SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor úr!

A bél renyheségben mely hormonokat kell vizsgálni?

Illetve a szexuális vágynál ?

Köszönöm a kedves válaszát!
Kedves Kérdező!

A pajzsmirigy és a libidó és bélrendheség között összefüggésre már korábban is több klinikai megfigyelés utalt. Saját klinikai élményem volt, amikor egy 30 év körüli asszony megkeresett, akit pajzsmirigy betegsége miatt kezeltem. Autoimmun eredetű pajzsmirigy túlműködése volt és ezért kezdtem el gyógyítását.
Bizalmasan közölte velem egy napon, hogy „tessék segíteni, mert elhagy a férjem!”. „A helyzet az – tetszik tudni -, hogy én olyan szexuális igényeket támasztok vele szemben, amit nem tud teljesíteni…” Megnyugtattam, hogy a betegség javulásával ez meg fog oldódni, akkor megnyugodott. Sajnos a kért kontroll időpontban nem jelent meg, s ekkor már a pajzsmirigy csökkent működésének minden jele észlelhető volt. Fő panaszát azonban az jelentette, hogy a férje ismét válni akar, de most már azért, mert az ő libidója csökkent olyan mértékben, hogy kerüli társával a szexuális kapcsolatot.
Az utóbbi évek kutatásai egyértelmű bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy mindkét nemben csökken a szexuális aktivitás a pajzsmirigy alulműködése esetén.                                          
Mi a teendő? A fenti tünetek esetén tisztázni kell, hogy pajzsmirigybetegség fenn áll-e. A fizikális vizsgálat mellett a legfontosabb hormonális és immunológiai tesztek mellett a pajzsmirigy izotópos, illetve ultrahangos vizsgálata lehet indokolt.
A kezelés a hiányzó hormonok bevitelében áll. A hatás néhány héten belül jelentkezik, s ezt követően kell a további szabályozása ("finomhangolása") a pajzsmirigy hormonoknak. Amennyiben autoimmun gyulladás is fennáll, akkor egyéb kiegészítő biológiai kezelés válhat indokolttá. Amerikai kutatók a libido teljes visszatérését észlelték azokban a betegekben, akikben a tünetek hátterében a pajzsmirigy csökkent működése állott. Szükséges azonban megjegyeznünk, hogy a libidó rendkívül összetett biológiai folyamat, amelynek egyes típusai vezethetők vissza a pajzsmirigy megbetegedéseire. Érdekes és fontos, hogy a nők libidójának létrejöttében a férfi hormonnak (tesztoszteron), a mellékvese hormonjának (dehidroepiandoszteron) meghatározó szerepük van. Gondot okozhat a depresszió elleni gyógyszerek tartós szedése, a tartós stressz, továbbá a megszakítás nélkül adott hormonális fogamzásgátlás.
A libidó kedvezőtlen alakulása (leggyakrabban csökkenése) gondos endokrin kivizsgálást igényel, amelynek része a tünetek, előzmények megbeszélése, a hormonok meghatározása és a kezelés elindítása, ellenőrzése.
Oki kezelést javaslok:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-16 12:59:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja