SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
47 éves nő vagyok, több mint 10 éve pajzsmirigy alulműködésem van. Az elmúlt 5 évben teljesen határértéken belül tudtam tartani az értékeimet. Túlsúlyom nem volt, mértékkel étkezem, laboreredményeim kiválóak. Káros szenvedélyem soha nem is volt.
Tavaly márciusban viszont a TSH-m felugrott 7,75-re (11.46 szabad T4). Munkahelyet váltottam, én annak tudtam be. Ekkor (még) egy szakorvos javasolta, hogy az addigi napi 100-as Euthyoxomat növeljem 125-re.
Júniusra az értékeim így változtak: 0,095 TSH, (15,23 szabad T4). A dózist innentől így módosította a körzeti orvos: egyik nap 125, másik 100.
Augusztusi értékeim így lettek 0,159 TSH (11.64 szabad T4). Az Euthoryxot ismét módosította: 100/100/125.
Októberi érték: 0,043 TSH (18,11 szabad T4). A körzeti orvosom annyit mondott, szedjek onnantól napi 100-at. Bár addig én mindig követtem az orvosaim utasítását, akkor mégis, önhatalmúlag tértem át (óvatosan) a napi 75-re. Decemberben pedig mégis ez lett a laboreredmény: 0,014 TSH (12,67 szabad T4). Nem erre számítottam, mintha a gyógyszer semmiben sem befolyásolná az értékeimet, azok csak zuhannak lefelé. Ráadásul hónapok óta.
Körzeti orvosom ebben semmi kivetnivalót nem talált, de én mégis inkább beutalót kértem az endokrinológiára. Ott közölték velem, hogy alulműködéssel ilyen értékeim egyszerűen nem lehetnek, ha mégis, akkor 1. vérvétel előtt bevettem a gyógyszert vagy 2. rosszul töröm a 100-as Euthyroxot. Első természetesen nem történt meg soha - főként, mert sok éve van ez a problémám és tisztában is vagyok vele, hogy vérvétel előtt nem szabad. Ha nem így lenne, az elmúlt több mint 10 évben sem lett volna soha normális a laboreredményem :-) Hogy mennyire töröm rosszul a tablettát... :-) én ezt nem hiszem, hogy megtörténhetne, amíg ép elmével ki tudom számolni, 25 az egy negyed, 50 pedig fél. :-)
A lényeg, hogy - bevallom - arra számítottam, az értékeim arra sarkallják a szakorvost, hogy (akár) le is állítja a hormon szedését. Az elmúlt hónapokban 3-5 kilót szedtem fel ráadásul, ezt egy egyáltalán nem indokló étrend mellett és az addigi 100-120-as vérnyomásom is gyakran volt 130-140 is akár - nyugalomban. Az addigi pontos ciklusom a probléma fennállása óta lassan elkezdett 3-5 napokat késni, novemberben ki is maradt.
Mindezek ellenére a szakorvos azt mondta, december és január folyamán továbbra is szedjem az addigi, napi 75 Euthyroxot. Kíváncsi arra, hogy mi történik velem, ugyanis ő még ilyent nem látott. Még annyit: vennem kellett 75-ös Euthoryxot - hogy ne kelljen törnöm :-)
Két hét múlva megyek vissza kontrollra. Természetesen nem tudom, milyen lesz a laboreredményem. Csak arra számítok, ha nem változtattunk gyakorlatilag semmin, az eredmény is hasonló lesz. Azt viszont pozitívumként említem, hogy miután elkezdtem egy intenzív edzés-sorozatot, a mensesem ismét megjött, tökéletesen időben, normál hosszúsággal és jellemzőkkel.
Doktor Úr, kérem, mondja el a véleményét az esetemről. Ha tanácsa is adódna, azt megköszönném. A fenti történetben a környék két szakorvosát már megemlítettem. Felkészültem arra is, hogy akár tovább kell majd mennem.
Köszönöm megtisztelő válaszát.
Üdvözlöm
Tisztelt Kérdező!

Éppen ma volt nálam egy kedves beteg, akinél hasonló ellentmondó eredményeket találtak! Az alábbiakat mondtam el neki.
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ez egy ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Egyénre szabott szakszerű kezelést javaslok, jó egészséget kívánva, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-01-11 18:48:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja