SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!
Először is szeretném megköszönni, hogy szabadidejét nem kímélve önzetlen segítséget nyújt megtisztelő válaszaival!
Ismét a tanácsát szeretném kérni. 10 éve eltávolították a pajzsmirigyem nagy részét (baloldali totális, jobb oldali subtotal lobectomia). A műtétemet megelőzően, a második terhességem után Hashimoto thyreoiditis diagnosztizáltak. Gyerekkorom óta megnagyobbodott pajzsmirigyem volt, de problémák csak a második szülésem után jelentkeztek. A műtét óta L-Thyroxint szedtem. Az elmúlt 10 évben laboreredményeim és a közérzetem is rendben volt, panaszaim nem voltak. 2.5 éve született meg harmadik gyermekem. A szülést után egy évvel kezdődtek a panaszaim. Gyengeség, idegesség,feszültség, szédülés, bőrszárazság, puffadás, látásromlás, kimaradozó menstruáció, izzadás.
Jelenlegi labor eredményem 150 ug L-Thyroxin mellett: TSH: 1.15, (1.5 évvel ezelőtt még 9.43 volt), FT4: 1,96, FT3: 2,32. Felmerült a T3 pótlási igény.
Szeretném megkérdezni, hogy van-e olyan vizsgálat, amellyel megállapítható, hogy miért nem alakul át a szervezetemben a T4 T3-má? Lehet ez átmeneti zavar? Esetleg a stressz önmagában okozhatja-e? Amennyiben igen, Ön szerint megoldható-e a probléma a stressz kezelésével, elkerülve a T3 pótlást?
Tavaly a T3 pótlását alkalmaztuk, a labor eredmények akkor rendeződtek, és a tüneteim is átmenetileg csökkentek, de a panaszaim a terápia ellenére három hónap múlva újra visszatértek. Így, hogy most ismét felmerült a T3 pótlási igény a tapasztaltak alapján nem bízok abban, hogy megoldást fog nyújtani.
Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel: Gabriella
Tisztelt Gabriella!

Sajnálom a történteket. Ezért szoktam mondani, hogy ennek a betegségnek a kezelése nem olyan egyszerű, de....Egyénre szabott kezelés volna célszerű.....
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
A T4-ből a T3 képződése és hormontermelés szabályozása az egyes szervekben eltérő lehet.
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
1. A T4-t3 átalakulása stimulálásval
2. T3 adásával
Mielőbbi javulást kívánok.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-21 19:12:53
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja