SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Az alábbi kérdésekkel fordulok önhöz
25 éves Férfi vagyok, 2013-ban diagnosztizáltak pajzsmirigy túlműködéssel, teljesen rossz laboreredményeim voltak, nem tudtam hízni akármennyit ettem, fáradt voltam, koncentrációs zavarok és kézremegés magas pulzus voltak a panaszok.
Kezdetben napi 3x1 Metothirynt szedtem valamint Propranololt kiegészítésként de ezt elég hamar el is hagyhattam.
Az elmúlt években kisebb nagyobb kihagyásokkal folyamatosan szedtem a Metothirynt az aktuális eredményeknek megfelelően, miközben többször is orvost voltam kénytelen váltani költözés miatt.
A legutóbbi laboreredményen már minden érték rendben volt, így most 3 hónapig napi fél tablettát szedek. Ha ismét elkezd kiújúlni akkor az orvos szerint jódizotóppal kell próbálkozni. Viszont én szeretném kikérni az ön véleményét is.

Szóval az eredmények rendben de én magamon mégsem ezt látom. A súlyommal nincs probléma az gyógyszer szedésének megkezdése után fél évvel beállt normális értékre amit tartok is. Az évek alatt viszont sokat őszültem, ami nem jellemző a családban ilyen fiatalon (viszont nem hullik egyáltalán), idén porallergiát diagnosztizáltak ami csak a szememen jelentkezik (pirosság, szárazság, fényérzékenység) Ezen túl jó ideje nagy duzzanatok vannak a szemeim alatt amik nagyon zavaróak, és a gyógyszer hosszabb kihagyásakor akkori képek alapján nem voltak ott. Továbbá az utóbbi években lett több zsírcsomóm is, 4 a karomon, 2 a törzsemen. Havi rendszerességgel bukkant fel egy újabb, aztán ritkábban, az utolsó több mint fél éve. Voltam velük ultrahangon, azt mondták ártalmatlanok.

Azt szeretném tudni hogy lehet-e ezek között összefüggés? Egyáltalán szabad-e ilyen sokáig Metothirynt szedni vagy már meg kellett volna műteni?
Tisztelt Kérdező!

A leírtak nagy valószínűséggel túlműködésre utalnak. A hyperthyreosisnak több oka is lehet és ezért a kezelés is eltérő.
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreasis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy meg-nagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti!!! A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért.
Ami az izotóp kezelést illeti:
Mi a radiojód kezelés?
Az Ön szervezetébe olyan jódot juttatunk, amely radiojód sugárzást bocsát ki. A jódot felveszi a pajzsmirigy, és a sugárzás hatására a fokozott hormontermelés mérséklődik. Kezelőorvosa szerint ez a legmegfelelőbb módja, hogy az Ön pajzsmirigy túlműködése megszűnjék. A kezelés fájdalommentes, biztonságos és hatásos.
Hová meg még a radiojód a szervezetbe?
A kezeléskor alkalmazott radiojód csak átmenetileg marad a szervezetében..
A pajzsmirigybe fel ne vett izotóp nagy része 2 napon belül a vizeletével eltávozik, de kis mennyiségben kimutatható a nyálában, verejtékében és a székletében is.
A pajzsmirigybe felvett radiojód mennyisége is fokozatosan csökken és végül nem marad sugárzó anyag a szervezetében.
Milyen formában kapja meg a radiojódot?
A beadandó sugárzó jód kis mennyiségű folyadék vagy kapszula. Önt megkérik, hogy nyelje le egy kevés vízben kapszula formájában. A radiojód színtelen és nincs semmiféle íze. A beadott jódmennyiséget mega-Becquerel (MBq) egységben adjuk meg.
Okoz-e valami mellékhatást?
A legritkább esetben észlelhető csupán átmeneti pajzsmirigy duzzanat.
Mi legyen a gyógyszereimmel?
Mutassa meg az Ön által szedett gyógyszereket a radiojód kezelést végző orvosnak, aki eldönti, hogy szükséges-e valamelyik gyógyszer szedését átmenetileg szünteltetnie.
Okozhat-e a radiojód kezelés rákot?

A radiojódot már több, mint 40 éve használják a pajzsmirigy túlműködés kezelésére, sok százezer betegben nyert tapasztalat alapján biztosan állítható, hogy nem növeli a pajzsmirigyrák kialakulásának kockázatát.
Jelent-e a kezelés kockázatot a később megszületendő gyermekeimre?
Nem. A radiojóddal kezelt anyák és apák utódaiban nem észlelték a fejlődési rendellenességek gyakoribbá válását. Ugyanakkor arra kérjük Önt, hogy kezelése után 6 hónapig ne essen teherbe, vagy ha férfi, ne nemzzen gyermeket.
Veszélyes-e a radiojód kezelés a családomra, környezetemre?
A kezelésben részesült beteg néhány napig környezetére nézve külső sugárforrásként szerepel.
Mindez bizonyos rendszabályok betartását teszi szükségessé, ezekről Önnek a kezelést végző orvos részletes felvilágosítást ad.
Fontos tudnia, hogy minél nagyobb az Ön és a környezete közötti távolság, annál kisebb sugárterhelés éri embertársait. Ha valaki Öntől 2 méterre áll, akkor csak egynegyedét, ha 3 méterre áll, akkor csak a kilenced részét kapja annak a sugárnak, amennyi akkor éri, ha a távolság Önök között csupán 1 méter. Minél rövidebb ideig tartózkodik valaki a kezelt beteg, vagyis a sugárforrás közelében, annál kisebb lesz a sugárterhelése.
Milyen higiénés szabályokat kell betartani?
Kisgyermeket egy hétig ne ölelgesse, vagy csókolja meg, ne vegye ölbe, a nyak magasságába ne emelje fel. A WC ülőkéjét használatkor papírral fedje le. Használjon külön törülközőt. Használat után alaposan mossa és öblítse ki a fürdőkádat és a mosdót.
Mikor várható, hogy állapotom javul?
A radiojód a hatását lassan fejti ki, a javulás 6-8 hét múlva kezdődik. A kezelés utáni napokban előfordulhat - különösen a nagyobb adagok esetén -, hogy a pajzsmirigy megduzzad, érzékeny lesz, a fokozott működés tünetei kifejezettebbé válnak. Ez nem gyakori, gyógyszerrel befolyásolható. A pajzsmirigy túlműködése sebészi úton történő gyógyításához hasonlóan előfordulhat, hogy a radiojód kezelés után a pajzsmirigy kevesebb hormont képes termelni, mint amennyit a szervezet igényel.
A pajzsmirigy csökkent működése gyakran csak évekkel a radiojód kezelés után kezd mutatkozni. Napi 1 tabletta szedésével a hormon hiánya tökéletesen pótolható.
Hányszor kell ismételni a radiojód kezelést?
A legtöbb esetben 1 kezelés elegendő, de előfordulhat, hogy két vagy három adagra is szükség van.
Szükséges-e az orvosi ellenőrzés a radiojód kezelés után?
Igen, mert csak orvosi vizsgálattal bírálható el, hogy visszatért-e a pajzsmirigy normális működése, vagy az esetleges csökkent funkció hormonpótlást kíván, vagy a túlműködés még fennáll és újabb kezelés szükséges.
Mikor ellenjavallott a kezelés:
AMENNYIBEN A BETEGSÉGGEL ÖSSZEFÜGGŐ SZEMBETEGSÉGE VAN, MERT AZ A KEZELÉS UTÁN ROMOLHAT.
A zsírcsomók nem velejárói ennek a betegségnek, kétségtelenül sok bőrproblémát okozhatnak (erről ezen a honlapon már írta és itt megtalálhatja!)
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-07-07 12:15:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja