SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
56 éves nő vagyok, Hashimotom van. Két gyerekem van, 32 és 34 évesen szültem őket. Mindkét terhességem tervezett volt és mindkét esetben 3 hónapon belül teherbe estem. Hajhullást először akkor tapasztaltam, amikor a kisebbik fiam egy-másfél éves volt. Azóta a hajhullás jött és ment de sose volt vészes.
Kb 20 éve derült ki, hogy parlagfű allergiám (és emiatt asztmám) van.
A hashimotot 15 éve diagnosztizálták, azóta járok endokrinológushoz. Amikor kiderült a Hashimoto, azt reméltem, hogy a fáradékonyság, álmosság, lassultság, fázékonyság, ami már évek óta megvolt, majd elmúlik a kezeléstől. Enyhültek a tünetek, de soha nem szűntek meg. A klimax korán lezajlott, 50 éves korom óta nincs vérzésem. Egész életemben mindig jól aludtam, de a klimax után ez megszűnt. Éjszaka 2-3-szor felébredek, aztán vagy el tudok újra aludni, vagy nem. Néha 2 órát is ébren vagyok, mielőtt újra el tudok aludni. Körülbelül egy éve nagyon elkezdett hullani a hajam, elől úgy, ahogy a férfiak kopaszodnak, de mindenhol máshol is hullik. Nagyon (az addiginál sokkal jobban) fáradékony lettem, sokkal jobban kezdtem fázni és a memóriám is leromlott. Nagyon nehezen tanulok meg bármit, és egyre lassabb vagyok, ez a foglalkozásomban (informatikus vagyok) komoly probléma. Egyenlőre még el tudom látni a munkámat, de néha már félek, hogy ha így folytatódik, elvesztem az állásomat.
Tüneteimre endokrinológusom előírt egy kivizsgálás sorozatot, labor, kardiológia, nőgyógyászat, orr-fül-gégészet, hasi ultrahang, fogászat. A kardiológia magába foglalt terheléses EKG-t, 24 órás vérnyomásmérést, 24 órás Holtert. A kardiológus-belgyógyász még vércukor terhelés is csináltatott.
Minden vizsgálat negatív lett. Az egyetlen eltérés a vérképben van: hemoglobin 115, MCH 26, MCHC 308. Felhívtam a kardiológus-belgyógyász figyelmét, hogy a hemoglobinom 15 éve az alsó határ
közelében vagy kicsivel az alatt van. Azt mondta, ez nem vashiány, mert a vasraktárak rendben vannak.
Önszorgalomból elmentem bőrgyógyászhoz, ő azt mondta, enyhe anémiám van (nem tudom, hogy a vashiány és azanémia ugyanaz vagy különböző dolog?), szedjek vasat és cinket.
Néhány hete szedem a vasat és a cinket, de csak nagyon lassan mertem növelni az adagot a székrekedés és az emésztési problémák miatt (heti 2 alkalom, heti három alkalom, heti öt alkalom, maajd mindennap). Egyenlőre étvágy növekedésen kívül nem tapasztalok semmilyen változást.
Endokrinológusom a negatív leleteket látva szöveti transzglutamináz vizsgálatot írt elő (hátha lisztérzékenység miatt bizonyos tápanyagok nem szívódnak fel), ennek eredménye még nincs meg, valamint memória ambulanciára és pszichiáterhez küldött (hátha rejtett depresszióm van).
Professzor Úr véleményét szeretném kérni.
Tisztelettel
V. N.
Tisztelt V. N.!

Sajnos, a klimax endokrinológiai és immunológiai változásai komoly tüneteket okozhatnak.Ilyenkor a kezelés korrekciójára kerülhet sor. főleg akkor, ha alvászavarok is jelentkeznek. Az alvással kapcsolatos panaszok – álmatlanság, nappali aluszékonyság, alvás közben fellépő mozgások, légzészavarok – általában sajátos klinikai tünetegyüttesek részei. Az önálló alvászavarok ritkábbak, főként ilyenkor merül fel az alvásbetegség gyanúja. A beteg kikérdezésekor fény derülhet az álmatlanság hátterében álló szorongásra, nyugtalanságra, hangulati nyomottságra, esetleg patológiás gondolatokra, pszichológiai vagy pszichiátriai zavarra. Az alvást megzavaró fájdalomszindróma esetén a fájdalom okának tisztázása a feladat. Károsodhat az alvási folyamat a központi idegrendszer degeneratív betegségeiben: Parkinson-szindrómában és a dementia különböző formáiban. Nappali aluszékonyság-szindrómát, az ismert alvási rendellenességeken – alvási apnoe szindróma, idiopathiás hypersomnia – kívül okozhat még kialvatlanság, gyógyszer- és droghatás, hypothyreosis és egyéb anyagcserezavarok, központi idegrendszeri folyamatok. A gyermekeknél és fiatal felnőtteknél észlelhető éjszakai járkálás, többnyire az elalvás utáni egy-két órában somnambulismusra utal, amely általában önálló rendellenesség. Az idősebb korban megjelenő éjszakai járkálás, zavartság többnyire súlyos anyagcsere-betegség, agyi hypoxia tünete. Ehhez a csoporthoz tartozik az idősebb férfiakra jellemző REM-magatartászavar, amelyet az esetek egy részében neurodegeneratív betegségek tünetének, néha előhírnökének tartanak.
Az alváspanasz is széles körű orvosi figyelmet, körültekintést igényel. Tisztázni kell az alvási szokásokat, az életmódot, a gyógyszer és élvezeti szer használatát, fel kell mérni a beteg szomatikus és pszichés állapotát, így számos fizikai és pszichiátriai betegségre derülhet fény. A szervei panaszok egyénre szabott alkalmazása, ill. korrekciója indokolt lehet.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-08-19 12:58:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja