SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Dr Balazs Csaba

Nemetorszagban elek itt csinalltattam magan uton egy Progesteron es Östrogen testet.az eredmenyt alul bemasolom.Kerdesem az lenne hogy azt olvastam ha mind ket ertek a herlyn van akkor is lehet östrogen dominancia mert a kettö egymashoz viszonyxitott erteket kell nezni.Nos en az eredmenyböl ezt nem tudom kioolvasni hogy egymashoz viszonyitva jo e vagy nem.Ha mindkettö jo akkor merre induljak el vagy mit lenne erdemes megnezetni?
Panaszaim: Faradekonysag,csökkent libido,ejszakai izzadas (ez valtozo majdhogynem evszakonkent),masodik -harmadik napon nagyon erös menstruacios verzes,hajhullas,szaraz bör,depressziv hangulat,alvaszavar
Egyszerüen nem tudom merre induljak el hogy ezek megszünjenek...
A tesztet a 21. napon csinaltam a luthealphase-ban.

2.1 Estradiol (Östrogen): 3,60 pg/ml

Ist mein Wert in einem normalen Bereich? Um herauszufinden ob sich Ihr Wert im Referenzbereich befindet, müssen Sie wissen in welcher Phase Ihres Zyklus Sie sich beim Test befunden haben. Je nachdem ändert sich auch die Konzentration des Hormons.
Zyklusphasen (betrifft nur Frauen): Ab dem 1. Tag nach der Menstruation (Follikelphase)

Eisprung (Ovulationsphase)

Zeit zwischen Eisprung und Menstruation (Lutealphase)

In den Wechseljahren (Postmenopause)
1,29 - 7,76 pg/ml


3,79 - 16,05 pg/ml

1,22 - 8,43 pg/ml


0,56 - 4,39 pg/ml
kleiner 2,50 pg/mlReferenzwert für Männer:

2.2 Progesteron (Gestagen): 190,44 pg/ml
Ist mein Wert in einem normalen Bereich? Auch hier müssen die Zyklus-Phasen betrachtet werden.
Zyklusphasen: Ab dem 1. Tag nach der Menstruation (Follikelphase)

Zeit zwischen Eisprung und Menstruation (Lutealphase)

In den Wechseljahren (Postmenopause)
19,60 - 86,50 pg/ml


99,10 - 332,60 pg/ml


58,00 - 193,30 pg/ml


Valaszat elöre is köszönöm.

Taralik Beatrix
Tisztelt Taralik Beatrix!

Köszönöm levelét. Sajnos a melléklekt laboratóriumi adatokból vizsgálat nélkül véleményt mondani nem szabad! Panaszainak sok oka lehet, az egyik valóban lehet az ösztrögén dominancia is.
Mi is az ösztrogén dominancia lényege?
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.
Ösztrogén:
Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja).Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért.A menstuációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik.Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti.Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is! Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.

Progeszteron
• Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
• Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
• A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
• Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
• Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
• Terméketlenség, meddőség
• Tüszőrepedés nélküli ciklusok
• Vetélés
• Premenstruális szindróma (PMS)
• Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
• Migrén, krónikus fejfájás
• Alacsony libidó
• Endometriosis
• Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
• Hüvelyszárazság
• PCOS - policisztás petefészek
• Korai menopauza
• Korai serdülőkor
• Pajzsmirigybetegség
• Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
• Magas vérnyomás
• Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
• Hajhullás
• Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
• Osteoporosis - Csontritkulás
• Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
• Magnézium hiány
Sajnos ezt a betegséget az emberiség maga idézte elő. A XX. században az ipari fejlődés, a vegyipar, a rá támaszkodó gyógyszeripar, egy soha nem látott fejlődést (?) produkált. Olyan növényvédő szerek, háztartási vegyszerek és élelmiszerek termelése kezdődött - hatalmas mennyiségben - amik egészségre gyakorolt hatását, hosszú távú következményeit nem mérték fel kellően. Voltak ugyan figyelmeztető hangok, de ezt mindig elnyomták (elnyomják) a billió-dolláros nyereségek, a profit hatalma. Erről a fontos kérdésről a Magyar Endokrin Társaság Kongresszusán és ezen a honlapon is szóltam.
Kezdődött a mérgezési hullám az ún. xenoösztrogénekkel. Ilyenek azok a vegyszerek, amelyek ösztrogén hatásúak és nagyon nehezen bomlanak le (évtizedek alatt!) és a zsír-szövetben raktározódnak. Nézzük a diethylstilbestrolt (DES). A DES-t 1938-ban szintetizálták és klinikai alkalmazását az USA-ban 1941-ben engedélyezték. Csak az USA-ban 1941-1971 között kb. 7-8 millió nő részesült DES kezelésben. Időközben kiderültek alkalmazásának súlyos káros következményei. A magzati korban a DES hatásnak kitett leány magzatoknál gyakoribb a reproduktív traktus rendellenessége, fokozott a kockázata a hüvely karcinóma, a méhen kívüli terhesség, a koraszülés, a vetélés és a meddőség kialakulásának. Folytatódott ez a folyamat a fogamzásgátló tabletták bevezetésével (világszerte), annak magas szintetikus ösztrogén tartalmával. Ráadásul a kozmetikumokba is olyan anyagokat tettek (pl. paraben), amelyekről utólag derült csak ki a női ösztrogén hormonhoz való nagyfokú hasonlatosságuk. Ez az arckrémek, testápolók, hidratálók, tusfürdők szinte állandó összetevője. Ezek a veszélyes anyagok a bőrünkön át hamarabb felszívódnak, mintha megennénk! Az élelmiszeripar "felfedezte" a szóját, és elárasztotta vele a világot. A szója 20 000-szeres mennyiségben tartalmaz un. fito-ösztrogént. Szerencsére ezeket a növényi eredetű ösztrogéneket sokkal könnyebben elbontja szervezetünk, ezért nem okoz olyan nagy problémát (pl. az ázsiai országokban, ahol a szóját nagy mennyiségben fogyasztják)
Hogyan lehet gyógyítani?
Cél: a harmónia, a hormonális egyensúly helyreállítása. A gyógyítás általában természetes progeszteron készítményekkel, egyénre szabott kezeléssel indokolt.
További vizsgálatot javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-03-16 11:50:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja