SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr,

Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi adatok utalhatnak e inzulinrezisztenciára? Ehgyomri cukor 4,2mmol/L éhgyomri inzulin 2,4 uU/ml, 120 perces cukor 3,1mmol/L, 120 perces inzulin 29,90 uU/ml... A Tsh-m augusztusban 2,5 volt most 1,9 nem tudom hogyan és mitől változik ez az érték mert én nem szedtem rá semmit . Gyermeket szeretnénk, de már 39 eves vagyok és bizony elindult egy folyamat a változókor felé tartok tehát sok időm nincsen. Szedhetek e jód tartalmú terhesvitamint Ön szerint? Illetve a fenti értékek adhatnak e okot aggodalomra? Válaszát megköszönve maradok tisztelettel, Kanalas Mónika
Tisztelt Kanalas Mónika!

Nagy valószínűsággel ezen értékek alapján nincs inzulin rezisz-tenciája.Hozzá kell tennem, hogy a vércukorterhelés, az un. OGTT kellemetlen szövődményei elkerülhetők, ha a vérvizsgálat során az adiponektin mértékét ellenőriztetjük. Az adiponektin egy hormon, amely fokozza az izmok szénhidrátot energiává alakító képességét; segít, hogy a test hasznosíthassa az inzulint az energiaforrásoknak (például a glükóznak) a sejtekhez való eljuttatására.
Az adiponektin, az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számított adiponektin index ez alapján alkalmasnak bizonyult az IR és a metabolikus szindróma értékeléséhez. A jó hír, hogy ez nem pusztán egy érdekes kutatási eredmény, hanem már hazánkban, nálunk is elérhető előzetes vizsgálat után.
Amennyiben gyulladásos, autoimmun pajzsmirigybetegsége kimutatható, akkor a szervetlen jód tartalmú készítményeket nem javaslom.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
További részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-03 17:34:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja