SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

PCOS-ben szenvedek, 26 éves koromban diagnosztizálták nálam a betegséget UH alapján. Férjemmel olvastunk az adiponectin szintmérésről, mivel nem volt egyértelmű, hogy IR-el együtt jár-e nálam ez a betegség, most 180 g-os szénhidrát diétát folytatok, myo-Inozitolt, D-vitamint pótolok.

Azt tudjuk, hogy a petefészek termeli nálam az androgéneket, az andoszteridion mérés alapján. Az alábbi cikk is megerősíti ennek a tudományos hátterét: journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0080416

Kimérték nálam az éhgyomri Inzulin 4,6 mIU/L és Glükóz szinteket 4,6 mmol/L, a kalkulált HOMA-IR értékem 0.9 lett (ez a metforminnak is köszönhető), 57 kg és 174 cm magas vagyok. Ez még önmagában egy egészséges ember eredményének tűnne, kimérték nálam az Adiponectin szintet ami 8.1 ug/ml lett.

Férjem utánaolvasott és az eredeti cikkben https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27930544 az ADI index-et ADI = Adiponectin / (Nyugalmi vércukor * Nyugalmi Inzulin)-ként definiálták a kutatók, viszont ők ug/L-es értéket adtak meg, 0.67-et az IR-es küszöbre és 0.32-t a metabolikus szindrómára. Hiába, hogy referencián belül van ez egy alacsony érték, mivel ha kiszámoljuk ADI = 8.1/( 4.6 * 4.6) = 0.38 jön ki. Máshol is utánanéztünk https://www.medscape.com/viewarticle/470735 ott a 17 +- 6 ug/ml már alacsonynak számít a 30 ug/ml a normális érték.

Az endokrinközpontban is voltam, a prolaktinom is magas a 21-ik napon 815.9 erre szakorvosomtól Bromcriptin-t kaptam. a D-vitamin pótlás sikeres volt a normál tartományban van, a 3-ik napon az FSH 4.84 LH 3.84, 21-ik napon TSH 1.66, FSH: 2.53, LH 6.85, Prog 49.7 Metformint szedek 2 x 500 mg-ot.

Az alábbi cikkek támasztják alá a metformin hatásosságát:

Metformin treatment may increase omentin-1 levels in women with polycystic ovary syndrome.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20852028
Metformin increases the novel adipokine cartonectin/CTRP3 in women with polycystic ovary syndrome.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24152681

Férjem még talált egy frissen megjelent (2018 jan.) tanulmányt az adiponectin expresszió quercetinnel történő növeléséről: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29105398
egyeztettünk szakértővel és nagyon hatékony gátlószere a sarcoplazmatikus reticulumban talalhato Ca-ATPaz enzimnek.

Szeretnénk a segítségét kérni, hogy helyesen látjuk-e, hogy a mért alacsony adiponektin szint az oka a betegségnek, és az oki terápiát erre kell fókuszálni?

PCOS beteg esetén az áfonya, bár magas quercetin tartalommal rendelkezik, 60 dkg elfogyasztására lenne szükség 1 g quercetin beviteléhez, a szénhidrát 72,6 g emiatt nem illeszthető bele a PCOS diétába. De olcsóbban elérhető étrendkiegészítőként is.

Szeretnénk kisbabát vállalni a segítségét kérnénk, hogy vizsgáljunk-e még valamit, lehet-e még más akadály is?

A természetes módszereken kívül, pl. testmozgás, pl. a tökmag, pisztácia is növeli az adiponektin szintet. Van-e még más természetes támogatás ami a diétába illeszthető?

Válaszát előre is köszönjük.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm a leírtakat kiegészítéseket. A policisztás petefészek szindróma (PCOS) valóban a leggyakoribb endokrin rendellenesség nőkben. Ez a menstruációs zavar és a meddőség egyik gyakori oka. A genetikai és hormonális tényezők döntő szerepet játszanak a PCOS patogenezisében. Az alacsony progeszteronszint a PCOS-ban okozza az immunrendszer túlzott stimulálását, ami több ösztrogént termel, ami különböző
autoantitestek. Különböző autoantitesteket dokumentáltak a PCOS-ban, például anti-nukleáris (ANA), pajzsmirigy-ellenes, antiszpermás,
anti-SM, anti-hiszton, petefészek elleni és anti-szigeti sejt antitestek. Ezért a különböző PCOS-betegekben az autoantitestek váltakozó szintje és funkciója új lehetősége jelent ennek az összetett betegség kialakulásának megértéséhez és a kezeléshez.
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy szubklinikus diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat

Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Bár sok laboratóriumi vizsgálatot végeznek, az egyénre szabott diagnózis és kezelés általában ne, "úszható meg".

Ami a quercetin-t illeti kétségtelenül lényeges szabadgyökfogó hatású anyag.
A quercetin a növények zöld leveleiben is előfordulnak, de szinte csak valamilyen cukorhoz kötött formában. A szár, illetve a gyökerek felé haladva egyre ritkább az előfordulásuk, kivéve a hagymát. A fehér hagyma quercetin tartalma igen jelentős, 18 - 54 mg 100 grammra számolva, amelyet csak az áfonya tud felülmúlni a maga 154 mg / 100g -os értékével. Az áfonya tehát egy igazi quercetin bomba.A gyümölcsökben - leginkább az áfonyában, vörös szőlőben, paradicsomban, meggyben, bodzában, ribizliben - a nem flavonoid és flavonoid fenolok szabadon fordulnak elő, leginkább a gyümölcshéj alatt. Ezek flavonoid tartalma nem azonos minden évszakban: nyári hónapokban 4-5–ször !!!!több van bennük, mint télen.Ez az évszakos változás ugyanakkor bizonyos gyümölcsöket nem érint, így a körte vagy a vöröskáposzta mindig ugyanannyi flavonoid tartalommal bír az év minden szakában.
Az üvegházi növények flavonoid tartalma a hiányzó UV-B sugárzás miatt alacsony (!), pedig az szükséges a flavonok szintéziséhez. A tárolás, illetve a fagyasztás is többnyire csökkenti a zöldségek és gyümölcsök flavonoid tartalmát.

Egyénre szabott kezelést javaslok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-22 18:32:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja