SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Kimaradó vérzés, hízás, fáradékonyság és allergiás (tej, tojás, búza ételallergia) tünetekkel fordultam endokrinológus orvoshoz 2 hónappal ezelőtt. A vérvétel eredményeim ezek lettek: tsh:3,8 t3:5,5 t4:12,4 anti tpo:970. A diagnózis szerint autoimmun pajzsmirigy gyulladásom van, egyelőre pajzsmirigy túlműködés vagy alulműködés nélkül. Pajzsmirigy ultrahang során találtak 3 echoszegény 5 és 6 mm-es göböt. Az orvosom szerint semmi más teendő nincs csak a jód elkerülése, az ételallergiás diétám tartása és Normoxil tabletta szedése 6 hónapon át minden nap majd kontroll. 2 hete be is tartok mindent (glutén, tej, tojás, cukor és jódmentes diéta), viszont azóta szédülés, hányinger, jobb oldali fájdalom, vizelési inger és aluszékonyság gyötör. Előfordulhat az, hogy a szeléntartalmú Normoxil okozza a problémát? Semmi másra nem tudok gondolni, mivel ezek a tünetek csak azóta jöttek elő, de viszont a vérzésem hónapok óta most jött meg igazán először. Tegnap nem vettem be a tablettát és már ma érzek javulást. Ez csak véletlen lehet, vagy okozhat ilyen tüneteket a Normoxil?
Az igazán fontos kérdésem az lenne, hogy Önnek mi a véleménye az eredményeimről, Ön szerint már fennáll alulműködés és szükségem lenne hormontartalmú gyógyszer szedésére vagy elegendő a Normoxil? Emellett, Ön mit tanácsol mennyire kellene sietnem a teherbeeséssel, minél hamarabb jobb lenne addig amíg nincsen a pajzsmirigy működésében zavar vagy később se lesz semmi probléma? A nőgyógyász már most ajánlotta a próbálkozást, mivel szerinte nehezebb lehet a teherbeesés és nagyobb az elvetélés kockázata is. 2 éven belül szerettem volna szülni, jelenleg 25 éves vagyok, ezért ha most alkalmasabb akkor hamarabb próbálkoznánk, mint hogy utána ne sikerüljön.
Válaszást előre is nagyon szépen köszönöm: Krisztina
Tisztelt Krisztina!

A leírása alapján az állapítható meg, hogy a pajzsmirigyének működése nem tekinthető élettaninak. Az allergiás tünetek gyakorta társulhatnak más autoimmun betegségekkel, sőt az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiaialag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Az alkalmazott étrend tartása, a többi gyógyszer kezelését illetően csak megfelelő vizsgálat után adhatok tanácsot.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-07-12 17:32:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja