SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

2 évvel ezelőtt kiderült gyomor probléma során vérvétel miatt enyhe TSH emelkedés, amit azóta folyamatosan kontrolláltak. Vérvételek eredményei: 2015. 08.15 TSH:5,71 2015. 09.10. 4,08, 2016.03.09. TSH:4.99 , 2016.06.08. TSH:7.53 ATPO: 24,55 2016.11.10: TSH: 4,2 2017.04.26 TSH: 6,66 T3: 3,8 T4: 15,4 ATPO: 15,91 Fordulat következett 2017.09.20.án amikor többedik reggeli remegéses rosszullét után háziorvoshoz mentem, és még aznap vérvétellel kontrolláltak - ahol TSH: 0,21, T3: 5,4 T4: 21 - viszont enyhe vérszegénységet és EKG eltérést állapítottak meg, amire Betaloc Zok tablettát kaptam, amit 1 hónapig szedtem, amíg a kardiológiai kivizsgálásom nem történt meg, ahol a mitrális billentyű kis eltérését állapították meg. Emellett a vérszegénység miatt centrum tablettát szedtem. A tabletta szedést leállították, jelenleg már nem szedek semmit és a multivitamint is elhagytam jódtartalma miatt. 1 hétre rá esedékessé vált a szokásos pajzsmirigy vérkép kontroll, ahol az értékek: TSH:74,4 T3: 2,2 T4: 7,4 volt. Ez akkora eltérés volt, hogy a vérképet ismételten megnézték 2017.11.22 -én, amikor TSH: 62,19 T3: 3,5 T4: 9,2 Gyógyszert eddig nem szedtem. Okozhatott-e a Betaloc ZOK tabletta ekkora eltérést a vérképemben? Panaszom nem volt az akkori remegéstől, szívdobogástól eltekintve, és jelenleg sincs. Igyekeztem jódszegényen táplálkozni orvosi javaslatra, de én erről se vagyok meggyőződve már, hogy helyes. Nem értem a betegség miben létét, mivel a vérképek alapján nem autoimmun, sem a pajzsmirigy UH-n eltérést nem láttak. Most Euthyrox tabletta szedését javasolták 50 mikrogrammot, miközben inkább fogytam, nagyon aktív vagyok, semmilyen alulműködéses tünetem nincs. Kérdéseimre nem kaptam választ a szakrendelésen, miszerint okozhatja-e ezt az eltérést a plusszban bevitt jód vagy és a Betaloc Zok 1 havi szedése, helyre állhat-e magától, ha 2 hét alatt ezek elhagyása már ekkora javulást eredményezett. Ha elkezdem szedni a gyógyszert, akkor nem pont ártok a pajzsmirigyemnek, aminek innentől nem kell már termelnie a hormont, amit ugye magasabb TSH szint mellett - de eddig meg tudott tenni. Teljesen össze vagyok zavarodva, kérem adjon tanácsot. Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Nem csodálom, ha össze van zavarodva. A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Fontos: a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.


Mi a leggyakoribb ok, amely befolyásolhatja a TSH értéket?

Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital. Fontos: egyes vitaminok!
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Mindenek előtt a támában járatos szakember megkeresését, a panaszok összegzését, célzott vizsgálatok elvégzést és oki kezelést javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-25 15:01:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja