SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Egészségügyi dolgozó vagyok és a tanácsát szeretném kérni. 7 éve diagnosztizáltak nálam Hashimoto thyreoiditist, de terápiában csak 2014 óta részesülök (TSH: 11,04, FT4:0,99). Kezdetben L-THYROXIN HENNING 50 µg-ot szedtem, de a növekvő TSH érték miatt 75 µg-ra emeltük a dózist. Ezután évekig normál tartományban voltak az értékeim. Idén januárban kiderült, hogy kisbabát várok. A gyógyszert ugyanolyan dózisban szedtem és 3 havonta ellenőríztük az értékeimet, végig normál tartományban maradtak. Szülést követően (2017.09.30.) a 6 hetes kontroll során ismét labort vettünk (2017.11.24. TSH:0,01, FT4:1,69, FT3:4,4, ATPO:1166). Jelenleg szoptatok. Természetesen kértem időpontot szakvizsgálatra, januárra kaptam. A kérdésem az lenne, hogy addig ugyanúgy folytassam a 75 µg-os terápiát, vagy csökkentsem le 50 µg-ra?

Válaszát és segítségét előre is tisztelettel köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Nagy valószínüséggel a szülést követően kiújult autoimmun gyulladás állhat az eredményei hátterében.
A posztpartum tireoiditisz (PPT) ugyanis a leggyakoribb endokrin betegség. Incidenciája kb 5-8%), azaz minden huszadik-tizenkettedik várandós nő közül egy esetében számíthatunk az előfordulására. 1. típusú diabeteses betegeken a prevalencia ennek háromszorosa. Más autoimmun betegségben szintén fokozott mértékű az előfordulás. Nagy a recidíva arány is: egy következő terhesség esetén 56-70% a visszatérés esélye.
Tünetek, diagnózis, terápia

A következők jellemzők :
1. A terhesség előtt vagy alatt nincs pajzsmirigy funkció zavar.
2. A posztpartum időszakban kóros TSH érték alakul ki (magas vagy alacsony).
3. Nincs emelkedett TSH receptor ellenes antitest szint.
Az anamnézisben gyakran szerepel 1. típusú diabetes, autoimmun betegség (pl SLE, reumatoid artritisz, Sjögren szindróma, ritkán Addison kór, de társulhat Basedow kórhoz is). Figyelem felhívó az anamnesztikus posztpartum depresszió, a korábbi PPT illetve a már régebbről ismert aTPO pozitivitás .
Típusos esetben a szülés után fájdalmatlan kis strúmát lehet megfigyelni. Leírták abortusz után is. Posztpartum kb 6-12 héttel enyhe hipertireózis alakulhat ki, mely rövid ideig tart, spontán szűnik. Tünetei megegyeznek az enyhe hipertireózis tüneteivel. Fontos az elkülönítés a Basedow kórtól: segíthet a TSH receptor ellenes antitest jelenléte, az esetleges exoftalmusz, a struma fölött észlelt zörej és surranás, sz.e. a radiojód felvétel (PPT esetén csökken). Az aTPO nem differenciál, hiszen Basedow kórban is lehet aTPO pozitivitás (mint ahogy az esetek 10-20%-ában a TSH receptor ellenes antitest is lehet pozitív PPT-ben! .
A PPT okozta hipertireózis tireostatikus terápiát nem igényel (ilyen kezelés nem is lenne megfelelő, hiszen a sejtdestrukció következtében kiáramló hormon okozza a tüneteket). Szükség esetén béta-blockoló adható (propranolol, emellett szoptatni is lehet). Röviddel ezután hipotireózis jöhet létre, mely sokszor 1 évig is tart, azonban definitív is maradhat . Ezt a klasszikus lefolyást Stagnaro-Green szerint a betegek mintegy 25%-a követi, 32%-ban viszont csak a hipertireotikus fázis mutatkozik, 43%-ban pedig csak hipotireózis .
A gyógyszeres kezelés egyénre szabott módosítása előzetes vizsgálat után célszerű.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-16 12:51:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja