SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Terhességem 16.hetében járok. 2015-ben született meg az első kisfiam. 2012 óta minden évben nézettem teljes vérképet, TSH-t is, ami mindig referenciaértéken belül volt. Második gyermekem megfoganása előtt magánlaborban csináltattam női nemi hormon vizsgálatot és a biztonság kedvéért nézettem TSH-t is.
Tüneteim a következők voltak: rendszeres, de nagyon kis mennyiségű menstruáció, első gyermekem születése után 2,5-3 évig hajhullás, szexuális vágy teljes hiánya, rendszeresen indokolatlan álmosság, ingerültség.
Amikor megjöttek a vérvételi eredmények, a babánk már megfogant (a vérvételt követően nem sokkal). Ekkor derült ki, hogy nagyjából rendben vannak a nemi hormonok, viszont a TSH 4,57 mIU/l volt, referenciaértéken felül (0,400-4,000). Azonnal újabb vérvételre mentem, most már annak tudatában, hogy gyermekünk fogant, félve, hogy esetleg elveszítjük vagy fejlődési rendellenessége lesz.

A labor eredményei a terhesség 2. hetében a következők lettek: TSH: 3,680 mIU/l, fT3: 4,35 pmol/L (referenciaérték: 2,80-6,50) , fT4: 13,30 pmol/L (referenciaérték: 11,50-22,70) és Anti TPO: 146,00 IU/mL (referenciaérték: <35,00).
Az ultrahangos vizsgálat során egyik esetben nem állapítottak meg semmit, másik esetben azt látták, hogy mindkét lebeny kissé inhomogén, echoszegény szerkezetű, körülírt göb nem látható.
Ezekkel az értékekkel és eredményekkel endokrinológus-nőgyógyászhoz mentem (akkor voltam a terhesség 5.hetében), aki mondta, hogy autoimmun eredetű pajzsmirigy alulműködést jeleznek az ismertetett értékek. Azt is mondta, hogy most már nem tudunk mit tenni, nem érdemes gyógyszeres kezelést kezdeni, ez már késő, a fogantatás előtt kellett volna rendeznünk a helyzetet.

Következő laborvizsgálatom a terhesség 5. hetében történt egy a korábbihoz képest másik laborban, költözés miatt,ezért mások a referenciatartományok is. TSH: 1,372 mIU/L (referenciatartomány ugyanaz, 0,400-4,000), fT3: 5,05 pmol/L (referenciatartomány 3,80-6,00), fT4: 11,53 pmol/L (referenciatartomány: 7, 75-15,21).

A 10. héten a TSH 0,545 mIU/L értéket mutatott (ez a vérvétel nem magánlaborban történt, ezért, mivel referenciatartományon belül volt, fT3 és fT4 értéket nem kaptam hozzá).

A 15.héten az értékeim: TSH: 1,122 mIU/L (referenciaérték: 0, 400-4,000), fT3: 4,59 pmol/L (referenciatartomány: 3,80-6,00), fT4: 8,91: (referenciatartomány: 7,75-15,21). Tudom, nem sok értelme, de nézettem Anti TPO-t is újra: 72,8 U/mL (referenciatartomány: 0,0-9,0).

Ezek alapján látható, hogy volt az első trimeszterben a TSH értékemnek egy folyamatos csökkenése, ami úgy néz ki, hogy a 2. trimeszterre megállt (olvastam, hogy ez a csökkenés normális az 1. trimeszterben). Viszonylag nyugodt is lennék, de az fT4 értékem ennél az utolsó, 15.heti vizsgálatnál már kezdi elérni az alsó határértéket, ahogyan írtam is, 8,91 (referenciatartomány: 7,75-15,21). Ez az 5. terhességi hétben még egy szép középérték volt (fT4: 11,53 pmol/L, ugyanazzal a referenciatartománnyal).

Azt szeretném megkérdezni Öntől, hogy mindezen fent leírtak alapján, Ön sem javasolja a gyógyszeres kezelést?

Ha esetleg a következő laborvizsgálatnál (3-4 hét múlva tervezem, akkor leszek a terhesség 19.hetének környékén) tovább csökken az fT4 szintje és esetleg még határérték alá is megy, lesz értelme elkezdeni a gyógyszer szedését vagy akkor már késő és károsodhat a babánk?

Azt olvastam, hogy az fT4 meghatározása a terhesség során nem mindig ad pontos eredményt. Érdemes lehet más értékeket is megnézetnem, a TSH, fT3, fT4 értékeken túl?

Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!

Üdvözlettel: Enikő
Tisztelt Enikő!

Ez összetettebb kérdés, hogy a leírt laboratóriumi adatok alapján kezelésre vonatkozó javaslatot tehessek.
Nagy valószínűséggel a korábbi terhessége után alakulhatott ki az autoimmun gyulladása (PPT), amelyet akkor nem diagnosztizáltak.
A posztpartum tireoiditisz (PPT) a leggyakoribb endokrin betegség. Incidenciája kb 5-8%), azaz minden huszadik-tizenkettedik várandós nő közül egy esetében számíthatunk az előfordulására. Nagy a recidíva arány is: egy következő terhesség esetén 56-70% a visszatérés esélye.
Tünetek, diagnózis, terápia

A következők jellemzők :
1. A terhesség előtt vagy alatt nincs pajzsmirigy funkció zavar.
2. A posztpartum időszakban kóros TSH érték alakul ki (magas vagy alacsony).
3. Nincs emelkedett TSH receptor ellenes antitest szint.
Az anamnézisben gyakran szerepel 1. típusú diabetes, autoimmun betegség (pl SLE, reumatoid artritisz, Sjögren szindróma, ritkán Addison kór, de társulhat Basedow kórhoz is). Figyelem felhívó az anamnesztikus posztpartum depresszió, a korábbi PPT illetve a már régebbről ismert aTPO pozitivitás .
Típusos esetben a szülés után fájdalmatlan kis strúmát lehet megfigyelni. Leírták abortusz után is. Posztpartum kb 6-12 héttel enyhe hipertireózis alakulhat ki, mely rövid ideig tart, spontán szűnik. Tünetei megegyeznek az enyhe hipertireózis tüneteivel. Fontos az elkülönítés a Basedow kórtól: segíthet a TSH receptor ellenes antitest jelenléte, az esetleges exoftalmusz, a struma fölött észlelt zörej és surranás, sz.e. a radiojód felvétel (PPT esetén csökken). Az aTPO nem differenciál, hiszen Basedow kórban is lehet aTPO pozitivitás (mint ahogy az esetek 10-20%-ában a TSH receptor ellenes antitest is lehet pozitív PPT-ben! .
A posztpartum tireoiditisz, a gyakran kialakuló szubklinikus vagy manifeszt hipotireózis nagy klinikai jelentőségű mind az anya, mind a magzat szempontjából. A szűrés vonatkozásában még zajlanak az irodalmi viták, de legalább a veszélyeztetett csoportot vizsgálni kell addig is: a terhesség korai szakában (esetleg már a gyermekvállalás tervezése idején is) aTPO, TSH és bizonyos esetekben FT4 meghatározással. Manifeszt hipotireózis, de gyakran már szubklinikus hipotireózis esetén is FT4 kezelés javasolt. A levotiroxin terápia mérlegelése során külön érvet jelent az aTPO pozitivitás, a normál FT4 tartomány alsó sávjában lévő FT4 érték és maga a veszélyeztetett csoportba tartozás.
További vizsgálatot javaslok és oki, egyénre szabott kezelést ( a referencia értékük önmagukban nem sokat érnek, mert érvényesek 0 2 hónaposra és a 82 évesre egyaránt!)
Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-07 17:29:10
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja