SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Férjem ügyében írok Önnek. Ez év márciusában egy vérvétel megállapította, hogy alul működik a pajzsmirigye.
Az eredmény TSH 3GEN 44,830 mlU/mL, tavaly augusztusban ez az érték 5,630 volt. Voltunk endokrinológián, ahol az L-Thyroxin Henning 50 mg szedését javasolták. 2 hétig napi 1 szem, 2 hét után 1,5 szem. A férjem azt tapasztalja, hogy mióta szedi a gyógyszert beduzzad a pajzsmirigye, valamint jóval fáradtabb, mint előtte. Szeretnénk tudni, hogy mi lehet a következménye, ha abbahagyja a gyógyszert és esetleg valamilyen természetesebb gyógymóddal próbálkozna? Bevallom őszintén nem örülnénk neki, ha élete végéig hormon tartalmú gyógyszereket kellene szednie, mivel még csak 43 éves. Helyreállhat a pajzsmirigy működése, vagy az eltérés olyan magas, hogy ez már biztos gyógyszert von maga után? Előre is köszönöm válaszát, munkájához további sikereket kívánva , tisztelettel: Bné Éva
Tisztelt Bné Éva!

A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat. Az emelkedett TSH ugyanis lényeges lehet, de nem pótolhatja az okok megkeresését.
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
MIért?
A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét

Végezetül utalok ezen a honlapon megjelent írásomra: "Életveszélyes lehet, ha pajzsmirigybetegeket csak a TSH érték alapján kezelik!"

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-04-29 17:15:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja