SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

37 éves nő vagyok. Férjemmel babát szeretnénk, így elmentem nőgyógyászati vizsgálatra, ahol az orvos az alap vizsgálat mellett elküldött vérvételre is, ahol meg kellett mérni nemi hormonokat (FSH, LH, prolaktin, ösztradiol, tesztoszteron), valamint TSH-t is. Ez utóbbi értéke 0,01 mIU/L lett (ref. 0,550-4,780), mellette a T4 szabad frakció 26,680 pmol/l (ref. 11,500-22,700) , a T3 szabad frakció 9,140 pmol/L (ref. 3,500-6500).

Mikor visszamentem konzultációra, az orvos egyből továbbküldött endokrinológiára, sürgősségi beutalóval. A nőgyógyász szerint az extrém alacsony TSH okozhatta a július óta tartó menstruációs zavaraimat. Azt is mondta, hogy rosszul működő pajzsmiriggyel nem altathatnak, pedig lehetséges, hogy nekem szükségem lesz rá a közeljövőben egy konizációs műtét miatt.

Az endokrinológián ránéztek a leletre, és egyből kiírtak napi 3x1 Methothiryn és mellé Huma-Pronol tablettát. Ez utóbbit arra alapozva, hogy az orvos a csuklómra helyezett kezével kb. 5-10 másodperc alatt megállapított egy 120-as pulzust. Azóta vettünk itthonra vérnyomásmérőt, amivel minden alkalommal 96/60 körüli értéket mérünk, 60 körüli pulzussal.

A fenti tablettákat október 20-a óta szedem. Október 30-án ismét elmentem vérvételre, mintegy kontroll gyanánt, amikoris 1,140-es TSH értéket mutatott a leletem. Szintén 20-án voltam vérvételen TRAK és anti-TPO miatt, ezeket november 3-án tudom átvenni. Ultrahangra időpontot november 21-ére tudtak adni.

Bevallom, hogy nagyon félek a Methothiryn mellékhatásaitól és esetleges májkárosodástól. A gyógyszer szedése után néhány nappal már éreztem fájdalmat a májam környékén, és néhány napja már szédülök is, gyakran álmos vagyok, ami előtte nem volt jellemző rám.

A következő kérdéseim lennének Dr. Balázs professzor úrhoz:
- Egy egyszeri TSH érték indokolja ezt a (számomra) durva gyógyszert?
- Ingadozhat ennyire a TSH érték 1-2 hét alatt?
- Merjem csökkenteni a gyógyszerek adagját? Új időpontom csak december 7-re van.

Előre is hálás köszönetem a professzor úr szakértő segítségéért!
Tisztelt Kérdező!

Valószínüleg gond lehet a pajzsmirigyének működésével panaszai alapján. Mindenek előtt a klinikai tünetek kiváltó okát kellene megvizsgálni és azt kezelni. Tehát nem a leleteket, hanem a beteget célszerű kezelni!
Értelemszerűen vizsgálat nélkül terápiás javaslatot nem adhatok, de azt írhatom, hogy a legalább 7 dolog, ami befolyásolja a TSH szintet
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni. Lényeges, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.

Mi befolyásolhatja a TSH értéket?

Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontos továbbá, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”

Továbibi vizsgálatot és egyénre szabott oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-02 16:33:38
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja