SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Nemrégen pajzsmirigy-uh-n kiderült mindkét lebenyemben göbök találhatók,a legnagyobb a bal lebenyemben található 3*2-cm-es,amely már nyomja a légcsövemet.Az endokrinológus főorvos úr aspirációs biopsziára és szcintigráfiára küldött.
A cytodiagnosztikai lelten a következők állnak: "Mikroszkópos leírás: a készült kenetekben közepesen sűrű kolloidos háttérben elszórtan vagy kisebb csoportokat alkotva látszanak follicularis hámsejtek közepesen nagy maggal,keskeny plazma szegéllyel,atypia nélkül,háttérben 1-1 széles,szemcsés citoplazmájú kicsiny magvú sejt."

A szcintigráfia eredménye: "Leírás: Normálisnál nagyobb ,asszimetrikus pajzsmirigy,amely a középvonalban helyezkedik el,kontúrja bal oldalon szabálytalan,alsó széle ülő helyzetben kb.a jugulum, vonaláig ér.Az aktivitás eloszlása egyenetlen.A bal lebeny alsó kétharmadábanegy kb.3cm-es,csökkent aktivitású terület látszik.
Összefoglaló vélemény: Bal lebenyben hideg göb.Asp.cyt javasolt,illetve lehetőség szerint előtte MIBI szcintigráfia is ajánlott"

A főorvos azt mondta,hogy 80%-ban biztos a műtét,ami ellen nem tiltakozóm,mivel most a túlműködés miatt állandóan éhes vagyok,és fáradt is.
Csak december elejére kaptam időpontot az orvosomhoz.

A kérdésem az volna,hogy a cytológia lelet alapján van-e esély rákra(tudom hogy jól kezelhető és túlélhető)?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Durucz Melinda
Tisztelt Durucz Melinda!

Ez a cytológiai lelet jóindulatú elváltozást mutatott az FNAB alapján. A pajzsmirigy túlműködésre utaló jelet nem láttam a leírtakban. Biztosnak látszik, hogy ez az elváltozás kezelhető, sőt...rádio-frekvenciás abláció is végezhető.
A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére. Az RFA egy olyan minimálisan invazív kezelési eljárás, amely során egy vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket. Minimálisan invazívnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek kivitelezéséhez nem szükséges a beteg számára megterhelőbb, nyitott, vágással járó műtét. A rádiófrekvenciás abláció nagyon biztonságos módszer, de mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is vannak lehetséges szövődményei. A témában több tanulmány is készült, a komplikációk aránya alig több mint 1%.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-19 13:17:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja