SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professszor Úr!

5 éve diagnosztizált Hashimoto-m és számos nemkívánatos tünetem van, annak ellenére, hogy a javasolt hormonpótlást becsülettel alkalmazom. Ezért be is jelentkeztem Önhöz, október elejére van időpontom.
Addig is igyekeztem a végére járni a problémáknak, ezért az endokrinológusom ellenőrizte a hormonjaim szintjét, a ciklusom 3. napján.
Ennek értékei a következők:
Re. Cortisol: 15.70 ug/dl
FSH: 8.2 mU/mL
LH: 1.5 mU/mL
Prolactin: 10.61 ng/mL
Estradiol: 46 pg/mL
TSH: 1.58 mIU/L
DHEA-szulf: 121.20 ug/dl
TESZ: 0,16 ng/ml
ACTH: 33.36 pg/mL

Jelentleg 87,5 mikrogramm Euthyrox-ot szedek naponta.
Azt olvastam, hogy a barátcserje kivonata sok esetben mérsékelni, vagy megszüntetni tudja a kellemetlen PMS szerű tüneteket.
A véleményét szeretném kérni a találkozásunkig, hogy hormonpótlás mellett szedhetem-e és ha igen, akkor melyik készítményt ajánlja?

Köszönettel és üdvözlettel:
R.Tímea
Tisztelt R.Tímea!

Az autoimmun pajzsmirigygyulladásoknak több formája ismert, az egyik a Hashimoto thyreoiditis. Valában több tünet is társulhat ehhez a betegséghez, többek között premnestruáció szindróma.
Mi is ez?
A nők gyakorta éreznek érzelmi és testi tüneteket a havivérzést megelőzően. Ezeket nevezzük összefoglaló néven premenstruációs tünetegyüttesnek (szindrómának). A havivérzés közeledtével jelentkező tünetegyüttesben ma már több, mint 150 féle panaszt tartanak nyilván. Ilyenek az emlőérzékenység, hányinger, ingerlékenység, szorongás.
Előfordulás
Premenstruációs panaszokat a hormonálisan aktív nők közel 80%-a tapasztal. 20-40%-ban a panaszok jelentősek, rontják az életminőséget, az esetek 2,5-5,0 %-ában pedig átmeneti munkaképtelenséghez vezetnek. Gyakrabban fordulnak elő vérzési rendellenességek, valamint szorongásos kórképek, depresszió egyidejű fennállása esetén.
Okok
Minden kétséget kizáróan nem egyetlen kórokra vezethető vissza. Kialakulásában hormonális, genetikai, táplálkozási és viselkedési tényezők játszhatnak szerepet. Az alábbiakban a lehetséges okokat részletezzük:
Hormonális tényezők:
A havivérzés közeledtével az ösztrogének és a progeszteron szintje csökken. A tünetek ezzel párhuzamosan jelentkeznek. A tüszőrepedés rendszeres elmaradása és/vagy sárgatest-elégtelenség esetén is gyakoribb és súlyosabb az állapot. A hormonális egyensúlyhiány szerepére utal az a tény is, hogy a kiegyensúlyozott hormonkínálatot biztosító fogamzásgátló tabletták sok esetben kedvezően befolyásolják a tünetek gyakoriságát és súlyosságát.

A táplálkozás szerepe:
Az asszonyok többsége a táplálkozás megváltoztatásával csökkenteni képes a PMS tüneteit. Bizonyos ételek és italok kerülése a tüneteket sokkal elviselhetőbbé teheti.A vér alacsony cukorszintje (hipoglikémia) gyakorta előfutára a PMS-szindróma kibontakozásának.
Depresszió: Mivel az asszonyok többségénél a PMS meghatározó tünete a depresszió, jogos a feltételezés, hogy depressziós egyéneknél a PMS könnyebben alakul ki. Egy jelentős nemzetközi tanulmány szerint a PMS-ben szenvedők 57-100%-ánál már fordult elő depressziós epizód, szemben a PMS-ben nem szenvedők 0-20%-os arányával.
Tünetek:
Mentális problémák: csökkent koncentrációkészség, döntésképtelenség.
Fájdalmak: fejfájás, emlőérzékenység ízületi és izomfájdalmak.
Idegrendszeri problémák: álmatlanság, aluszékonyság, étvágytalanság, bizonyos ételek túlzott kívánása, fáradtság, levertség vagy éppen mozgás és beszédkényszer ("agitáció"), a nemi késztetés megváltozása, ügyetlenség, szédülés, hangyamászás érzése
Gyomor-bélpanaszok: hányinger, hasmenés.
Vegetatív zavarok: erős szívdobogás-érzés ("palpitáció"), fokozott verejtékezés.
Só- és vízvisszatartás: puffadás, testsúly-növekedés, csökkent vizelet-elválasztás.
Bőrpanaszok: akne, zsíros bőr és haj.
Diagnózis
A PMS kórismézése bonyolult az okok ismeretének hiánya és más betegségekre is jellemző, nehezen elkülöníthető tünetei miatt. A panaszok ciklusos előfordulása döntő a diagnózis felállításában: menstruáció közeledtével erősödnek, majd a havivérzés jelentkezésével megszűnnek.
A ciklusosság felismerése céljából menstruációs naptárt kell vezetni, amibe az egyes napokon tapasztalható tüneteket egyenként fel kell jegyezni. A panaszokat több hónapon át célszerű megfigyelni. Ha ugyanis csak szórványosan észlelhetők, valószínűleg nem PMS-ről van szó.

A diagnózis másik kulcsa a PMS-hez hasonló más kóros állapotok kizárása, így:

Meg kell vizsgálni a pajzsmirigy működését.
Ki kell zárni a havivérzés és a peteérési ciklus rendellenességeit, valamint az endometriózist.
A depresszió eredetének tisztázása pszichiáter szakorvos feladata.
Kezelés
A kezelés célja a tünetek enyhítése, mely mozgásterápiával, a táplálkozási szokások megváltoztatásával és gyógyszeres kezeléssel lehetséges.
Mozgásterápia: A rendszeres testmozgás mélyreható hormonális változásokat idéz elő, mely kihatással van a menstruációs ciklusra is. A rendszeres testmozgást végzőknél a szorongás és a depresszió jóval ritkább és enyhébb. Az ajánlott mozgásmennyiség heti 3 alkalommal 20-45 perc. A mozgás lehet hagyományos sporttevékenység (úszás, kerékpározás, kocogás, stb.), de lehet ház körüli teendő, kertészkedés is. Amerikai tudósok még azt is kimutatták, hogy a kerti tevékenységek közül a leghasznosabb pszichés és fizikai mozgás a gereblyézés. Fontos, hogy a mozgásmennyiség jól adagolható legyen, ne terhelje túl a szervezetet, ne okozzon kimerültséget.
Táplálkozás: A megfigyelések szerint jót tesz, ha az érintett a menstruáció közeledtével több teát iszik és több szénhidrátot fogyaszt. Utóbbit magyarázhatja, hogy a megnövelt szénhidrát-fogyasztás növeli az agy szerotonin termelését, aminek hiánya depresszióban, szorongásban mutatkozhat meg. A vitaminok közül főként a B6-vitaminnak lehet szerepe a PMS tüneteinek enyhítésében. Ezzel szemben csökkenteni kell az alkohol, koffein, kristálycukor, tejtermékek és állati eredetű zsírok fogyasztását.
A környezeti stressz csökkentése sokszor nem egyszerű feladat. Érdemes pszichológus vagy pszichiáter szakvéleményét kikérni.

Gyógyszeres kezelés: a kiváltó októl függ. A barátcserje az esetek egy részében hatásos lehet.
Vizsgálatra várom, mielőbbi javulást kívánok,
tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-08-04 08:46:14
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja