SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Prof. Úr!

32 éves nő vagyok. 14 éves korom óta foltos hajhullásom van, de volt 7 év tünetmentesség. Miután megszületett a kisfiam (1,5 éve) a szülés utáni 4-5 hónapban újra visszatért a foltos hajhullás, viszont most hatalmas hajveszteség kíséretében. (Majdnem az egész hajamat elveszítettem.) Voltam endokrinológusnál a TSH, T3, T4-nél nincs eltérés, viszont az antiTPOnál van egy kicsi, ott 62,3 Iu/mL <35,00. Ezt idén márciusban nézte az endokrinológus, szerinte lezajlott gyulladásról van szó. Az anyukám pajzsmirigy alulműködő beteg, (autoimmun) és Letroxot kap rá. Nekem egyenlőre Szelén tablettát javasoltak és augusztusban megyek újra kontrollra. A laborban további eltérések: alacsonyak: fehérvérsejtszám (4), Lymphocita(1,4), Koleszterin (1,13) Vas (8,4) a GOT (43) és GPT (36) pedig magasak enyhén. Amikor elkezdődött a hajhullás egy komolyabb torokgyulladásom is volt, ami kicsit későn lett kikezelve antibiotikummal. A nyakam jobb oldalán a nyirokcsomó nagyon kemény volt, duzzadt, picit még azóta is érzem. A fehérvérsejt szám egyébként már 2012 óta ilyen alacsony, nem akar emelkedni. Kérem írja meg szakértői véleményét a betegségemmel kapcsolatosan (ha lehet annak nevezni), és hogy milyen vizsgálatok szükségesek még Ön szerint pl. CRP-t nézessek-e?vagy egyéb labort ami fontos lehet az én esetemben? Lehetséges hogy ez rejtett pajzsmirigy probléma? Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel!
Tisztelt Kérdező!

A tünetének leírása pontos és sokakat érint. Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
• A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
Mit kell méd tudnia?
A haj- és szőrszálak növekedése több fázison megy keresztül a növekedési szakasz után ún. átmeneti szakasz következik, majd a nagyjából 3 hónapos nyugalmi fázis során a hajhagyma elszarusodik, és végül a hajszál kihullik. Hajunk nagyjából 5-10%-a van nyugalmi szakaszban, ami azt jelenti, hogy a fejünkön lévő nagyjából 100 ezer hajszálból napi kb. 100 kihullása teljesen természetes. A terhesség alatt megnövekedett ösztrogén- és progeszteronszint hatására a szokásosnál több hajszál kerül növekedési szakaszba, emiatt a haj dúsabb lesz és gyorsabban nő, a szülés után viszont, ahogy a hormonok szintje normalizálódik, visszaáll a hajszálak életének normális üteme. Emiatt fordul elő, hogy a szülés utáni kb. 3. hónapban a kismamák rémülten tapasztalják, hogy hajuk nagyobb mennyiségben kezd el hullani – ez azonban nem kóros jelenség, de ha valaki zavarónak találja, könnyen tehet ellene.
A postpartum thyreoiditis jelentősége az, hogy idejében történő felismerésével sok kellemetlen és felesleges vizsgálat elkerülhető a betegség gyógyítható. Sajnos az esetek egy részében a lefolyás nem kedvező a szülést követő egy éven belül kialakuló átmeneti vagy végleges pajzsmirigy−diszfunkció. A betegség egy korábban is fennálló autoimmun thyreoiditis akut fázisa, ami a terhesség alatti immunszuppresszió, azaz immungátlás szülést követő megszűnésével visszacsapás szerűen jelentkezik. A postpartum thyreoiditis patológiai alapja krónikus destruktív gyulladás, melyre a Hashimoto−thyreoiditishez hasonló krónikus limfocitás infiltráció jellemző. A gyulladásos folyamat eredményeként a pajzsmirigy follicularis szerkezetű, ill. a follicularis hámsejtek pusztulnak. Ezek a káros fehérjék, antitestek kötődhetnek a hajhagymákhoz és azokat képesek destruálni.A postpartum thyreoiditis hosszú távú következményeit jelzik azok az adatok, melyek szerint a gyulladás lezajlása után egy évvel a betegek 20–30%−ában, a szülést követő 7. évben pedig mintegy 50%-ban definitív hypothyreosis alakul ki.
A kezelésnek egyénre szabottnak kell lennie, mert ellenkező esetben nem kívánt következméynek alakulhatnak ki.
Lényeges tehát, hogy azok a hölgyek akiknek autoimmun pajzsmirigy betegségük van, gondoljanak arra, hogy a szülés után a betegség kiújulhat, másrészt, akiknek „ismeretlen” eredetű hajhullásuk kezdődik szülés után, akkor időben gondoljanak a pajzsmirigy betegségére, mert időben még lehet segíteni.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-07-13 10:19:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja