SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr !

Az alábbi témában szeretném a segítségét - véleményét kérni:
2015.07.23-án műtöttek pajzsmiriggyel, amikor is -állítólag - mindkét oldalon eltávolították a pajzsmirigyet.
Azóta járok ellenőrzésekre, szedem - jelenleg - a 0,75ug L-Thyroxint.
Mi lehet az oka, hogy az ultrahangok alapján nő mindkét lebeny mérete és újból göbök jelentek meg mindkét oldalon.
Véleményét szeretném kérni a thermoablációval kapcsolatosan. Ugyanis beszéltem az intézménnyel, ahol a göb eltávolítást végzik. Tudom, hogy csak jóindulatú göbök eltávolítására van lehetőség, de vinni kell a jóindulatúságról szóló leleteket. Azzal is tisztában vagyok, hogy ezután a thermoabláció után is van esély a kiújulásra.
Az ellenőrző dr-nő nem javasolja, ezt a megoldást.

Félek , mive a műtét során találtak két göböt, ami a mellékelt leleten le is van írva.

Mellékelek egy leletet, ahol az eredményeimegy része látható.

Az FT4 eredménye: 1,25ng/dl 2017.06.09. tart. érték: 0,932 - 1,71
1,36 ng/dl 2017.03.09.

Amennyiben úgy gondolja, szívesen elmennék Önhöz, annál is inkább, mert nem szeretnék újból műtétet.

Tisztelettel és köszönettel. Marika
Tisztelt Marika!

Nagyon aktuális kérdést vetett fel. Sajnos a műtétek után a bennmaradt pajzsmrigyben újabb göbök növekedhetnek. A probléma az, hogy a göbök kialakulásának okát gyakran nem tisztázzák. Az ún. radiofrekvenciás eljárásra van lehetőség, de előtt valóban fel kell mérni az Ön aktuális állapotát.
Rádiófrekvenciás abláció (RFA)
A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére. Az RFA egy olyan minimálisan invazív kezelési eljárás, amely során egy vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket. Minimálisan invazívnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek kivitelezéséhez nem szükséges a beteg számára megterhelőbb, nyitott, vágással járó műtét. A rádiófrekvenciás abláció nagyon biztonságos módszer, de mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is vannak lehetséges szövődményei. A témában több tanulmány is készült, a komplikációk aránya alig több mint 1%.
Intervenciós radiológia helye a mai medicinában
Az intervenciós radiológia olyan klinikai irányzat, amely hagyományos műtéti beavatkozás, a testüregek megnyitása nélkül végez sejt- vagy szövetmintavételt, hajt végre gyógyító vagy diagnosztikus eljárásokat. Kivitelezéséhez képalkotó irányítást használ (CT, MR, ultrahang vagy fluoroszkópia). A radiológiának ez az ága az elmúlt időszakban rendkívül sokat fejlődött, mint külön szakma foglal helyet a gyógyításban.Közép-Kelet Európában egyelőre kizárólag Magyarországon végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek (strúma) rádiófrekvenciás ablációval történő, nyitott műtét nélküli kezelését. Hatalmas előrelépés a medicinában, hogy a pajzsmirigy jóindulatú göbjei is kezelhetők altatás, és a nyaki terület felnyitása nélkül, ambulánsan. Nem csak belföldről, hanem a régióból is egyre több beteg veszi igénybe a módszert, amely kiválthatja a hagyományos műtéti technikákat. A szakemberek szerint az eljárás hamar el fog terjedni a hazai egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban.
Bejelentkezés:info@endokrinkozpont.hu

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-07-15 18:34:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja