SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!
Egy korábbi bejegyzésemmel összefüggésben tennék fel egy további kérdést: az alap problémám, hogy határérték alatti tsh értékek mellett jellemzően határérték alatti T4 és T3 értékeket mutatnak a labor eredményeim (syntroixn 50 mcg szedése mellett némileg emelkedtek az pm hormon értékek, elérve mostanra az alsó határt, emellett a tsh tovább csökkent, anti tpo 1300 feletti). Javasolta az agyalapi mirigy funkciójának vizsgálatát, ahol egyelőre a laboron vagyok túl. Továbbra is határérték alatti tsh mellett enyhén magasabb a referencia tartománynál 8,2 ng/ml növekedési hormon érték jött eredményként (35 éves vagyok). Ez egyszeri mérés eredménye, délelőtti órákban. Nem javasoltak további vizsgálatot a szakrendelésen.
Javasolható az agyalapi mirigy mr vizsgálata vagy ennyi eredmény alapján ez egyelőre nem indokolt? (A tüneteim azóta is tipikusan pm alulműködéses jellegűek és elég erőteljesek, különösen a fáradékonyság, hízékonyság izomfáradás, karzsibbadás, 60 alatti pulzus stb.)
Köszönöm szépen előre is a válaszát!
Szabina
Tisztelt Szabina!

Az MRI vizsgálata indokolt lehet, amennyiben vizsgálat nélkül ez megállapítható.
Miért?
Az üres sella szindróma ugyanis nem zárható ki.
A betegség meghatározása: Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica (török nyereg) űrterében hypophysis (agyalapi mirigy) nem mutatható ki, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor (folyadék) tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai: Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. Ebben az esetben kezdetben átmeneti túlműködés is kialakulhat! A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet az autoimmun gyulladás következtében (pl.: Sheehan-syndromában). Társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Leggyakrabban tünetmentes, de secunder formákban a megelőző hypophysis műtét vagy irradiáció az anamnézisben felveti az empty sella lehetőségét. Gyakran hormonális panaszok: pl. menzeszzavar, meddőség, impotencia hívja fel a kezelő orvos figyelmét erre a betegségre.
Fontos, hogy gyakran társul(hat) más endokrin, immuno-endokrin kórképpel.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-07-23 17:32:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja