SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Letrox 5-es gyógyszert szedek kb. 2,5 éve. A pajzsmirigy alulműködést a Corderone nevű gyógyszertől kaptam, amit orvos írt fel, mivel komoly gondok voltak a szívemmel. Többször leállították, majd újra indították a szívemet, de amit megszerettek volna oldani, a rendkívül magas pulzusszám, sajnos továbbra is megmaradt. A Corderone csak az egyik fajta gyógyszer volt, amire allergiás voltam, de ez okozta a legkomolyabb problémát. Végül 2016-ban kaptam egy pacemakert, azóta a pulzusom rendben van. 2017-ben kicserélték az egyik szívbillentyűmet műbillentyűre. Kb. 11 hónapján hál Istennek már e téren semmi bajom. Viszont vannak szédülések, depresszív hangulatok, sokszor lever a víz, zsibban kezem-lábam.

Az lenne a kérdésem, hogy mivel már elég régóta nem szedem a bajt okozó Corderone-t, abba hagyhatnám-e a Letrox szedését, vagy életem végéig szednem kell? Baj lenne, ha megpróbálnám elhagyni? A családomban soha senkinek nem volt pajzsmirigy problémája, tehát öröklődés nem áll fenn. A tüneteim, amit leírtam vajon a Letrox szedése miatt van-e, vagy esetleg más lehet a probléma.
Szíves válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Váradi Farkas Valéria
Tisztelt Váradi Farkas Valéria!

Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A túlzott jód bevitelében gyakran a gyógyszereknek (szívgyógyászatban használt Cordarone, ill. a túl sok kontrasztanyagok, esetleg a Betadin oldat, ill. a kúp is bűnös lehet).
Tisztázni kellene, hogy van-e még autoimmun pajzsmirigygyulladás és ennek ismeretében lehet dönteni arról, hogy a Letrox kezelés elhagyható-e.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-01 16:02:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja