/l, Tg elleni antitest 854± 69. A TSH, FT4, FT3, a Tg- és TPO- elleni antitestek meghatározása Elecsys 2010 (Roche) készülékkel történt, a pajzsmirigy térfogatát ultrahangkészülék segítségével mértük meg. A teljes antioxidáns kapacitás meghatározása Randox kittel , a szérum szelén szinté pedig atomabszorpciós módszerrel történt. A kezelés során a vizsgált betegek 2x100 ug szelenit tbl-t kaptak 3 hónapon át, l hónap szünetekkel l éven át. A betegek klinikai és laboratóriumi vizsgálatát 3 havonta végeztük l éven át.
Eredmények: A szelenittel kezelt betegekben az autoantitestek (főleg TPO elleni antitestek) titere szignifikánsan csökkent a megfigyelési idő végére, összefüggést találtunk az antioxidáns státusz és a szelén szérum szintek között. Mellékhatást, amely miatt a kezelést fel kellett volna függeszteni nem tapasztatunk.
Következtetés: A szelén kezelés alkalmas az AT-es betegek kezelésére és alkalmas szélesebb körű alkalmazásra, esetleg a betegség kialakulásának, recidívájának megelőzésére is.
Persze nem mindegy, hogy melyik készítményt és mikor alkalmazzuk. Egyénre szabott kezelés indokolt ebben az esetben is!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-07-16 20:32:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja