SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Hypothyreosis diagnózisa miatt már 3 éve Letroxot szedek. Értékeim jelenleg rendben vannak. Most 75 mikrogramm az adagom. A gondom az volna, hogy napallergiás lettem. Míg a gyógyszert nem szedtem, nem volt ilyen jellegű problémám. Hiába használok speciális fényvédőt, a piros, viszkető foltok napon tartózkodás után combon, háton ugyanúgy megjelennek. Hogyan lehetne orvosolni, ha a pajzsmirigy gyógyszer okozza ezt a kellemetlen tünetegyüttest? Mit lehet tenni, hogy ne jelentkezzen a tünet?

Válaszát nagyon szépen köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az ún. 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényege, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb.) elleni immunreakcióban az „IgE” típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Tehát az allergén (pl. virágpor) megjelenése esetén az allergiás reakció perceken belül jelentkezik. A szerv-specifikus autoimmun betegségek (pl. pajzsmirigybetegeségek) esetében az antitest nem IgE, hanem IgG típusú, ami azt jelenti, hogy a betegség nem azonnal, hanem az autoimmun reakció kezdete után hetekkel, hónapokkal jelentkezik. Mivel az azonnali és a késői típusú autoimmun folyamatok egymással „rokonok”, ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, szénanátha, lisztérzékenység, cőliákia, csalánkiütés, napallergia, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ide sorolhatók a napallergiával járó kórképek is. Ez a kísérletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az ízületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat, esetleg laboratóriumi adatokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. A leírtak alapján nem bizonyított, hogy a pajzsmirigy hormonja vagy a vivő anyaga okozza a fényérzékenységet, ezért azt tanácsolom első lépésben, hogy a Letrox helyett más pajzsmirigykészítményt szedjen, ha még ekkor is fennállanának panaszai, akkor további immunológiai, immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-07-09 17:21:05
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja