SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt professzor Úr!
Igazából a tavalyi év folyamán észleltem problémákat magamnál,és a nőgyógyászomhoz fordultam először is az észlelt tünetekkel,pl mindaddig rendszeres volt a menzeszem,de tavaly áprilistól nagyon rendszertelenné vált,volt hogy huzamosabb ideig elmaradt vagy egy hónapban kétszer is jelentkezett,ez aggasztott,mert mindaddig ezzel nem volt problémam,professzor a nőgyógyászom,elküldött a következő vizsgálatokra : LH(érték5.9); AMH/MIS(0.24); TSH(10.26); FSH(14.5); PROLAKTIN(14.68)
Ezek után az eredmények után ajánlotta,hogy kérjem endokrinológus segítségét.Azonnal egy specialistához fordultam,ezek után a következő vizsgálatokon estem át: fT4(érték 12.4); TPO(300.8);hemoglobin(140); eritrocita(4.53);lejkocita(5.3); SOE(5); eozinofil(7%); monocyta(1%);
Ezek után gyógyszeres kezelés vette kezdetét ,elkezdtem szedni az L-thyroxin gyógyszert ,kezdetben 12.5mg-ot 5napig,aztán 25mg a továbbiakban és mellé még E vitamint(0.2) és cefasel-t 2hónapig.
2hónap gyógyszer szedése után a TSH eredményem lecsökkent 3.35-re
Ezek után ujból növeltünk az adagon 50mg-ra,de sajnos a következő TSH hormon eredményem csak romlott,felugrott 51.8-ra az érték
Újból növeltük az adagot,most jelenleg 75mg szedet az L-thyroxin tablettából és mellé még E vitamint,azóta a legújabb eredményem ami a napokban lett kész: TSH(7.62)
Szeretném több szakértő véleményét is megérdeklődni,ezért fordultam önhöz is,véleményére őszintén kíváncsi vagyok!!!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt arra szeretmém felhívni a figyelmét, hogy ne a laboratóriumi leleteket, hanem a panaszait figyelembe véve egyénre szabott kezelést kapjon. Ezzel kapcsotban figyelmébe ajánlom ezen a honlapon olvasható cikkemet"Életveszélyes lehet, ha pajzsmirigy-betegeket csak a TSH érték alapján kezelik!"
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Ráadásul a jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak

Egyébként a több szakértő megkérdezése nem feltétlenül célravezető.
Miért?
Az esetek nem kis hányadában a szegény beteg már egy sor orvosnál fordult meg és azt kéri, ill. várja, hogy döntsek a dolgában. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”.
Oki kezelést javasok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-06-25 17:09:36
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja